وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

اگر کمی چرت بزنید، سرحال می‌شوید

گاهی اوقات افراد از چرت زدن ما در روز گله‌مند می‌شوند و ما را تنبل خطاب می‌کنند. در حالیکه چرت زدن یک فرم سریع خواب است که می‌تواند بدن و ذهن را بازسازی کند و تحقیقات زیادی فواید آن را نشان داده‌اند. چرت زدن 40 دقیقه‌ای عملکرد فرد را تا 34 درصد و هوشیاری او را تا  100 درصد بهبود می‌دهد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
چرت زدن

چرت زدن به شما کمک می‌کند چیزها را به خاطر بیاورید

موقع چرت زدن، عملکرد ذهنی و توانایی حفظ اطلاعات افزایش پیدا می‌کند. چرت زدن، ارتباطات عصبی که خاطرات ما را تشکیل می دهند، تقویت می‌کند.

در طول خواب، مناطقی از مغز که در بازیابی حفظیات درگیر هستند، ممکن است دوباره فعال شوند. اساسا عملکرد عصبی در خواب مجددا فعال می‌شود. با این اتفاق، خاطره ها دوباره بازیابی و در حافظه بلندمدت ذخیره می‌شوند. یک مطالعه نشان داد وقتی که شخص چرت می‌زند، کلماتی که آموخته، 5 برابر بهتر یادآوری می‌شوند.

چرت زدن باعث بهبود سلامت قلب می‌شود

نه تنها خواب برای مغز مفید است، به حفظ سلامت قلب نیز کمک می‌کند. قلب و عروق در هنگام خواب استراحت می کنند، زیرا در طول خواب یک کاهش کلی در خروجی های قلبی عروقی وجود دارد. در عوض سیستم پاراسمپاتیک که به عنوان پاسخ استراحت و هضم شناخته شده است، اجرا می‌شود. 

یک مطالعه در کشور یونان نشان داد کسانی که به طور منظم خواب نیمروزی دارند، 37 درصد کمتر از دیگران بر اثر مشکل قلبی می میرند. همین طور اثبات شده است که کمبود خواب می‌تواند به بروز مشکلات قلبی منجر شود.

چرت زدن به بدن ما در دفع میکروب‌ها کمک می‌کند. بی خوابی ممکن است کار سیستم ایمنی را مختل کند، ولی چرت زدن می‌تواند به حفظ عملکرد مناسب آن کمک کند

 

چرت زدن استرس را کاهش می‌دهد

خواب آلودگی با افزایش فشار خون و سطوح هورمون استرس (کورتیزول) ارتباط دارد. بنابراین کاهش استرس از طریق چرت زدن میسر است و سطح کورتیزول در طی خواب کاهش پیدا می‌کند. چرت زدن می‌تواند کمبود خواب شب ناشی از کورتیزول را از بین ببرد. 

آن‌هایی که در طول روز چرت می زنند، کاهش فشار خون بیشتری نسبت به آن‌هایی که این کار را انجام نمی دهند دارند. چرت زدن روزانه میزان هورمون استرس را در بدن کاهش می‌دهد که خود برابر است با کاهش استرس و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی.

چرت زدن به کاهش وزن کمک می‌کند

همه این را می دانیم که نمی توان از میان وعده های شیرین در بعد از ظهر چشم پوشی کرد. این حالت ناشی از یک شیب طبیعی در ریتم شبانه روزی بدن (ساعت داخلی بدن) است که باعث می‌شود بعدازظهر شما احساس خستگی کرده و نیاز به مصرف چنین میان وعده هایی پیدا کنید. اما اگر چرت نیمروزی داشته باشید، هوس مصرف خوراکی‌های ناسالم از بین می رود و در نتیجه دچار اضافه وزن نمی شوید. 

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد در هنگام خواب هورمون گرلین (موجب افزایش اشتها می‌شود) محدود شده و در عوض هورمون لپتین ( که موجب کاهش اشتها می‌شود) افزایش می‌یابد. به همین دلیل افرادی که شب‌ها خوب نمی‌خوابند، بیشتر به مصرف هله هوله روی می آورند. به ویژه ممکن است برای جبران انرژی از دست رفته، بیشتر به سمت مصرف نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های شیرین بروند. از این نقطه نظر، چرت زدن یک روش سالم برای مبارزه با چاقی است.

چرت زدن باعث بهبود خلق و خو می‌شود

اگر شب‌ها خوب نخوابیم، تعادل عصبی و هورمونی بدن به هم می‌ریزد که منجر به احساس تحریک‌پذیری و خستگی ما خواهد شد. چرت زدن باعث می‌شود سیستم غددی عصبی به سطوحی که باید بعد از خواب خوب شبانه برسند، بازگردند. اما باید مطمئن شوید که بعد از خواب نیمروزی احساس سستی و ضعف و بی حالی نداشته باشد. سعی کنید فقط 20 تا 30 دقیقه چرت بزنید.

چرت زدن موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود

یکی دیگر از مزایای چرت زدن، این است که به بدن ما در دفع میکروب‌ها کمک می‌کند. بی خوابی ممکن است کار سیستم ایمنی بدن را مختل کند، ولی چرت زدن می‌تواند به حفظ عملکرد مناسب سیستم ایمنی بدن کمک کند. 

یک مطالعه نشان داد که تعداد گلبول‌های سفید خون (که با عفونت مبارزه می کنند) طی یک شب بی خوابی افزایش می یابند، اما چرت زدن سطح گلبول‌های سفید را به حالت طبیعی باز می گرداند. این تاثیر در گروهی که تنها اجازه داشتند در شب بخوابند، اما اجازه ی چرت زدن نداشتند، دیده نشد. همچنین چرت زدن به بازسازی پوست و بافت‌ها کمک می‌کند.

وقتی چرت می‌زنید و یا می‌خوابید، مغز شما آشفتگی‌ها و بی‌نظمی‌ها را پاک می‌کند و مجددا راه می‌افتد. به همین دلیل زمانی که شما بعد از یک آشفتگی ذهنی به خواب می روید، حتی به اندازه یک چرت کوتاه، به طور ناگهانی راه‌حل‌ها و ایده‌های جدیدی به ذهن تان می‌آید

 

چرت زدن عملکرد جسمی را بهبود می‌بخشد

چرت زدن مهارت‌های شما را بهبود می‌دهد. سیستم حرکتی می‌تواند دچار خستگی خیلی شدید به خاطر فعالیت بیش از اندازه شود که منجر به کندی یا کاهش دقت عملکرد سیستم حرکتی می‌شود. چرت می‌تواند خستگی این سیستم را کاهش دهد و سرعت و دقت را دوباره بالا ببرد. 

بهتر است قبل از فعالیت چرت بزنید یا بعد از آن؟ بدیهی است هر دو مفیدند. از آنجا که افزایش سطح هورمون ها در خواب متوقف می‌شود، بهترین فرصت برای عضلات و بافت همبند است تا خود را بازسازی کنند. همچنین در تحقیقاتی نشان داده شده است که چرت زدن برای ورزشکارانی که کمبود خواب داشتند، سرعت دویدن را بیشتر کرده است.

چرت زدن حواس را قوی‌تر می‌کند

شما هم احتمالا وقتی خوابتان می‌آید، خستگی چشم را تجربه کرده اید. در این حالت گوش هایتان به سر و صدا حساس تر می‌شوند. مهارت‌های حسی بستگی به توانایی مغز به شکل دادن ارتباطات عصبی جدید دارد که ممکن است در طول خواب تقویت و تثبیت شود. ممکن است خواب به ما کمک کند تا اطلاعات حسی پریشان کننده ای که به مغز ما هجوم آورده‌اند را فیلتر کنیم. 

حواس ما نیز می توانند خسته شوند، اما یک خواب نیمروزی می‌تواند باعث استراحت آنها شود، به خصوص برای مهارت‌های ادراکی، مانند کمک به یک رادیولوژیست جهت پیدا کردن تومور در تصاویر پزشکی.

چرت زدن خلاقیت را افزایش می‌دهد

چرت زدن به طور کلی می‌تواند بسیاری از عملکردها را تقویت کند. همچنین می‌تواند به طور خاص خلاقیت را نیز افزایش دهد.

وقتی یک کامپیوتر هنگ می‌کند، برایش خوب است، زیرا نشان می‌دهد فایل های زیادی قبلا در آن باز شده اند و راه اندازی مجدد آن مستلزم پاک شدن بی‌نظمی‌هاست و در نتیجه عملکرد دستگاه بهتر می‌شود. وقتی هم شما چرت می‌زنید و یا می‌خوابید، مغز شما آشفتگی‌ها و بی‌نظمی‌ها را پاک می‌کند و مجددا راه می‌افتد. به همین دلیل زمانی که شما بعد از یک آشفتگی ذهنی به خواب می‌روید، حتی به اندازه یک چرت کوتاه، به طور ناگهانی راه‌حل‌ها و ایده‌های جدیدی به ذهن تان می‌آید. 

نیمکره ی راست مغز که با خلاقیت ارتباط دارد، در طول چرت زدن بیدار است، اما نیکره ی چپ در این زمان آرام باقی می‌ماند. چرت طولانی به افراد اجازه می‌دهد که به مرحله ی REM خواب وارد شوند و به مسائل نیازمند خلاقیت کمک می‌کند تا حل شوند. به همین دلیل در شرکت های بزرگی مانند گوگل، به کارمندان اجازه ی چرت زدن می دهند. برای بهره‌مندی بیشتر از چرت زدن، می توانید از چشم بند و گوشی استفاده کنید و از زنگ ساعت تلفن همراه تان برای بیدار شدن کمک بگیرید.


 

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین