تبیان، دستیار زندگی

آیا خروپف نشانه بیماری است؟

حدود نیمی از مردان بزرگسال و حدود یک سوم از زنان بزرگسال در خواب خروپف می‌کنند. خروپف می‌تواند از نوع شدید تا نوع خفیف دسته‌بندی شود. اما حتی خروپف ملایم می‌تواند خواب را مختل کند و منجر به کم خوابی مزمن در هر دو فرد خروپف کننده و خروپف شنونده شود. خروپف می‌تواند به مشکلات زناشویی نیز منجر شود.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زینب حکیمی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 

خروپف

چه عواملی باعث خروپف می‌شوند؟

زمانی که ما خواب هستیم عضلات بدن به حالت استراحت در می آیند، از جمله ماهیچه‌های گلو که شل و تنگ می‌شوند. زمانی که فرد نفس می‌کشد دیواره های گلو شروع به ارتعاش کرده و باعث خروپف با سر و صدا می‌شود. هرچه گلو باریک‌تر شود، صدای خروپف بلندتر می‌شود.

دلیل اینکه مردان بیشتر از زنان خروپف می‌کنند، فیزیولوژی بدنشان است. مردان بیشتر دچار اضافه وزن یا چاقی هستند و به دلیل وزن اضافی، فشار بیشتری در راه تنفسی فوقانی ایجاد می‌شود. همچنین مردان معمولا گردن بزرگ‌تری از زنان دارند که وزن بیشتری را به گلو وارد می‌کند. به علاوه بینی مردان بزرگ‌تر و سقف دهانشان بلندتر است. بنابراین کام بلند خروپف را عمیق‌تر و بینی آن را تقویت می‌کند. به همین دلیل مردان خروپف بلندتری نسبت به زنان دارند.

در مورد زنان نکته ای که وجود دارد این است که با شروع دوران یائسگی، متاسفانه احتمال بیدار شدن از خواب به دلیل خروپف افزایش پیدا می‌کند. قبل از یائسگی هورمون های استروژن و پروژسترون می توانند از راه هوایی محافظت کنند، ولی این حالت پس از یائسگی تغییر می‌کند، اما مردان همچنان آپنه خواب و خروپف بیشتری نسبت به زنان دارند، ولی یائسگی این فاصله را کمتر می‌کند.

بین 20 تا 25 درصد از خروپف ها ممکن است یک درجه از آپنه خواب باشند. آپنه خواب وضعیتی است که در آن تنفس هنگام خواب به طور موقتی متوقف می‌شود

چه چیزی خروپف را بدتر می‌کند؟

نوشیدنی های الکلی و قرص های ضد افسردگی ماهیچه های مجاری تنفسی فوقانی را شل تر می‌کنند، بنابراین خروپف بیشتر می‌شود. همچنین بر روی شکم خوابیدن باعث می‌شود زبان و کام به سمت پایین آمده و راه هوایی را مسدود کنند.

تغییرات در شیوه زندگی مانند کاهش وزن، عدم نوشیدن الکل، کنار گذاشتن آرام بخش ها ( با مشورت پزشک) و خوابیدن به پهلو، اولین راه مبارزه با خروپف می باشند.افزایش وزن نیز می‌تواند خواب آرام را از شما و دیگران بگیرد. به همین دلیل پزشکان به طور معمول پیشنهاد می‌کنند برای رفع خروپف ، شیوه‌ی زندگی تان را اصلاح کنید.

چه زمانی خروپف یک مشکل سلامتی محسوب می‌شود؟

بین 20 تا 25 درصد از خروپف ها ممکن است یک درجه از آپنه خواب باشند. آپنه خواب وضعیتی است که در آن تنفس هنگام خواب به طور موقتی متوقف می‌شود. به طور معمول، فرد دچار آپنه انسدادی خواب با علائم دیگری به جز خروپف نیز مشکل خود را نشان می دهد.

نشانه آپنه انسدادی، احساس خفگی یا نفس نفس زدن در طول خواب ، خروپف که به طور ناگهانی متوقف می‌شود و بعد با یک نفس شدید و یا نفس نفس زدن ادامه پیدا می‌کند، است که اغلب هم اتاقی یا همسر متوجه آن می‌شود. دیگر علایم شامل سردرد صبحگاهی و خستگی دائمی در طول روز می باشد. آپنه خواب باید مورد بررسی قرار گرفته و حتما درمان شود.

گزینه‌های مداوا چیست؟

اگر خروپف در اثر آپنه ایجاد شود، درمان ممکن است شامل تغییرات شیوه زندگی مانند کاهش وزن، همراه با درمان پزشکی مانند استفاده از دستگاه سفارشی دندان که فک جلو را برای باز کردن راه هوایی می‌کشد، و یا دستگاه فشار مثبت مداوم (CPAP)که با فشار هوا به گلو از طریق یک ماسک و شیلنگ عمل می‌کند.

عمل جراحی یک گزینه برای درمان خروپف به دلیل داشتن یک مشکل ساختاری مانند لوزه‌های بزرگ و یا انحراف تیغه بینی و یا آپنه خواب است. 

گزینه‌های درمانی کم تهاجم شامل تغییر شیوه زندگی مانند خوابیدن به پهلو، عدم مصرف الکل و اجتناب از خواب‌آورها است. برای همسر فرد خروپف کننده، برای جلوگیری از مختل شدن خواب، مسدود کننده‌ی گوش پیشنهاد می‌شود.

برخی افراد از گیره‌های بینی برای خروپف نکردن استفاده می‌کنند که نه تنها کمک کننده نیست، بلکه یک شوخی خنده‌دار است.


 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.