وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
کانگورو ها کیسه داران بزرگی هستند که تنها در استرالیا وجود دارند...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دانستنی های کانگورو

کانگورو ها کیسه داران بزرگی هستند که تنها در استرالیا وجود دارند...

ترجمه: سید محمد امین سعادت – بخش دانش و زندگی تبیان

کانگورو

شرح و وزن

کانگورو ها به سبب دم قدرتمند و عضلانی، جفت پای پشتی قوی، ارتفاع زیاد، پشم های کوتاه و بلند و گوش های نوک تیز شناخته می شوند.

مانند همه ی کیسه داران، کانگورو های ماده کیسه ای دارند که غدد مربوط به پستانداران را نیز شامل می شود؛ البته تا زمانی که به سن پیری برسند.

کانگورو ها جزو خانواده ی درازپایان هستند. وقتی مردم به کانگورو ها فکر می کنند، معمولا چهار نوع کانگورو در ذهنشان مجسم می شود: کانگوروی آنتیلوپین، کانگوروی قرمز، کانگوروی خاکستری غربی، و کانگوروی خاکستری شرقی. این ها بعنوان کانگورو های عظیم نیز یاد می شوند، چرا که نسبت به دیگر انواع کانگورو ها جثه ی بزرگتری دارند. بطور کلی کانگورو ها 12 گونه مختلف را تشکیل می دهند.

در زمان به دنیا آمدن، یک کانگورو به اندازه یک زنبور، کوچک است و بین 5 تا 25 میلی متر اندازه دارد.

بزرگترین کانگورو، که در اصل بزرگترین کیسه دار هم بحساب می آید، کانگوروی قرمز می باشد. از سر تا به پایین این کانگورو بین 1 تا 1.6 متر است. دم او به تنهایی 90 الی110 سانتی متر به این اندازه اضافه می کند. وزن این کانگورو می تواند به 90 کیلوگرم برسد.

محل سکونت

اکثریت کانگورو ها در مناطق مختلف قاره استرالیا زندگی می کنند. هریک از گونه های مختلف علاقه دارند تا در محل هایی خاص زندگی کنند. برای مثال، موش کانگوروی مشک دار، علاقه به زندگی در لانه های کوچک در کف جنگل های بارانی دارد. کانگورو های خاکستری به جنگل های استرالیا و تاسمانی علاقه دارند. از طرف دیگر، کانگورو های آنتیلوپین در جنگل های اوکالیپتوس موسمی در شمالی ترین نقطه ی استرالیا یافت می شوند.

رژیم غذایی

کانگورو ها گیاهخوارند. آنها علف می خورند، گل، برگ، سرخس، خزه، و همچنین حشرات را نیز میخورند. همچون گاو ها، کانگورو ها نیز غذای خود را نشخوار کنند، تا بطور کامل برای هضم آماده شود.

عادت ها

کانگورو ها تنها حیواناتی هستند که برای حرکت از لی لی استفاده می کنند. پاهای پشتی فنری آنها از پاهای جلویی آنها بسیار قوی تر و دراز تر هستند. آنها می توانند در یک پرش به ارتفاع 7 متر برسند، و همچنین با سرعت 48 کیلومتر بر ساعت به جلو حرکت کنند. سرعت گشت و گذار طبیعی آنها حدود 32 کیلومتر بر ساعت است.

کانگورو

کانگورو ها حیواناتی اجتماعی هستند و گروهی زندگی می کنند. به گروه های آنان دسته، گله و یا جمعیت گفته می شود. کانگورو ها در یک دسته یک دیگر را رسیدگی می کنند و از همدیگر در مقابل خطرات حمایت می کنند.

یک کانگورو هنگام احساس خطر، برای آگاه کردن دیگران، پای خود را محکم بر روی زمین می کوبند.

در هنگام درگیری، کانگورو ها از مشت زدن و لگد زدن استفاده می کنند.

زاد و ولد

نکته ی مشهور راجع به آنها این است که کانگورو ها بچه های خود را درون کیسه شان حمل می کنند. یک کانگورو ی ماده بین 21 تا 38 روز حامله می شود، و می تواند تا 4 نوزاد را در یک بار حاملگی به دنیا آورد. هرچند به دنیا آوردن چهار نوزاد برای یک کانگوروی ماده غیر طبیعی است.

در زمان به دنیا آمدن، یک کانگورو به اندازه یک زنبور، کوچک است و بین 5 تا 25 میلی متر اندازه دارد. او بعد از به دنیا آمدن، به کیسه منتقل می شود، جایی که برای 120 تا 450 روز قرار است نگهداری شود.


منبع: Livescience.com

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین