سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
تا قبل از تصویب قانون حمایت خانواده جدید مصوب 1391، رویه دادگاه به دلیل وجود رای وحدت رویه 663 دیوان عالی کشور این بود، که اگر زن( زوجه) در دوران عقد و تا قبل از نزدیکی به دلیل حق حبس تمکین نمی کرد شکایت ترک انفاق از سوی ایشان پذیرفته نمی شد..
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شکایت کیفری ترک انفاق در دوران عقد 

تا قبل از تصویب قانون حمایت خانواده جدید مصوب 1391، رویه دادگاه به دلیل وجود رای وحدت رویه 663 دیوان عالی کشور این بود، که اگر زن (زوجه) در دوران عقد و تا قبل از نزدیکی به دلیل حق حبس تمکین نمی کرد شکایت ترک انفاق از سوی ایشان پذیرفته نمی شد.

بخش حقوق تبیان

ترک انفاق

قانون حمایت خانواده جدید، در تبصره ماده 53 تکلیف را مشخص کرده است. با این توضیح که در دوران عقد، منظور قبل از شروع زندگی مشترک و انجان عمل زناشویی کامل - زوجه (زن) می تواند در جواب تمکین، استناد کند که تا زمانی که کل مهریه را دریافت نکرده ام، تمکین نمی کنم که به این حق، حق حبس می گویند. این حق حبس مانع استحقاق نفقه به زوجه نخواهد شد. در این خصوص هم امکان مطالبه نفقه معوقه از طریق دادخواست حقوقی است و هم بر طبق تبصره ماده مذکور حتی اگر زن متوسل به حق حبس شود امکان شکایت ترک انفاق وجود دارد و ترک انفاق (ندادن نفقه) در این مدت هم جرم می باشد.

به نظر می رسد در دفاع جرم ترک انفاق مقدار نفقه موضوعیت نداشته باشد اگر مرد بتواند ثابت کند مقداری از نفقه را پرداخت کرده است و حتی کمتر از میزان مورد نیاز زوجه، موجب برائت زوج در دعاوی کیفری نفقه (ترک انفاق) خواهد شد.

سوال اساسی که مطرح می شود اینکه، به چه میزان می بایستی نفقه پرداخت کند تا در صورت شکایت ترک انفاق از سوی زن، مرد از خود دفاع کند؟ به نظر می رسد در دفاع جرم ترک انفاق مقدار نفقه موضوعیت نداشته باشد اگر مرد بتواند ثابت کند مقداری از نفقه را پرداخت کرده است و حتی کمتر از میزان مورد نیاز زوجه، موجب برائت زوج در دعاوی کیفری نفقه (ترک انفاق) خواهد شد.

مجازات قانونی جرم ترک انفاق در صورت اثبات و عدم اعمال تخفیف از سوی دادگاه 6 ماه الی 2 سال است. این جرم از جرایم قابل گذشت بدین معنی که هر مرحله از دادرسی و حتی بعد از صدور حکم و یا اجرا، با رضایت زوجه پرونده متوقف و مختومه خواهد شد.

منبع: گروه وکلای پارسای

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین