تبیان، دستیار زندگی
دانه های کوچک تخم کتان برای سلامتی قلب مفید بوده و به تنظیم قند خون کمک می کند. اگر از این دانه ها استفاده نکرده اید شاید زمان آن رسیده که به فکر مصرف آنها نیز باشید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تخم کتان: ماده ای برای تنظیم قندخون

دانه های کوچک تخم کتان برای سلامتی قلب مفید بوده و به تنظیم قند خون کمک می کند. اگر از این دانه ها استفاده نکرده اید شاید زمان آن رسیده که به فکر مصرف آن ها نیز باشید.

مریم مرادیان _ بخش تغذیه و آشپزی تبیان

تخم کتان و روغن آن

ارزش تخم کتان

می توانید این دانه ها را به صورت درسته یا آسیاب شده تهیه کنید. البته حواستان باشد که بعد از آسیاب شدن بالا هر چه زودتر مصرف شوند. بنابراین بهتر است میزان مورد مصرفتان را خودتان آسیاب کنید. عطاری ها این دانه ها را دارند. طعم تخم کتان تا حدودی مانند طعم فندق است.

تخم کتان فیبر و پروتئین

این دانه ها سرشار از فیبر و پروتئین هستند. 15 گرم دانه آسیاب شده (1 قاشق غذاخوری) حاوی دو میلی گرم از این مواد است.

تخم کتان منبع منیزیم و تنظیم کننده قند خون

تخم کتان منبع خوب منیزیم است. این ماده معدنی برای کنترل قند خون ارزش بالایی دارد چون به سلول ها کمک می کند تا انسولین تولید نمایند. نتایج بررسی ها نشان می دهند که در صورت وجود کمبود منیزیم در بدن خطر ابتلا به دیابت نوع 2 افزایش می یابد. حتی اگر مبتلا به دیابت باشید نیز باید بدانید که دریافت منیزیم بیشتر تأثیر مثبتی روی سلامتی شما دارد.

چگونه مصرف کنیم؟

اگر تخم کتان آسیاب شده (10 تا 30 گرم معادل یک تا دو قاشق غذاخوری) را به مواد غذایی دیگر اضافه کنید کمک زیادی به کنترل قند خونتان خواهد کرد.

تخم کتان منبع خوب منیزیم است. این ماده معدنی برای کنترل قند خون ارزش بالایی دارد چون به سلول ها کمک می کند تا انسولین تولید نمایند

همچنین می توانید 15 تا 30 گرم یعنی یک تا دو قاشق غذاخوری تخم کتان آسیاب شده را با یک لیوان آب مخلوط کرده و بنوشید.

لیگنان های موجود در این دانه های ریز زمانی که به صورت آسیاب شده هستند به خوبی جذب بدن می شود. در عوض دانه های کامل به راحتی از دستگاه گوارش عبور کرده و هضم نمی شوند.

یادتان باشد که دانه های کتان به دلیل دارا بودن میزان زیادی چربی، خیلی زود اکسید می شوند بنابراین باید بلافاصله بعد از آسیاب شدن به مصرف برسند. بنابراین همان‌طور که ذکر شد بهتر است خودتان در منزل آن را آسیاب کنید.

تخم کتان آسیاب نشده به مدت 1 سال در دمای محیط قابل نگهداری است. اگر تخم کتان آسیاب شده خریداری کرده اید حتماً آن را در یخچال نگهداری کنید.

برای اکثر افراد گنجاندن این ماده در برنامه روزانه به میزان معقول مشکلی ایجاد نمی کند. چون منبع خوب فیبرها، منیزیم و خواص غیرقابل انکار برای سلامتی است.

اگر تحت درمان خاصی هستید و یا در مصرف آن شک دارید می توانید نظر پزشک را جویا شوید.

مناسب ترین میزان مصرف آن بین یک قاشق چای‌خوری تا یک قاشق غذاخوری است. می توانید این دانه های آسیاب شده را به سس سرکه، سبزیجات آب پز شده یا سالادهایتان اضافه کرده و میل کنید.

از پخت این دانه ها با حرارت خودداری کنید چون مواد مغذی خود را از دست می دهند.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.