سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
این روزها، هر کجا که باشی و به هر دلیلی قصد استفاده از آژانس را داشته باشی، اغلب اطرافیان پیشنهاد می کنند که از اپلیکیشن های مسافربری همچون اسنپ و تپسی استفاده کنید، چون خیلی زود و بدون معطلی و با هزینه کمتر، مسافر را به مقصد می رسانند، اما یک سوال هم در
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آژانس محله یا اسنپ؟ کدام بهتر است؟

این روزها، هر کجا که باشی و به هر دلیلی قصد استفاده از آژانس را داشته باشی، اغلب اطرافیان پیشنهاد می کنند که از اپلیکیشن های مسافربری همچون اسنپ و تپسی استفاده کنید، چون خیلی زود و بدون معطلی و با هزینه کمتر، مسافر را به مقصد می رسانند، اما یک سوال هم در این رابطه در ذهن ایجاد می شود که استفاده از این اپلیکیشن ها چه معایبی می تواند داشته باشد؟

فرآوری: فاطمه ناظم زاده-بخش اجتماعی تبیان

آژانس محله یا اسنپ؟ کدام بهتر است؟

اپلیکیشن های مسافربری، مورد توجه مردم

خیلی ها با وجود شک و تردیدهایی که در استفاده کردن یا استفاده نکردن از این اپلیکیشن دارند، با این حال نرم افزار آن را در گوشی همراه خود نصب می کنند و شاید یک بار هم شده از آن استفاده کرده یا قصد دارند، استفاده کنند.

اگر سری به سایت این گونه نرم افزارها زده باشید، فعالیت خود را این گونه تبلیغ کرده اند،« دنبال یک راه ساده و سریع برای سفر‌های شهری هستید؟ اسنپ پل ارتباطی میان شما و رانندگان شهر تهران است. با اپلیکیشن اسنپ شما می‌توانید تمامی خودروهای اسنپ اطرافتان را به صورت زنده در نقشه ببینید و با مشخص کردن مبدا و مقصد، نزدیک‌ترین خودرو، شما را به مقصد خواهد رساند. به همین سادگی!»

آری به همین سادگی، آیا واقعا به همین سادگی است؟ 

خیلی ها چنین نظری دارند، این موضوع از صحبت های برخی از افراد کاملا مشخص و واضح است. «سمانه.ز» که از نرم افزار اسنپ استفاده کرده و رضایت کامل از خدمات آن دارد، می گوید: هزینه پرداختی به رانندگان این نوع خدمات آژانس، در مقابل سایر آژانس ها ناچیز است و از طرفی به موقع به مقصد می رسم، رانندگان این نوع سرویس ها، از اقداماتی که منجر به افزایش دستمزدشان شود مثل استفاده از تاکسی متر و طی مسیرهای طولانی برای رسیدن به مقصد تا هزینه بیشتری دریافت کنند، پرهیز می کنند. 

این شهروند ادامه می دهد: بارها پیش آمده که یک مسیر همیشگی را از طریق آژانس رفته ام و به عنوان مثال 30 هزار تومان بابت طی این مسیر پرداخت کرده ام اما با استفاده از نرم افزار اسنپ، همان مسیر را 13 هزار تومان پرداخت کرده ام.

وی افزود: این سرویس به مخاطبان خود گردش حساب داده، از طرفی بعد از اعلام مقصد مورد نظر، عکس، شماره تلفن راننده، شماره خودرو، رنگ خوردو که اغلب انواع خودروها را شامل می شود، را در اختیار مسافر قرار می دهد.

این شهروند انتقاد می کند که رانندگان این شرکت در ساعتهای پرترافیک و در روزهای برفی و بارانی، کمتر به قبول مسافر رغبت نشان می دهند اما به نظر می رسد شرکت این مشکل را در این شرایط با گران کردن قیمت سفر، تا حدودی حل کرده است

وی می گوید: این سرویس خدمات پشتیبانی دارد به عنوان مثال می توانید مشکلات خود در مورد خودرو یا راننده و همچنین هزینه یا نرم افزار را در اختیار مدیریت این سرویس قرار دهید از طرفی امکان تماس با پشتیبان نیز وجود دارد. 

«زهره» کارمند یکی از شرکت های خصوصی است که از این اپلیکیشن ها استفاده می کند، می گوید: این نرم افزار ها امکان رصد خودرو در طول مسیر توسط ، شرکت، راننده، مسافر و خانواده وی را فراهم کرده است.

وی ادامه می دهد: رانندگان فعال در این نرم افزار ها حاضر به تغییر مسیر نیستند هر چند در برخی مواقع این ضرورت پیش می آید آن هم به دلیل ترافیک یا تراکم خودرو. اما با این حال، مسیر خود را از آن جایی که رصد می شوند، به هیچ عنوان تغییر نمی دهند. 

وی می گوید: همچنین این امکان وجود دارد تا پس از پایان مسیر به رانندگان امتیاز دهیم که این امیتاز دهی سبب ادامه همکاری رانندگان با شرکت می شود.

این شهروند انتقاد می کند که رانندگان این شرکت در ساعتهای پرترافیک و در روزهای برفی و بارانی، کمتر به قبول مسافر رغبت نشان می دهند اما به نظر می رسد شرکت این مشکل را در این شرایط با گران کردن قیمت سفر، تا حدودی حل کرده است.

«بهزاد.ک» که در یکی از سازمان های دولتی خدمت می کند، می گوید: بعد از ظهرها برای تامین مخارج زندگی ام مسافرکشی می کنم، یک روز یک مسافر جوانی که دانشجو بود را سوار کردم، او به من پیشنهاد داد تا نرم افزار اسنپ را نصب کنم و به جای مسافر کشی از طریق همکاری با شرکت اسنپ، مخارج زندگی ام را تامین کنم.

در حال حاضر به دلیل ازدیاد ماشین های شهرستان که در تهران مشغول مسافربری هستند وفعال شدن نرم افزارهایی مثل اسنپ، با دریافت هزینه های غیر متعارف، بر کار و کاسبی تاکسی ها اثر گذاشته و تا حدودی منجر به کسادی شده است

وی ادامه داد: این دانشجوی جوان می گفت که مخارج دانشگاهش را از این طریق تامین می کند و بسیار راضی است، در حالی که تمام وقتش را در طول روز نمی گیرد.

«مریم.ن» که حدود دو ماهی است به صورت مرتب از این نرم افزارها استفاده می کند، می گوید: از خدمات این نوع آژانس راضی هستم، به موقع به مقصد می رسم، سایر همکارانم که بیشتر آنها خانم هستند از این سرویس استفاده می کنند. 

وی ادامه می دهد: امیدوارم این نرم افزار مورد حمایت دولت و مسئولان ذی ربط قرار گیرد.

این گونه که به نظر می رسد اغلب مشتریان این نرم افزارها را زنان تشکیل می دهند و زنان هم می توانند در این نوع آژانس ها به عنوان راننده همکاری داشته باشند.

رانندگان اپلیکیشن های مسافربری رصد می شوند

عده زیادی این سوال را مطرح می کنند که به چه صورت رانندگان این سرویس ها به لحاظ امنیت تحت نظارت هستند؟

طبق گفته یکی از رانندگان اسنپ، اصل سند و بیمه خودرو و همچنین گواهی نامه رانندگی را باید ارایه دهند.

ضمن اینکه اگر راننده ای چندین بار امتیاز کافی از مسافرانش اخذ نکند، از همراهی با این شرکت باز مانده که البته این مساله سبب رقابت سازنده در جهت ارایه خدمات کیفی می شود.

اینطور گفته شده که 60 هزار راننده با این شرکت همکاری می کند، در حالیکه بیش از 15 درصد از مبالغ دریافتی از مسافران را شرکت دریافت می کند و خدماتی جز هزینه سفر، به رانندگان نمیدهد. 

تاثیر اسنپ و تپسی بر وضعیت کار تاکسی ها

در حال حاضر به دلیل ازدیاد ماشین های شهرستان که در تهران مشغول مسافربری هستند وفعال شدن نرم افزارهایی مثل اسنپ، با دریافت هزینه های غیر متعارف، بر کار و کاسبی تاکسی ها اثر گذاشته و تا حدودی منجر به کسادی شده است. 

تاکسی هایی که منبع درآمد دیگری جز مسافرکشی ندارند واین در حالی است که صنف تاکسی داران و آژانس ها هم، از این بابت شاکی هستند.

یکی از آژانس داران در محدوده منطقه دو تهران می گوید: از مدتی که این نرم افزار شروع به کار کرده به گونه ای همکاران ما نسبت به روزهای گذشته کم کارتر شده اند و از این بابت ناراضی هستند و قصد دارند در این نرم افزار شروع به کار کنند، چنانچه این وضعیت ادامه داشته باشد، شاهد اتفاقات خوبی نخواهیم بود. 

این اپلیکیشن ها چطور فعالیت دارند؟

در این اپلیکیشن ها، موقعیت مکانی مبدا و موقعیت مکانی مقصد ذخیره می‌شود و در طول سفر از طریق برنامه، موقعیت راننده در فاصله‌های زمانی مشخص، ثبت می‌شود.

به گفته کاربران، این نرم افزار ها اعم از اسنپ و تپسی دارای ویژگی هایی اعم از دسترسی ساده و سریع، به صرفه بودن، با کیفیت، پرداخت آنلاین، برآورد هزینه سفر، نمایش زنده خودروها در نقشه، مورد استقبال واقع شده اند.

در حالی امروزه صحبت از اسنپ و تاپسی در بین اقشار مختلف مردم مطرح است که هنوز مشخص نیست این نرم افزار با وجود استقبالی که داشته است، صرف نظر از آسیب ها، مزایا و معایب، مجوز فعالیت دارد یا خیر؟ 

گفته می شود که در اواسط دی ماه امسال به دست اندرکاران این نرم افزارها فرصت داده شده تا هر چه سریع تر فعالیت، آن هم فعالیت قانونی و مجوزدار خود را تعریف کنند تا تکلیف مردم در این زمینه روشن شود.

امیدواریم فعالیت قانونی این گونه نرم افزارها که سازنده و پر مخاطب است هر چه سریع تر از سوی مسئولان شفاف سازی و اطلاع رسانی شود چرا که این گونه نرم افزار، اکنون در بسیاری از کشورهای توسعه یافته مورد استفاده قرار می گیرد و به اعتقاد برخی افراد نتایج خوبی هم داشته است. چرا که فضای رقابتی مناسبی ایجاد کرده و فرصت سودجویی را کاهش می دهد. همچنین برای رعایت عدالت بهتر است شرایطی فراهم شود که اگر این اپلیکیشن ها تبلیغ می کنند، آژانس‌های رسمی هم تبلیغات جداگانه‌ای داشته باشند تا مردم حق انتخاب داشته باشند. در این شرایط دولت می‌تواند هیچ دخالتی نکند اما این مسأله هم تبعات خود را دارد چون این سازمان‌های خصوصی ثبت نشده‌اند و به لحاظ امنیتی شاید مشکل‌ساز شوند.

پی نوشت:

1- "اسنپ، تپسی، آری یا نه؟"، ایرنا، 1395

2- "فعالیت اسنپ و تپسی متوقف می شود؟"، انصاف نیوز،1395


منابع :ایرنا، انصاف نیوز

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین