تبیان، دستیار زندگی
وقتی صحبت از وسواس می شود، اغلب ما کسی را تصور می کنیم که زیاد دست هایش را می شوید یا به تمیزی حساس است. ولی اختلال وسواس می­تواند انواع متفاوتی داشته باشد که بسیاری از افراد جامعه با آن ها آشنا نیستند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وسواس فکری و عملی را چقدر می شناسید؟

وقتی صحبت از وسواس می‌شود، اغلب ما کسی را تصور می‌کنیم که زیاد دست‌هایش را می‌شوید یا به تمیزی حساس است. ولی اختلال وسواس می‌تواند انواع متفاوتی داشته باشد که بسیاری از افراد جامعه با آن‌ها آشنا نیستند.

بخش خانواده ایرانی تبیان
title

مسعود چینی فروشان، دانشجوی دکتری روانشناسی از دانشگاه علامه طباطبایی در این باره برای ما توضیح می دهد:

اختلال وسواس فکری– عملی(OCD) از دو عنصر تشکیل شده است: وسواس فکری و وسواس عملی. «وسواس فکری» افکار و تصاویر ذهنی ناراحت‌کننده و تکرار شونده هستند که به ذهن فرد هجوم می‌آورند و فرد با وجود تلاش زیاد، نمی‌تواند از ورود آن‌ها به ذهنش جلوگیری کند. «وسواس‌های عملی» اعمالی هستند که افراد احساس می‌کنند باید انجام دهند تا اضطرابشان کاهش پیدا کند یا جلوی یک رویداد بد را بگیرند. اغلب افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری– عملی هم وسواس فکری و هم وسواس عملی رنج می‌برند، ولی ممکن است تنها وسواس فکری یا وسواس عملی داشته باشند.

وسواس‌های فکری بسیار متنوع هستند. وسواس‌های فکری رایج شامل موارد زیر می‌شوند:

ترس از بیمار شدن، از قبیل ایدز یا سرطان.

ترس از آلوده شدن در اثر لمس کردن چیزهای کثیف

ترس از آسیب رساندن یا کشتن یک فرد، اغلب فرد مورد علاقه

ترس از فراموش کردن انجام یک کار از قبیل خاموش کردن اجاق گاز یا قفل کردن در یا خاموش کردن اتو

ترس از انجام کاری خجالت‌آور یا غیراخلاقی، از قبیل فریاد زدن چیزهای وقیح

داشتن افکار جنسی ناپسند و یا داشتن افکار کفرآمیز

وسواس‌های عملی را «آئین‌مندی» هم می‌نامند. برخی از وسواس‌های عملی رایج شامل موارد زیر است:

شستشو یا تمیز کردن افراطی، از قبیل شستشوی چندین باره دست در طول روز

وارسی کردن، از قبیل نگاه کردن مکرر اجاق گاز برای اطمینان از خاموش بودن آن

اعمال تکراری، از قبیل همیشه 5 بار کلید برق را زدن

قرار دادن چیزها بر اساس نظمی خاص، از قبیل اطمینان از این که همه چیزهای داخل اتاق متقارن هستند.

اغلب افراد مبتلا به وسواس می‌دانند که ترس‌های آن‌ها لااقل برخی اوقات واقع‌گرایانه نیستند. همچنین می‌دانند که انجام وسواس‌های عملی منطقی نیست. با این حال نمی‌توانند جلوی خود را بگیرند.

هر کسی که وسواس فکری یا وسواس عملی داشته باشد، بیمار نیست. تقریبا همه افراد برخی از این افکار یا رفتارها را تجربه می‌کنند. زمانی فرد تشخیص اختلال وسواس فکری –عملی را دریافت می‌کند که داشتن افکار وسواسی و انجام اعمال وسواسی زمان زیادی را از او بگیرد (بیش از یک ساعت در روز) و یا به عملکرد وی در زندگی آسیب بزنند، مثلا زندگی شغلی، اجتماعی و تحصیلی او را دچار مشکل کنند. اختلال وسواس می‌تواند مشکلات زیادی ایجاد کند. افراد مبتلا به این اختلال زمان زیادی از روز را صرف آئین‌مندی‌ها می‌کنند. این موضوع داشتن شغل را دشوار می‌کند و معمولاً برای اعضای خانواده نیز مشکل‌ساز می‌شود. بسیاری از افراد مبتلا به اختلال وسواس از برخی مکان‌ها یا موقعیت‌هایی که آن‌ها را مضطرب می‌کند، اجتناب می‌کنند. برخی به همین دلیل تقریباً در خانه زندانی می‌شوند. در اکثر موارد برخی از اعضای خانواده در انجام آئین‌مندی‌ها به این افراد کمک می‌کنند.

شیوع

اختلال وسواس فکری –عملی یکی از اختلالات بسیار شایع جامعه است. تحقیقات نشان می‌دهد 3 درصد از افراد جامعه به این اختلال مبتلا هستند. در اکثر موارد اختلال در دوران نوجوانی شروع می‌شود و کم کم شدت می‌گیرد. البته در مواردی اختلال به صورت حاد بروز پیدا می‌کند و فرد به صورت ناگهانی علائم وسواس را نشان می‌دهد. گاهی این بروز حاد پس از یک تجربه پرفشار مانند از دست دادن یکی از اعضای خانواده یا دوستان و یا پس از زایمان بروز پیدا می‌کند.


منبع:نی نی سایت

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.