تبیان، دستیار زندگی
میلیون ها نفر در سرتاسر دنیا با سرطان پروستات دست و پنجه نرم می کنند و این در حالیست که این بیماری از درصد بالایی از شانس درمان برخوردار است...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : صادق مظفری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سرطان پروستات و 4 نشانه جدی آن

میلیون ها نفر در سرتاسر دنیا با سرطان پروستات دست و پنجه نرم می کنند و این در حالیست که این بیماری از درصد بالایی از شانس درمان برخوردار است، اما بسیاری از افراد تنها به این دلیل که اطلاعات کافی از بیماری و نشانه های اولیه ی آن و همچنین  راه های اجتناب از آن را ندارند، رنج فراوانی را متحمل می شوند.

صادق مظفری - بخش سلامت تبیان

سرطان پروستات

شناخت نشانه های اولیه سرطان پروستات بسیار مهم است. این شناخت می تواند دو تاثیر داشته باشد که در یک سوی آن جراحی، پرتودرمانی و عوارض و مشکلات مرتبط با این شیوه های درمانی است و در سوی دیگر آن تغییر سبک زندگی، استفاده از برنامه های غذایی مناسب و در نتیجه خشکاندن ریشه ی این بیماری و یا جلوگیری از رشد آن می باشد.

آیا انجام تست PSA  می تواند روش مناسبی باشد؟

بسیاری از متخصصان معتقدند که انجام تست PSA ( تعیین سطح آنتی ژن پروستات ) بر اساس یک روال مشخص، یکی از بهترین روش ها برای تشخیص سرطان پروستات و ریشه کن کردن آن در مراحل اولیه است.

معمولا به افراد اینطور گفته شده است که سطح PSA بالا نشانه ی شروع سرطان پروستات است. در این مرحله افراد به نمونه برداری و قرار گرفتن تحت درمان هایی نظیر جراحی و پرتو درمانی توصیه می شوند. اما مشکل اینجاست که نمونه برداری از بافت و یا حذف پروستات می تواند سبب شود تا سرطان به صورت خاموش و نهفته در سایر نقاط بدن منتشر گردد.

از غربالگری PSA به عنوان تست طلایی برای تشخیص سرطان پرستات نام برده می شود، اما آیا این امر واقعیت دارد؟ آیا به راستی سطح بالای PSA نشانه ی سرطان پرستات است؟ این یک سوال مهم است، چرا که سطح PSA بالا مردان را مستقیما به سمت نمونه برداری از بافت و جراحی سوق می دهد که از عوارض این کار می توان به بی اختیاری ادرار و ناتوانی جنسی اشاره کرد.

با توجه به برخی از تحقیقات علمی، غربالگری PSA اساسا بی نتیجه است . توجه داشته باشید که تست PSA   در آقایان نشان می دهد که چه مقدار از آنتی ژن پروستات در خونشان وجود دارد که این مقدار می تواند نشانه ای از ابتلا به سرطان باشد، اما لزوما و صرفا به این معنی نیست. عفونت، بزرگی خوش خیم پروستات و استفاده زیاد از داروها نیز می توانند سبب افزایش سطح PSA شوند.

اکثر سرطان های پروستات دائمی به صورت نهفته باقی می مانند و تقریبا بی ضرر هستند و فقط درصد کمی از آن به شکل مشکل ساز درآمده و موجب معضلات جدی جسمی می شوند

در سال های اخیر و بر اساس تحقیقات جدید علمی، حتی بسیاری از پزشکانی که از این تست به عنوان یک عامل موثر در تشخیص بیماری یاد می کردند، به این نکته اذعان کرده اند که این تست نمی تواند به صراحت سرطان پروستات را تشخیص دهد.

همچنین توجه داشته باشید که مستندات فراوانی وجود دارند که نشان می دهند PSA  صرفا آنتی ژن اختصاصی پروستات نیست. در حقیقت PSA در فرم های مختلف در  برخی از بافت های جنس مونث نیز تولید می گردد.

نشانه هایی از سرطان پروستات که در ادرار قابل تشخیص اند

سرطان پروستات یکی از بیماری های شایع در آقایان است، اما درصد بسیار پایینی از این جمعیت به نوع پیشرفته این بیماری مبتلا می شوند. به عبارت دیگر اکثر سرطان های پروستات دائمی به صورت نهفته باقی می مانند و تقریبا بی ضرر هستند و فقط درصد کمی از آن به شکل مشکل ساز درآمده و موجب معضلات جدی جسمی می شوند.

برای اجتناب از ابتلا به مشکلات پروستات، باید علائم شایع مربوط به رشد تومورهای پروستات را بشناسیم و درباره ی آنها آموزش ببینیم. در اینجا نشانه هایی از سرطان پروستات را که مربوط به ادرار می شوند، بیان می کنیم:

- دفع سخت و یا دردناک ادرار، تکرر ادرار خصوصا در شب

- بی اختیاری ادرار

- کاهش میزان ادرار و یا سرعت آن

- وجود خون در ادرار

بسیاری از علائم سرطان پروستات در طول زمان و به آرامی گسترش می یابند. با این حال اگر به صورت ناگهانی متوجه مشکلاتی در دفع ادرار و یا مثانه خود شدید، باید به پزشک مراجعه کنید.

تغذیه مناسب

مشخص شده است افرادی که میزان بالایی از کافئین، الکل، قند و چربی های ناسالم را در برنامه غذایی روزانه خود مصرف می کنند، در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند.

مقدار فراوان روی و سلنیوم در رژیم غذایی یکی از الزاماتی است که باید در برنامه ی غذایی افراد برای اجتناب از ابتلا به سرطان پروستات در نظر گرفته شود، زیرا از نظر علمی ثابت شده است که وجود این مواد مغذی در بدن سبب تغذیه ی غده پروستات و محافظت از آن در برابر سرطان می گردد.

هضم سالم

عملکرد مناسب دستگاه گوارش می تواند یکی از نشانه های سلامت پروستات باشد. هضم مناسب موادغذایی که با کمک آنزیم های گوارشی ، پروبیوتیک ها و سایر عوامل موثر رخ می دهد می تواند سبب حفاظت پروستات در برابر التهاب و بزرگ شدن گردد.

پروبیوتیک ها از عوامل مهم و مفید در هضم به شمار می آیند ، زیرا به تنظیم سیستم ایمنی بدن و جذب مواد غذایی کمک زیادی می کنند. تحقیقات نشان می دهد که بیش از 90 درصد از سرطان های پروستات ممکن است به دلیل مداخله ی یک نوع باکتری با نام Propionibacterium acnes رخ دهند و هنگامی بدن افراد می تواند بر این باکتری غلبه کند که منبع غنی از باکتری های مفید مانند پربیوتیک ها باشد.

با وجود اینکه آمار سرطان پروستات می تواند ترسناک به نظر آید، اما شناخت نشانه های آن می تواند گام موثری در مهار این نوع بیماری باشد. باید توجه داشت که دانستن این نشانه ها و انجام مطالعات بیشتر برای جلوگیری و کاهش پیشرفت بیماری، می تواند از گام های موثر و اساسی در حفظ سلامتی مردان و ارتقای سلامت جامعه باشد.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.