سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

اشتباهات رایج موقع استحمام

متخصصان پیشنهاد می دهند بدون توجه به اینکه دمای هوای بیرون از منزل چند درجه است، از یک دمای متعادل آب برای استحمام استفاده کنید تا به این وسیله از آسیب رسیدن به پوست بدن...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : صادق مظفری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اشتباهات رایج موقع استحمام

متخصصان پیشنهاد می دهند بدون توجه به اینکه دمای هوای بیرون از منزل چند درجه است، از یک دمای متعادل آب برای استحمام استفاده کنید تا به این وسیله از آسیب رسیدن به پوست بدن نیز جلوگیری نمایید.

صادق مظفری - بخش سلامت تبیان

شستن و آبکشی موها زیر دوش حمام

اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که عادت به استحمام روزانه دارید و این کارتان حدود 8 دقیقه طول می کشد، چیزی بالغ بر 48 ساعت از عمر خود را در طول سال، در حال دوش گرفتن می گذرانید! 

اما به راستی چه مقدار از این زمان به صورت مفید صرف می شود و چه مقدار از آن به هدر می رود؟ زمانی که می تواند آسیب های فراوانی به محیط زیست و حتی بدن تان وارد کند، صرف نظر از هزینه ای که باید بابت این دقایق و شاید ساعات هدر رفته بپردازید. 

حتی ممکن است نیاز به تعمیر اساسی دوش حمام بابت اجتناب از هدر رفت بی رویه و بیش از حد آب باشید. آبی که در بسیاری از کشورهای جهان از جمله کشورهایی با اقلیم خشک نظیر ایران بسیار ارزشمند و حیاتی است. بر اساس تحقیقات به عمل آمده، بالاترین میزان هدر رفت آب در بخش خانگی مربوط به بخش استحمام می شود.

مدت زمان زیاد استحمام

نه تنها سپری کردن زمان زیاد در زیر دوش سبب خشک شدن پوست بدن می شود، بلکه سبب هدر رفت حجم عظیمی از آب خواهد شد. بنا بر تحقیقات برخی موسسات علمی، در هر بار استحمام چیزی حدود 65 لیتر آب استفاده می شود که تنها با کاهش 3 دقیقه ای در این زمان (5 دقیقه استحمام) از هدر رفت چیزی بالغ بر 7560 لیتر آب در طول سال جلوگیری خواهد شد.

شستشوی موها در آخرین مرحله

شستشو و شامپو زدن موها باید از نخستین کارهایی باشد که در استحمام انجام می گیرد. گاهی بقایای شامپو بر روی مو و پوست بدن، حتی بعد از استحمام هم باقی می ماند که مدت زمانی را باید صرف آب کشی و تمیز کردن این بخش ها کرد. شستشوی موها در ابتدای استحمام سبب می شود تا در مراحل بعد و در هنگام شستشوی سایر نقاط بدن، این باقی مانده ها نیز پاک شده و آبکشی شوند.

دوش خیلی گرم و یا خیلی سرد

دوش آب گرم در روزهای سرد زمستانی و یا دوش آب سرد در روزهای گرم و داغ تابستان می تواند احساس بسیار خوب و لذت بخشی به ما دهد، اما متخصصان پیشنهاد می دهند بهتر است بدون توجه به اینکه دمای هوای بیرون از منزل چند درجه است، از یک دمای متعادل برای استحمام استفاده کنید تا به این وسیله از آسیب رسیدن به پوست بدن نیز جلوگیری شود. 

کپک ها (قارچ ها) در مکان های مرطوب رشد کنند، بنابراین بعد از اتمام استحمام تا مدتی درب و پنجره حمام را باز و هواکش (در صورت وجود) حمام را روشن بگذارید

محققان استفاده از آب ولرم را بهترین راه برای جلوگیری از خشکی پوست می دانند.

حتی می توانید درجه آبگرمکن خانگی را طوری تنظیم کنید که میزان گرمای آب از یک حد معین تجاوز نکند و با این کار، علاوه بر تنظیم دمای مناسب آب در هنگام استحمام، از هدر رفت انرژی و پرداخت هزینه ی مازاد نیز جلوگیری نمایید.

تحقیقات نشان داده است که بیشترین میزان اتلاف انرژی در مصارف خانگی، پس از وسایل گرمایشی و سرمایشی دمای منزل، به گرم کردن آب تعلق دارد.

خشک کردن پوست با حوله

محکم خشک کردن پوست

معمولا توصیه می شود پس از دوش گرفتن بدن با یک حوله ی نرم و با کشیدن آرام بر روی پوست خشک شود. خشک کردن محکم پوست با وارد کردن نیرو می تواند سبب تحریک و ایجاد خارش در پوست گردد. چند دقیقه پس از خشک کردن بدن، از کرم مرطوب کننده استفاده کنید تا از خشک شدن پوست جلوگیری کند.

عدم تهویه مناسب حمام

کپک ها (قارچ ها) در مکان های مرطوب رشد می کنند. بنابراین وجود تهویه ی مناسب در محیط حمام ضروری است. برای خشک شدن حمام، بعد از اتمام استحمام تا مدتی درب و پنجره حمام را باز و هواکش (در صورت وجود) حمام را روشن بگذارید.

استفاده از سردوشی نامناسب

اگر از مدل های قدیمی سردوشی استفاده می کنید، باید گفت این نوع سردوشی ها 21 لیتر آب را در دقیقه از خود عبور می دهند! در حالی که میزان عبور آب در دوش های جدید که با استانداردهای جدید تولید شده اند، برابر 10 لیتر در دقیقه و حتی کمتر است. 

اگر برای دوش حمام خود از وسایل و تجهیزات قدیمی استفاده می کنید، یک بازبینی کلی انجام دهید و  تجهیزات جدیدتر که قابلیت صرفه جویی بیشتر در مصرف آب (بدون کاهش در کیفیت استحمام) را دارند را جایگزین انواع قدیمی کنید. 

انواع جدید دوش ها از پراکنش و پخش مناسب تر آب برخوردارند، ولو اینکه از میزان کمتری از آب استفاده نیز می کنند. گزینه های بسیار زیادی در دسترس شما وجود دارند که می توانید با حداقل هزینه، علاوه بر افزایش کیفیت استحمام، سبب صرفه جویی در مصرف آب و کم کردن هزینه های مالی خود شوید.


 

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
x