سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
حجت الاسلام والمسلمین صادقی نیارکی گفت: علی رغم مسئولیت سنگین شغل قضاوت ارزش کار قضات خیلی بیشتر از این است و اگر بین دو نفر اقامه عدل شود و مظلومی دلخوش بیرون رود، این قابل قیاس با دنیایی از مادیات نیست.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شغل قضاوت با دنیای مادیات قابل قیاس نیست

حجت الاسلام والمسلمین صادقی نیارکی گفت: علی رغم مسئولیت سنگین شغل قضاوت ارزش کار قضات خیلی بیشتر از این است و اگر بین دو نفر اقامه عدل شود و مظلومی دلخوش بیرون رود، این قابل قیاس با دنیایی از مادیات نیست.

بخش حقوق تبیان

حجت الایلام و المسلمین صادقی نیارکی

به نقل از روابط عمومی دادگستری استان قزوین، حجت الاسلام والمسلمین صادقی نیارکی دادستان عمومی و انقلاب قزوین در آستانه فرا رسیدن سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در جمع پرسنل قضایی و اداری دادسرای قزوین با تبریک و تهنیت ایام دهه فجر و سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی بیان داشت: یکی از افتخارات ما این است که در مذهب جعفری زندگی می کنیم و آنچه داریم بیشتر از وجود مبارک و نازنین امام صادق(ع) است.

وی در ادامه با ذکر آیه شریفه (لقد ارسلنا بالبینات و انزلنا معهم الکتاب و المیزان لیقوم الناس بالقسط) افزود: آیات قرآنی و بالاخص همین آیه مبارک اهمیت و ارزش مقام قضا را کاملاً مشخص کرده، خداوند در بین نعمتهایش که به بندگان داده، بالاترین نعمت را نعمت هدایت قرار داده چرا که در سایه هدایت است که انسان به کمال مطلوب خود می رسد و این هدایت بوسیله انبیاء گرامی که از طرف ذات ربوبی برای هدایت انسانها مبعوث شده اند که همان هدایت تشریعی می باشد تحقق پیدا کرده است.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین ادامه داد: در همین آیه آنجایی که می فرماید (لقد ارسلنا بالبینات) هدف نهایی از بعثت انبیاء را می رساند و می گوید ما رسولان خود را با نشانه ها و دلایل و براهن واضحه فرستادیم تا مردم را به سوی خدا و بسوی کمال مطلق هدایت کنند و در جای دیگر می فرماید (انزلنا معهم الکتاب و المیزان) یعنی ما به همراه پیامبران کتاب و میزان فرستادیم تا آنها دست خالی نباشند و  آنها را با این 2 سلاح مجهز کردیم.

وی ادامه داد: منظور از کتاب مجموعه وحی است که از طرف ذات باریتعالی به پیامبران و قلب مقدس انبیاء نازل میشود همان انبیاء که صاحب شریعت هستند و مجموعه وحی بصورت مکتوب و نوشته برای مردم باقی می ماند که به آن کتاب گفته می شود مانند قرآن، انجیل، تورات و ... اما میزان که معنی لغوی آن ترازو است و آن کتابی که پیامبران با خود می آورند باید یک میزان و معیاری داشته باشد و آن این است که همین دین بصورت میزان می باشد و این مجموعه که از آیاتی چون توحید، معاد و آیاتی مربوط به تاریخ انبیاء هدایت، اخلاق، احکام و مسائل فقهی و هر چه که در قرآن است و وقتی این مجموعه به هم پیوسته پیاده شوند و به اصطلاح امروزی که تئوری می باشند انسانها را هدایت می کند.

دادستان قزوین سپس به اجرای قانون اشاره کرد و بیان داشت: در رابطه با مسائل حقوقی و روابط جامعه برای اینکه جامعه، جامعه مدنی شود و اخلاق و ارتباطات تنظیم شود قانونی وضع شده و به آن قانون مدنی می گوییم و یا قانون جزاء که اعمال انسانها و مجازاتها با این قوانین تطبیق پیدامی کند و باید دید عمل ارتکابی متهمین با کدامیک از این موارد قانونی تطبیق دارد تا رایی صادر شود پس نتیجه اینست که مجموعه قانون و دین یک میزان است برای کمال انسان و انسان کامل اگر میزان می خواهد باید طبق این عمل کند.

 وی اضافه کرد: اما در کنار این دین که مکتوب است نیاز به یک میزان عمل که در خارج نیز الگو باشد داریم مانند مهندسی که در کنار تصور ذهنی که از یک ساختمان دارد یک ماکت نیز برای خود تهیه  و تنظیم می کند. دین مقدس انبیاء نیز برای هدایت جامعه در کنار میزان الگوهایی را به ما نشان داده اند، چنانکه پیامبر گرامی اسلام دو الگویی را که ماکت کامل از اسلام است را به انسانها نشان داده برای مادران، دختران و بطور کل بانوان جامعه حضرت زهرا(س) را که تمام احکام شریعت در وجود نازنین حضرت پیاده شده و مجموعه کاملی از شریعت است.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین ادامه داد: در همین آیه آنجایی که می فرماید (لقد ارسلنا بالبینات) هدف نهایی از بعثت انبیاء را می رساند و می گوید ما رسولان خود را با نشانه ها و دلایل و براهن واضحه فرستادیم تا مردم را به سوی خدا و بسوی کمال مطلق هدایت کنند.

صادقی نیارکی افزود:  برای مردان نیز امیرالمومنین علی (ع) که حتی در یکی از زیارتنامه هایی که در مفاتیح آمده می فرماید (السلام علیک ایها المیزان الاعمال) یعنی سلام و درود خدا بر تو ای میزان  اعمال و اهمیت و هدف نهایی از بعثت و ارسال کتب و میزان این بوده که در جامعه عدل و قسط برپا شود و مردم جامعه به قسط و عدالت برسند چرا که کمالی را که انسانی خواستار رسیدن به آن است در سایه عدل بدست خواهد آمد.

صادقی نیارکی خاطر نشان ساخت: همانگونه که متکلمین و علماء اهل اسلام نیز در تعریف عدل آورده اند عدالت اینست که هر چیزی در جای خود قرار بگیرد و ظلم اینست که هر چیزی غیر از جای خود قرار گرفته باشد اگر مدیر لایقی یا انسان شایسته ای یا حق در جای خود قرار بگیرند این عدل است و در سایه عدالت است که مردم از آن آزادیهای مشروعی که خدا به آنها داده بهره مند می شوند و وقتی انسان در انتخاب شغل، راه و کمال خود آزاد باشد موانعی که دیگران برایش ایجاد می کنند در سایه همین عدالت برداشته می شوند و انسانها رشد و آزادی پیدا می کنند و آن مدینه فاضله ایجاد می شود و انسانها به حد اعلاء کمال مطلوب می رسند پس تمام کمالات در سایه عدالت است.

عضو شورای مسولان قضایی استان در ادامه به وظیفه خطیر قضات در جامعه اشاره کرد  و ایراد داشت: امروز در جامعه بشری چه کسانی این هدف مقدس انبیاء و این مسئولیت را به عهده گرفته اند که در جامعه عدل و قسط به پا کنند؟ آیا جز قضات و دستگاه قضایی کس دیگری می تواند این کار را بکند؟ قضات کسانی هستند که این مسئولیت به عهده آنان است و شغل قضاوت شغل انبیاست یعنی آنها پیاده کننده هدف انبیاء هستند و چنین شغل بزرگی که هدف انبیاء می باشد دارای مشکلات فراوانی می باشد چرا که خود انبیاء نیز با مشکلات زیادی مواجه بودند و همچنین که انبیاء وقتی برای هدایت بشر آمدند بدون هیچ اجر و مزدی و نیاز به تعریف و تمجیدی به هدایت مشغول بودند و کار قضاوت نیز تحقق بخشیدن به هدف انبیاست و کار آنها را نیز با حقوق ارج و مزد نمی توان ارزشیابی کرد. شغل قضاوت به هیچ وجه با مادیات قابل ارزشیابی نیست.

حجت الاسلام صادقی نیارکی به سخن مولای متقیان علی (ع) در عهدنامه مالک اشتر که به عدم تعیین حقوق برای قاضی پرداخته اشاره کرد و گفت: مولا در عهدنامه مالک اشتر می فرماید برای قاضی حقوق تعیین نکن ولی زندگی قاضی را تامین کن تا قاضی بتواند این هدف مقدس را به نحو مطلوبی انجام دهد در صورتیکه در سایر مشاغل حتماً بایستی حقوق تعیین شود و این قابل ارزیابی نبودن شغل قضاوت بدین دلیل است که چه کمالی بالاتر از اینکه انسانی که حقش تضعیف شده به دست یک قاضی به حقوقش برسد و یا مظلومی که حقش پایمال شده به دست یک قاضی حق اش احیاء شود.

 دادستان عمومی و انقلاب قزوین با اشاره به عدالت علی(ع) در طول تاریخ تاکید کرد: آن چه در جامعه ما در طول تاریخ همیشه از آن صحبت بوده عدالت علی(ع) است همانطور که جرجی جردان در کتاب خود کشته شدن علی (ع) را در محراب به واسطه سختگیر بودنش در عدالت دانسته است (قتل علی فی محراب عبادته لشده عدله) علی کسی بود که منافقین و خوارج تشنه خون او بودند و آخر نیز علی بدست همانها به شهادت رسید  ولی علی (ع) تا آخرین لحظه نگذاشت همانا آنها از حقوقی که در جامعه داشتند محروم شوند ولی تا مادامی که دست به اسلحه نبرده بودند آزادی آنها را نگرفت و حتی سهم آنان را نیز از بیت المال نیز میداد و هر چقدر به مولا می گفتند که آنها توطئه می کنند و خود مولا نیز میدانست و میتوانست آنها را تحت نظر بگیرد ولی نگذاشت از آزادی و حقوقشان نیز محروم شوند و همه انسانها در سایه حکومت علی از حقوقشان بهره مند می شوند و هیچ انسانی در زمان علی (ع) نبود که حقش ضایع شود.

ما امروز در پشت میز قضاوت نشسته ایم و ما حاکم هستیم و در مقابل ما طرفین دعوی قرار دارند اما روزی فرا خواهد رسید که حاکم خداست و اعمال و رفتار ما در نزد خدا قرار دارد اما اگر مطابق قانون اسلام حرکت کنیم حجت داریم ولی اگر برخلاف این عمل کنیم و حق کسی ضایع شود دیگر حجت ندایم و در روز قیامت نمی توانیم جوابگو باشیم.

این مقام قضایی سپس پایین بودن آمار جرایم در استان قزوین اشاره کرد و تصریح کرد: استان قزوین بلحاظ اینکه از موقعیت ویژه ای برخوردار است و یکی از قطبهای کشاورزی و صنعتی ایران است باید جرم خیز باشد ولی به لحاظ قانون مداری شهروندان، عملکرد ضابطان قضایی و... میانگین وقوع جرائم به حداقل رسیده است.

 وی در ادامه به عزل ابوالاسد دوئلی توسط علی(ع) بواسطه بلند صحبت کردن در محکمه اشاره کرد و بیان داشت: یکی از مشکلات دستگاه قضایی ارباب رجوع زیاد است و شاید تعداد نیرویی که از نظر استاندارد باید داشته باشیم را نداریم چنانچه اگر در منطقه ای 1000 نفر زندگی کنند نیاز به 1 قاضی دارند چرا که این افراد مسائل حقوقی-سرپرستی-دعاوی حقوقی و کیفری و ... دارند با وجود اینکه کشور ما دارای جمعیتی بالغ بر 70 میلیون نفر است با حساب تراکم کاری، کمبود کادر قضایی از جمله مشکلات موجود بوده و همین مشکلات فرصت دیدن آموزش کامل از نظر تئوری و عملی را از قضات گرفته است و در کنار این مشکلات تجربه کم، جوان بودن نیروها و مشکلات مادی نیز دیده می‎شود.

صادقی نیارکی گفت : علی رغم همه این مشکلات و مسئولیت سنگین شغل قضاوت ارزش کار خیلی بیشتر از اینهاست چرا که اگر بین دو نفر اقامه عدل شود و مظلومی دلخوش بیرون رود، این قابل قیاس با دنیایی از مادیات نیست و خود این در قیامت خیلی ارزش دارد و آنقدر ارزش معنوی کار قضاوت بالاست که همه این مشکلات قابل تحمل خواهد بود.

وی ادامه داد: ما امروز در پشت میز قضاوت نشسته ایم و ما حاکم هستیم و در مقابل ما طرفین دعوی قرار دارند اما روزی فرا خواهد رسید که حاکم خداست و اعمال و رفتار ما در نزد خدا قرار دارد اما اگر مطابق قانون اسلام حرکت کنیم حجت داریم ولی اگر برخلاف این عمل کنیم و حق کسی ضایع شود دیگر حجت ندایم و در روز قیامت نمی توانیم جوابگو باشیم.

دادستان قزوین سپس به فرازهایی از بیانات مقام معظم رهبری که ایراد فرموده بودند:(هنگامیکه در پشت میز قضاوت نشسته اید باید دو چیز را فراموش نکنید خدا را در بالای سر و قانون را در مقابل) اشاره کرد و افزود: همچنانکه مولا علی(ع) برای هر متهمی حق و حقوقی قائل بود و حتی در رابطه با شقی ترین انسانها (ابن ملجم) و فرزندان خود که معصوم نیز بودند می فرمود مبادا آنرا بترسانید، نکند او را گرسنه و تشنه نگه دارید او را شکنجه نکنید اگر یک ضربه وارد کرده فقط یک ضربه وارد کرده فقط یک ضربه بزنید و امیرالمومنین نگران حقوق قاتل خویش نیز بود.

صادقی نیارکی در پایان با دعوت پرسنل دادسرای قزوین به رعایت حقوق مردم به پرسشهای تعدادی از آنان در رابطه با مشکلات کاری و رفاهی  و سایر موارد پاسخ داد.

منبع: ایرنا

 

 

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین