• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • جمعه 1395/11/29 ساعت 13:00
  • تاريخ :

فضای مجازی جامعه ما را دچار سیری کاذب کرده است

سیدمهدی شجاعی در نشست کتابخوانی دسته جمعی نوجوانان می گوید: ما توسط چیزهای دیگری، همانند فضای مجازی، دچار اشباع و سیری کاذب شده‌ایم.

بخش ادبیات تبیان

 

فضای مجازی جامعه ما را دچار سیری کاذب کرده است

 

 یازدهمین نشست «کتابخوانی دسته‌جمعی نوجوانان» با حضور سیدمهدی شجاعی، نویسنده کتاب «پدر، عشق و پسر»  در فرهنگسرای رسانه و شبکه‌های اجتماعی برگزار شد.

در این نشست ابتدا نوجوانان نظرات و پرسش‌هایشان را درباره کتاب «پدر عشق پسر» مطرح و در ادامه شجاعی به این سوالات پاسخ داد.

وی در بخشی از پاسخ‌های خود اظهارداشت: سعی کردم در این داستان، مباحث معرفی عاشورا و قیام امام حسین(ع) را در بستر این رابطه پدر و پسری به‌صورت غیرمستقیم، مطرح کنم. البته در این نوع آثار به دلیل پایبندی به استنادها و منابع و در عین حال پرداخت ادبی به داستان، کار دشوار و سختی است. در این کتاب از ۳۶ منبع استفاده کردم و صحبتی خارج از این اسناد و منابع مطرح نکردم.

شجاعی در مورد نحوه روایت داستان از دید یک اسب، گفت: علاوه بر توجیهاتی در مورد صحبت کردن حیوانات است و مواردی همچون سگ اصحاب کف را داریم، در عین حال به این موضوع نیز در داستان اشاره شده است که به نظر می‌آید این لیلاست که نشسته و روایات و اتفاقات را از چشم اسب می خواند.

مدیرمسئول انتشارات کتاب نیستان و نویسنده کتاب «کشتی پهلو گرفته»، در ادامه گفت: من در واقعه عاشورا به اقیانوسی از حقیقت دست پیدا کرده ام که گوهرهای فراوانی دارد و به عنوان یک نویسنده، سعی کرده‌ام این حقایق را در اختیار دیگران بگذارم و هرکدام از این کتاب‌هایم بهانه‌ای است برای انتقال این مفاهیم.

شجاعی، فراهم شدن فرصت دوباره ارتباط نزدیک با مخاطب را بعد از سال ها، برای خود بسیار مغتنم و ارزشمند دانست و افزود: از دیگر خوشحالی های من در این جلسه این است که باوجود همه عواملی که دست به دست هم داده‌اند تا شما کتاب نخوانید، اینجا دورهم جمع شدید و کتاب می‌خوانید.

وی با تاکید براین که هیچ چیزی جای کتاب را نمی‌گیرد، گفت: ما توسط چیزهای دیگری، همانند فضای مجازی، دچار اشباع و سیری کاذب شده‌ایم. این که در این جامعه امروزی با سن‌های مختلف، دغدغه شما کتابخوانی است، بسیار من را شگفت زده کرد.

نویسنده کتاب «پدر، عشق و پسر» در مورد مخاطب این کتاب یادآورشد: این کتاب در واقع برای بزرگسالان نوشته شده بود و این که شما توانسته‌اید به خوبی این کتاب را بدون مشکلی بخوانید، بسیار خوب و جالب است و به نظرم این برمی گردد به سابقه کتابخوانی شما که در طول این مدت داشته اید.

شجاعی تصریح کرد: متاسفانه گاه دانشجویان ما سطح سوادشان از دانش آموزان کمتر است و سطح سواد روز به روز دارد، تنزل پیدا می کند و درک مفاهیم عمیق سخت می شود.

وی اظهارداشت: انتقال فرهنگ کتاب و کتابخوانی و پیگیری این هدف مقدس به ویژه برای نوجوانان بسیار ارزشمند است و آرزو داشتم خودم هم می توانستم به این کار بپردازم.

«کتابخوانی دسته‌جمعی نوجوانان» از برنامه‌های ترویج کتابخوانی در بین کودکان و نوجوانان است که هر دو هفته یکبار با همراهی رضوان خرمیان نویسنده و مترجم کتاب‌های کودک و نوجوان چهارشنبه‌ها از ساعت ۱۶ تا ۱۸ در در فروشگاه کتاب داستان فرهنگسرای رسانه و شبکه‌های اجتماعی برگزار می‌شود.

در این برنامه در هر جلسه یک کتاب برای مطالعه به نوجوانان پیشنهاد داده می‌شود. نوجوانان در طول دو هفته کتاب را تهیه و مطالعه می‌کنند، سپس در برنامه «کتابخوانی دسته‌جمعی نوجوانان» که با حضور نویسنده یا مترجم کتاب برگزار می‌شود، نظرات و پرسش‌هایشان را درباره اثر خوانده شده، مطرح می‌کنند.

یازدهمین نشست «کتابخوانی دسته‌جمعی نوجوانان» با حضور سید مهدی شجاعی، نویسنده کتاب «پدر، عشق و پسر» چهارشنبه، ۲۷ بهمن ساعت ۱۶ در فروشگاه کتاب داستان فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی، برگزار شد.

کتاب  «پدر، عشق و پسر» اثری از سیدمهدی شجاعی است که در آن فرازهایی از زندگی حضرت علی‌اکبر بن الحسین علیهم السلام به تصویر کشیده می‌شود. وقایع از زاویه‌ی اول شخص و از زبان اسب آن حضرت «عقاب» روایت می‌شود و مخاطب راوی در داستان، لیلی بنت ابی‌مرّه مادر گرامی حضرت علی‌اکبر (ع) است.


منبع: مهر

وبگردی

UserName