تبیان، دستیار زندگی
به تازگی دچار سرگیجه و سوزن سوزن شدن دست هایم شده ام. به پزشک که مراجعه کردم متوجه شدم که بدنم دچار کمبود ویتامین B12 شده است. می خواستم بدانم که کمبود این ویتامین در بدن زنان با چه نشانه هایی همراه است؟
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

علائم جدی کمبود ویتامین B12 در زنان

به تازگی دچار سرگیجه و سوزن سوزن شدن دست هایم شده ام. به پزشک که مراجعه کردم متوجه شدم که بدنم دچار کمبود ویتامین B12 شده است. می خواستم بدانم که کمبود این ویتامین در بدن زنان با چه نشانه هایی همراه است؟

مشاور: صاحب الزمانی - مرکز مشاوره تبیان
ویتامین ب 12

٤ درصد از زنان بین سنین 40 تا 60 سال از کمبود ویتامین  B12 رنج می برند. این کمبودها بخصوص در کسانی که از مشکلات گوارشی رنج می برند و داروهای اسید معده دریافت می کنند و گیاه خوارانی که گوشت دریافت نمی کنند، بیشتر به چشم می خورد.

علائم جدی کمبود ویتامین B12:

سرگیجه

حملات مکرر سرگیجه می تواند یک سیگنال جدی ابتلا به کم خونی ناشی از فقر ویتامین B 12 باشد. احساس لرزش سریع در حالت نشسته از نشانه های دیگر است. کسانی که فقر ویتامین B 12 دارند، همچنین هنگام بالا آمدن یا پایین رفتن از پله ها دچار سرگیجه می شوند که این حالت البته بسیار خطرناک است و نیاز به توجه فوری پزشک دارد.

سوزن سوزن شدن

این حالت بخصوص زمانی که فرد برای طولانی مدت نشسته باشد، معمولی است اما احساس بی حسی در سراسر بدن همراه با سوزن سوزن شدن می تواند نشانه ابتلا به فقر ویتامین B 12 باشد. آسیب های عصبی ناشی از کمبود ویتامین B 12 باعث بروز این نشانه ها می شود.

رنگ پریدگی

عدم تولید کافی سلول های قرمز خون در افراد مبتلا به فقر ویتامین B 12 منجر به بروز حالت رنگ پریدگی می شود.

فراموشی

فراموشی مزمن و نامتعارف ممکن است نشان دهنده یک مساله عمیق پزشکی باشد. بسیاری از بیماران مبتلا به فقر ویتامین B12 در معرض خطر ابتلا به زوال عقل و آلزایمر در سنین بالاتر هستند. یک آزمایش خون ساده می تواند کمبود ویتامین B12 را تشخیص دهد و رژیم های مکمل می توانند از ابتلا به بیماری های شناختی در این افراد جلوگیری کنند.

٤ درصد از زنان بین سنین 40 تا 60 سال از کمبود ویتامین B12 رنج می برند. این کمبودها بخصوص در کسانی که از مشکلات گوارشی رنج می برند و داروهای اسید معده دریافت می کنند و گیاه خوارانی که گوشت دریافت نمی کنند، بیشتر به چشم می خورد.

خستگی غیر قابل توضیح

احساس خستگی برای طولانی مدت حتی اگر فرد به میزان کافی خواب دریافت کرده باشد، البته همراه با علائمی که در بالا ذکر شد، می تواند نتیجه کمبود ویتامینB12 باشد.

ضعف عضلانی

یک نتیجه کمبود ویتامینB12 این است که اکسیژن کافی به عضلات نمی رد و فرد ضعف عضلانی نامتعارف را تجربه می کند.

بهترین منابع ویتامین B12

جگر گوساله غنی از B12 است. گوشت گاو، بوقلمون، مرغ، ماهی قزل آلا، سرشار از ویتامین B12 است. تخم مرغ و شیر نیز از دیگر منابع ویتامین B12 هستند.

میزان توصیه شده با توجه به سن افراد:

0 تا 6 ماه: 0.4 میکروگرم در روز

7 تا 12 ماه: 0.5 میکروگرم در روز

1 تا 3 سال: 0.9 میکروگرم در روز

4 تا 8 سال: 1.2 میکروگرم در روز

9 تا 13 سال: 1.8 میکروگرم در روز

14 سال و بیشتر: 2.4 میکروگرم در روز

زنان باردار: 2.6 میکروگرم در روز

زنان شیرده: 2.8 میکروگرم در روز


جهت مشاهده پرسش و پاسخ های عمومی مشاوره پزشکی اینجا کلیک کنید.

جهت دریافت مشاوره از بخش مشاوره پزشکی اینجا کلیک کنید.