سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
استان جذاب هرمزگان انتخاب بسیاری از مردم برای گردشگری نوروزی است. سواحل خلیج همیشه فارس، جزایر کیش و قشم و بازارهای خرید این استان آنقدر جذاب و دلفریب هستند که صرف نظر کردن از آنها تقریبا غیر ممکن است. آب و هوای بهاری نوروزی این جزایر هم مزید بر علت می ش
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نوروزی با طعم هرمزگان و جزایرمروارید خلیج فارس + کلیپ تصاویر

استان جذاب هرمزگان انتخاب بسیاری از مردم برای گردشگری نوروزی است. سواحل خلیج همیشه فارس، جزایر کیش و قشم  و بازارهای خرید این استان آنقدر جذاب و دلفریب هستند که صرف نظر کردن از آنها تقریبا غیر ممکن است. آب و هوای بهاری نوروزی این جزایر هم مزید بر علت می شود که مسافران را به سمت خود فرابخواند و زیبایی های خاص خود را به رخ بکشد.

فرآوری:علیرضا عابدینی-بخش گردشگری تبیان

نوروزی با طعم هرمزگان و جزایرمروارید خلیج فارس

کلیپ جاذبه های گردشگری هرمزگان

اما بیایید این بار در سفر نوروزی تان گوشه چشمی هم به زیبایی های طبیعی این استان و شاهکارهای طبیعت داشته باشید که خاص این استان و جزایر رویایی آن است. آنچه در زیر می خوانید تنها گوشه ای از زیبایی های منحصر بفرد این استان است.

معبد هندوها

پرستشگاه هندوها یا معبد هندوها یکی از آثار تاریخی جالب توجه شهر بندرعباس است که در خیابان امام خمینی و روبروی بازار روز قرار دارد. ساختمان این معبد، در سال ۱۳۱۰ ه. ق. در زمان حکومت محمد حسن خان سعدالملک حاکم وقت بندرعباس، از محل جمع آوری هدایای هندوها، توسط تجار هندی ساخته شده‌است.این معبد برای نیازهای هندوهای مقیم شهر بندرعباس که از سال‌های ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴ هـ ‎. ش سکونت داشته و به کارهای تجاری می‌پرداختند ساخته شد و یکی از نقطه‌های مهم ارتباط فرهنگی و هنری میان ایران و هند بوده است.

نوروزی با طعم هرمزگان و جزایرمروارید خلیج فارس

 

مجموعه برکه های باران

این مجموعه شامل 5 برکه یا آب انبار است که دارای گنبد‌های موزون و منحصر بفردی است و مصالحش از جنس سنگ و ملات ساروج است.این برکه‌ها در فضای مشجر وسیعی در خیابان ۲۲ بهمن بندر عباس قرار گرفته اند و جزو جاذبه‌های گردشگری این استان به حساب می آیند.

نوروزی با طعم هرمزگان و جزایرمروارید خلیج فارس

موزه مردم شناسی خلیج فارس

این موزه مردم شناسی یکی از بزرگ ترین موزه های مردم شناسی ایران محسوب می شود. بنای این موزه با بهره گیری از معماری سنتی هرمزگان در محوطه تاریخی برکه های باران ساخته شده است.این موزه سه بخش دارد: بازار سنتی، صید و صیادی و آزادسازی جزیره هرمز از دست پرتغالی ها. در این موزه همچنین بخش های مختلف دیگری همچون باستان شناسی، دوره تاریخی، دوره اسلامی، بخش سکه و نگارخانه نیز وجود دارد.

نوروزی با طعم هرمزگان و جزایرمروارید خلیج فارس

چشمه آبگرم «گنو»

چشمه آبگرم «گنو» در فاصله ۳۴ کیلومتری شمال شرقی بندرعباس قرار گرفته است. در کنار راه بندرعباس به سیرجان یک راه آسفالته فرعی برای دسترسی به این چشمه وجود دارد. چشمه «گنو» که در منطقه حفاظت شده کوه «گنو» قرار گرفته است، از دسته آب های گوگردی خیلی گرم محسوب می شود. چشمه گنو رو می توان مهم ترین چشمه معدنی در جنوب کشور دانست که گردشگران بسیاری را از استان های اطراف به خود جذب می کند. علاوه بر گردشگران داخلی، گردشگران خارجی بسیاری نیز از کشورهای حاشیه خلیج فارس برای بهره بردن از چشمه گنو به بندرعباس سفر می کنند.

نوروزی با طعم هرمزگان و جزایرمروارید خلیج فارس

چشمه «سبزپوشان»

در 25 کیلومتری جنوب شهرستان حاجی آباد و در مجاورت یک کوه کوچک وصخره ای ، در نزدیک ترین فاصله با گنبد سبز حضرت علی علیه السلام در زیر سایه گسترده درختان، چشمه بیضی شکل « سبز پوشان» با عرض 15 متر مربع و عمق 5/2 متر از زیر تخته سنگی پهن و بسیار زیبا جان می گیرد و یکی  از بزرگترین چشمه های گسترده استان هرمزگان  می شود. چشمه سبز پوشان استان هرمزگان خاصیت عجیبی دارد، زیرا در تابستان سوزان جنوب، آبی خُنک و زلال وپایین تر از دمای بدن انسان دارد و در زمستان سرد و خشک ، آبی ولرم، دلنشین  و متناسب با دمای بدن انسان دارد و شنا را دلپذیر و خاطره انگیز می کند.

نوروزی با طعم هرمزگان و جزایرمروارید خلیج فارس

کاریز کیش

کاریز کیش یک قنات قدیمی با قدمت حدود دو هزار سال است که احتمالاً در زمان اشکانیان احداث شده  و 15 کیلومتر طول دارد. این قنات به عنوان یکی از اصلی ترین منابع آب آشامیدنی منطقه محسوب می شده است. آب قنات کاملا زلال و شفاف و شیرین است.

شهر زیرزمینی کاریز از شهریور ماه 1378 در محل قنات های قدیمی کیش احداث شده و دارای سه فاز است. فاز یک مجموعه، رستوران سنتی است. فاز شماره دو مجموعه ای به طول تقریبی 700 متر است که برای قایقرانی مشابه غار علیصدر همدان طراحی شده و فاز شماره  سه، مجموعه موزه کاریز است.

نوروزی با طعم هرمزگان و جزایرمروارید خلیج فارس

پارک دلفین ها

مجموعه تفریحی پارک دلفین ها در جنوب شرقی جزیره کیش قرار دارد. این مجموعه شامل فضای سبز با انواع گونه های مختلف گیاهی، باغ پرندگان و اولین دلفیناریوم در ایران است. در دلفیناریوم این مجموعه گونه های مختلفی از پستانداران دریایی از جمله دلفین، شیر دریایی، نگهداری می شوند و بازدید کنندگان می توانند از هنرنمایی آنان که توسط مربیان ایرانی تربیت می شوند دیدن کنند.

نوروزی با طعم هرمزگان و جزایرمروارید خلیج فارس

دره ستاره ها

از شهر قشم كه به سمت ساحل جنوبى آن حركت كنید به روستاى «بركه خلف» مى رسید. روستاى بركه خلف در فاصله 5 كیلومترى از ساحل جنوبى جزیره قرار گرفته است. در شمال این روستا یكى از زیباترین جلوه هاى فرسایش در جزیره قابل مشاهده است.

دره ستاره ها كه اهالى بومى به آن ستاره افتاده یا استاره كفته نیز مى گویند، از زیباترین جلوه هاى فرسایش در جزیره پهناور قشم است. اهالى معتقدند پس از فرو افتادن ستاره اى در این محل و بر اثر ضربه اى سهمگین، خاك از زمین بالا آمده و به هر شكلى كه بوده خشك شده و چنین اشكالى پدید آمده است.

نوروزی با طعم هرمزگان و جزایرمروارید خلیج فارس

غار خُربَس 

غار خربس یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری قشم است. در دل ارتفاعات روستای خربس، آثاری از معماری صخره‌ای دیده می‌شود که به عقیده برخی از محققین، نیایشگاه پیروان میترائیسم و با پرستشگاه آناهیتا (خدای آب) بوده‌است. در این منطقه یک رشته کوه طولانی وجود دارد که در دل آن معماری صخره ای شگفتی قرار دارد. ورود به این فضای صخره ای از طریق روزنه های غار مانندی ممکن است که تعداد آن ها به نُه روزنه در سه ردیف می رسد. غار خربس دارای معماری صخره‌ای بوده و در نتیجه تخلیه ماسه‌ ها از داخل حفره‌های سنگ‌های ارتفاعات روستای خربس که مشرف به ساحل جنوبی جزیره است، به وجود آمده است.

نوروزی با طعم هرمزگان و جزایرمروارید خلیج فارس

تنگه چاهکوه

در بخش شهاب شهرستان قشم، دره ای به عمق 100 متر نمایشی از فرسایش سنگهای رسوبی است. این دره در 70 کیلومتری شهر قشم و در کنار روستای چاهوی شرقی،در بخش غربی ساحل شمالی جزیره قشم قرار دارد و یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری جزیره قشم است. این دره شگفت انگیز،در دل کوه سنگی یکپارچه که به شکل ضربدر برش خورده قرار دارد . چاهکوه در ابتدا عریض و با دیواره های بلند در برابر دیدگان مخاطب ظاهر می شود،ولی به تدریج از عرض آن کاسته می شود تا جایی که عبور از میان آن دشوار می شود. این درحالی است که ارتفاع دیواره ها همچنان زیاد است و به همین دلیل داخل دره نور کمی وجود دارد.

نوروزی با طعم هرمزگان و جزایرمروارید خلیج فارس

بازار خرید درگهان 

دَرْگَهان یکی از شهرهای جزیره قشم است. در حال حاضر این شهر با داشتن مراکز تجاری متعدد و مشهور خودش میعادگاه خیل عظیم مسافرانی است که برای خرید از مراکز تجاری آن به جزیره قشم سفر می‌کنند. در ایام نوروز تعداد گردشگران در این شهر خارج از تصور است و مراکز خرید آن تا ساعت های پایانی شب هم بسیار شلوغ و پر هیاهو است.

نوروزی با طعم هرمزگان و جزایرمروارید خلیج فارس
 

منابع : همگردی،مکان بین، دانا، کویرها و بیابان های ایران

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین