تبیان، دستیار زندگی
کنگره سراسری شعر حضرت زهرا(س) فراخوان برگزاری خود را منتشر کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کنگره سراسری شعر حضرت زهرا(س)

کنگره سراسری شعر حضرت زهرا(س) فراخوان برگزاری خود را منتشر کرد.

بخش ادبیات تبیان

کنگره سراسری شعر حضرت زهرا(س)

کنگره شعر حضرت زهرا(س) که از سوی حلقه شعری ریان برگزار می‌شود فراخوان برگزاری خود را منتشر و اعلام کرد که در این رویداد فرهنگی پذیرای اشعار شاعران با موضوعیت حضرت زهرا (س) خواهد بود.

شاعران برای شرکت در این کنگره می‌توانند اشعار خود را از طریق پایگاه الکترونیکی www.halgherayyan.ir  و حداکثر تا ۳۰  بهمن ماه به دبیرخانه این کنگره ارسال کنند.

بنا بر اعلام فراخوان شاعران می‌توانند در قالب شعری کلاسیک و آزاد و بدون محدودیت به ارسال اثر برای حضور در این کنگره بپردازند.

حلقه شعر ریان پیش از این کنگره های  شعر را با موضوع حضرت ولی عصر عج الله تعالی فرج الشریف، حضرت خدیجه سلام الله علیها، حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و امام حسن مجتبی علیه السلام برگزار کرده است.

حلقه شعری ریان، با هدف ارتقاء و اعتلای فرهنگ غنی عاشورایی و ادبیات آئینی، فعالیت خود را از سال ۱۳۹۱ زیر نظر استاد محمد صمیمی آغاز کرد.

حلقه ریان تا کنون چندین دوره  آموزش شعر و تصنیف آئینی، سه دوره کارگاه شعر با حضور اساتید برجسته شعر و ادبیات فارسی بعنوان اساتید مهمان و چهار کنگره شعری با موضوعات امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف، حضرت خدیجه سلام الله علیها، حضرت زهرا سلام الله علیها و امام حسن مجتبی علیه السلام برگزار کرده که اشعار هر کنگره در دفترچه‌هایی با نام کنگره به چاپ رسیده است.

در سلسله جلسات شعر حلقه ریان مطالبی پیرامون شعر و تصنیف (نوحه و سرود) آیینی از قبیل کشف مضامین، ملودی، ریتم، آوای موسیقایی کلمات، بحرهای وزنی و ... توسط محمد صمیمی و دیگر اساتید برجسته شعر و ادبیات فارسی بعنوان اساتید مهمان آموزش داده می‌شود. طبق برنامه بلند مدتی که برای دوره های آموزش شعر و تصنیف در نظر گرفته شده است، هر دوره شامل ۱۲ جلسه ۲ ساعته است.

با توجه به اهداف فرهنگی این مجموعه و در راستای ترویج هنر آئینی، کارگروههایی جهت بررسی و تشکیل دوره‌های آموزشی تئاتر، سرود، مستندسازی و نویسندگی تشکیل شده‌اند. مراحل تحقیق و بررسی در زمینه تئاتر و سرود رو به پایان بوده و ان شاء الله به زودی دوره های آموزشی مربوطه آغاز خواهند شد.

یکی از مهمترین برنامه‌های مجموعه حلقه ریان، راه‌اندازی شعب استانی جهت سهولت دسترسی ساکنین سایر مناطق کشور به امکانات آموزشی هنر آئینی است که کارگروه مخصوصی برای بررسی و امکان سنجی آن تشکیل شده است. جهت سهولت مدیریت شعب استانی، تقسیم بندی کشوری صورت گرفته که شامل منطقه شمال غرب، شمال شرق، جنوب غرب، جنوب شرق و مرکزی است.   در حال حاضر با اعلام آمادگی تعدادی از فعالان فرهنگی استان کرمان (منطقه مرکزی) و استان خوزستان (منطقه جنوب غرب)، حلقه ریان فعالیت خود را در این ۲ استان آغاز کرده که بیش از ۱۷۰۰ نفر از علاقه مندان به حوزه شعر و تصنیف آئینی در این ۲ استان به حلقه ریان پیوسته‌اند.


منبع: مهر