سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
ست آیت الله تسخیری گفت: گفتگوی ادیان باید از تعارفات کلامی و تشریفات دور شده و با برنامه ریزیهای دقیق، زمینه گفتگو به گونه ای تبیین شود که دستاوردهای مثبت و ارزشمندی در پی داشته باشد البته در حال حاضر با توجه به نبو...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فعالیت یک دستگاه مشخص برای هدایت حرکت گفتگوی ادیان ضروری است

آیت الله تسخیری گفت: گفتگوی ادیان باید از تعارفات کلامی و تشریفات دور شده و با برنامه ریزیهای دقیق، زمینه گفتگو به گونه ای تبیین شود که دستاوردهای مثبت و ارزشمندی در پی داشته باشد البته در حال حاضر با توجه به نبود یک دستگاه مشخص و هماهنگ کننده در این زمینه، فعالیتها از انسجام لازم برخوردار نیست .

به گزارش خبرنگار تبیان به نقل از مهر آیت الله محمد علی تسخیری دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ا تأکید بر اینکه فعالیتهای مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در راستای تقریب بین مسلمانان و مذاهب اسلامی سراسر جهان است، گفتگوی بین ادیان را فعالیت جنبی این مجمع اعلام کرد .

وی با اعلام اینکه در راستای این هدف جنبی، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در اجلاسها و کنفرانسهای متعددی در کشورهای مختلفی چون کروواسی، بوسنی، سوئیس و پاریس شرکت کرده و می کند، گفت: تهیه استراتژی گفتگو، گفتگو با اقلیتها و همچنین ارتقاء سطح گفتگوها از اهداف مجمع است .

آیت الله تسخیری با تأکید بر ضرورت توجه به ابعاد مختلف گفتگوی بین ادیان، توجه ویژه به دستاوردها ونتایج گفتگوها را یادآورشد و گفت: گفتگوها می بایست از تعارفات کلامی و تشریفات دور شده و با برنامه ریزی های دقیق، زمینه گفتگو به گونه ای تبیین شود که نتیجه بخش بوده و دستاوردهای مثبت و ارزشمندی در پی داشته باشد .

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در ادامه تصریح کرد: برای آنکه گفتگوی ادیان مؤثر واقع شود و سیاستهای راهبردی منسجم و سازنده ای در پی داشته باشد، می بایست یک ارگان مشخص هدایت کننده این برنامه بوده و حرکت گفتگوی ادیان را هدایت کند .

وی با تأکید بر اینکه یک سیاست واحد و مشخص می بایست هدایت کننده فعالیتهای گفتگوی ادیان باشد، گفت: در چنین شرایطی محصول و نتیجه منسجمی خواهیم داشت و در غیر این صورت نمی توان نتیجه مطلوب را کسب کرد .

آیت الله تسخیری با اعلام اینکه در حال حاضر، دستگاه ها، مراکز و حتی اشخاص مختلفی در زمینه گفتگوی ادیان و برگزاری برنامه های مرتبط با این موضوع فعال هستند، گفت:  این تعدد و تکثر، که از سیاست و برنامه ریزی مشخصی پیروی نمی کند مانع از فعالیت ارزشمند و تأثیرگذار در این زمینه است .

وی افزود: با توجه به همین مسئله اقداماتی که در راستای گفتگوی ادیان در کشور انجام می شود از انسجام و نتیجه بخشی لازم برخوردار نیست .

آیت الله تسخیری با اشاره به اینکه برای نتیجه بخش بودن گفتگوهای ادیان علاوه بر وجود ارگان و سیاستهای مشخص و دقیق، شرایط دیگری نیز لازم است، گفت: طرفهای گفتگو می بایست در مرحله اول به یکدیگر اطمینان داشته باشند، بی تردید در شرایطی که طرفین گفتگو به یکدیگر اطمینان نداشته و از اهداف طرف مقابل مطمئن نیستند، نمی توانند گفتگوی سازنده ای داشته باشند .

وی پذیرش یکدیگر را از دیگر ضرورتهای گفتگوی ارزشمند و مؤثر عنوان کرد و افزود: طرفهای گفتگو باید از ارزشهای دین یکدیگر مطلع بوده و با احترام متقابل، به این عرصه وارد شوند تا نتیجه گفتگو مثبت و مطلوب باشد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی نقش گفتگوی ادیان را در برقراری صلح و آرامش بسیار مثبت ارزیابی کرد و گفت: ارتقاء شناخت، رفع برخی سوء تفاهمها، رفع نزاعها و درگیریهای اعتقادی و افزایش همکاری بین ادیان در مسائل مختلف از جمله دستاوردها و نتایج سازنده گفتگوی اصولی ادیان است .

آیت الله تسخیری با اعلام اینکه بسیاری از درگیری های جوامع امروز به نام دین صورت می گیرد، تقویت معنویت و جریان اخلاقی را راهکاری برای رفع ضعفها و درگیریهای امروز عنوان کرد .


تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین