تبیان، دستیار زندگی
برخی گیاهان خانگی قادر به تصفیه کردن و حذف چشمگیر آلاینده های سمی هستند، به طوری که تنها در مدت 24 ساعت می توانند تا 90 درصد مواد سمی موجود در هوا را به خود جذب کنند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

15 گیاه خانگی تمیزکننده هوا

برخی گیاهان خانگی قادر به تصفیه کردن و حذف چشمگیر آلاینده‌های سمی هستند، به‌طوری‌که تنها در مدت 24 ساعت می‌توانند تا 90 درصد مواد سمی موجود در هوا را به خود جذب کنند.

فرآوری : نیره ولدخانی - بخش سلامت تبیان

گیاهان خانگی

اداره ملی هوانوردی و فضایی 'ناسا' در سال 1989 با هدف خودکفایی سفینه ها و ایستگاه های فضایی در زمینه تولید و تصفیه هوای مورد نیاز برای فضانوردان و آزمایش های فضایی، یک رشته پژوهش دنباله دار آغاز کرد که از جمله نتایج آن تأثیر خارق العاده چند نوع گیاه خانگی در تصفیه آلودگی هوای داخل خانه و محل کار است.

برخی گیاهان خانگی قادر به تصفیه کردن و حذف چشمگیر آلاینده‌های سمی هستند، به‌طوری‌که تنها در مدت 24 ساعت می‌توانند تا 90 درصد مواد سمی موجود در هوا را به خود جذب کنند.

گیاهان، مواد شیمیایی خطرناک موجود در هوا را از طریق حفره‌های نازک بر روی برگ‌ها جذب می‌کنند. ریشه و باکتری های موجود در خاک نیز در حذف مواد آلاینده دخالت دارند.

طبق تحقیقات ناسا به ازای هر 9 متر مکعب از هوای داخل خانه یا محل کار، یک گلدان از گیاهان آپارتمانی می تواند بسیاری از آلاینده های داخلی را تصفیه کند.

بر اساس این تحقیق، مواد آلاینده ای که در هوای خانه وجود دارند، شامل موارد زیر هستند:

فرمالدئید: این ماده در وسایل چوبی، مبلمان ها، فرش، دود سیگار، رومیزی های پلاستیکی و گازهای طبیعی یافت می شود که باعث آلرژی، التهاب مخاطی، آسم و بیماری های پوستی می شود.

تری کلرو اتیلن: این ماده در جوهر چاپ، نقاشی، لاک، فرش، شوینده های لباس و آب آغشته به کلر یافت می شود. تتراکلرواتیلن یک ماده سرطان زای بسیار قوی است که چشم و پوست را ملتهب می کند، به کبد و کلیه آسیب می رساند و آژیتاسیون یا بی قراری روانی ایجاد می کند.

چند برگ سبز نخل بامبو رطوبت لازم برای هوای داخل خانه را به‌خصوص در فصل زمستان که هوا خشک است تأمین می‌کند

بنزن: این ماده در رنگ نقاشی، لاک، جلا دهنده، مواد پاک کننده، مایع صابون، پاک کن و دود سیگار یافت می شود. این ماده سرطانزا که در بافت های چربی انباشته می شود، می تواند باعث سرطان خون، اختلالات عصبی، تنگی نفس، تشنج و پایین آوردن فشار خون شود.

آمونیاک: آمونیاک در قطعات کامپیوتر، دود سیگار و مواد شوینده خانگی یافت می شود. این ماده باعث گلو درد، سرفه، ورم حنجره و شش ها می شود.

زایلن: این ماده در تهیه رنگ نقاشی، پلاستیک، لاک و چسب استفاده می شود. زایلن در اگزوز اتومبیل، محصولات چرم و دود تنباکو نیز یافت می شود. این ماده در پوست، چشم و دستگاه تنفسی التهاب ایجاد می کند.

گل ها و گیاهان خانگی چیزی فراتر از دکور زیبا هستند. این گیاهان را در خانه نگهداری کنید تا هم سلامت بهتری داشته باشید و هم از هوای تمیز و سالم خانه لذت ببرید.

در اینجا به معرفی 15 گیاه خانگی تصفیه کننده آلودگی هوا می پردازیم.

گیاه خانگی فیلودندرون

فیلودندرون

این گیاه می‌تواند فرمالدئید و بسیاری مواد شیمیایی سمی دیگر را از بین ببرد. نگهداری این گیاه بسیار آسان است و بهتر است در مکان‌های کم‌نور نگهداری شود. حواستان باشد که فیلودندرون برای کودکان و حیوانات بسیار مضر است.

بامبو پالم (نخل بامبو)

چند برگ سبز نخل بامبو رطوبت لازم برای هوای داخل خانه را به‌خصوص در فصل زمستان که هوا خشک است تأمین می‌کند. این گیاه همچنین آلاینده‌های ناشی از بنزن، تری کلرواتیلن و فرم آلدئید را که از طریق پاک‌کننده‌های شیمیایی، مواد پلاستیکی، جوهر پرینتر و فرش در هوای خانه پخش می‌شوند جذب کرده و تجزیه می‌کند. این گیاه را در کنار مبلمان جنس لاک قرار دهید تا مواد شیمیایی مضر را به کلی از بین ببرد.

گیاه خانگی لوتوس

لوتوس

لوتوس بهترین راه برای از بین بردن بنزن و فرمالدئید در خانه است. اما به یاد داشته باشید که این گیاه سمی است و باید از دسترس کودکان دور نگه داشته شود.

گل سانسوریا

سانسوریا گیاه سختی است که می‌تواند در انواع محیط و مکان‌ها رشد کند. این گیاه در از بین بردن فرمالدئید، بنزن و تری کلرواتیلن منحصربه‌فرد است و شب‌ها دی‌اکسید کربن را جذب و اکسیژن آزاد می‌کند.

گیاه خانگی اگلونما

آگلونما

این گیاه چینی همیشه‌سبز به نور فراوان نیاز ندارد، اما نیازمند هوای مرطوب است و بنزن و فرمالدئید موجود هوا را از بین می‌برد. شیره و دانه‌های این گیاه سمی هستند.

اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم یک گل آپارتمانی معروف است که در از بین بردن بنزن، فرمالدئید و تری کلرو اتیلن بسیار مفید است. این گیاه در از بین بردن زایلن و تولوئن نیز پرکاربرد است. اگر گرد و خاک روی برگ های این گیاه را مدام تمیز کنید، اثربخشی آن در از بین بردن سموم و پاکسازی هوا دوچندان می شود.

گیاه خانگی کلروفیتوم (گل گندمی)

کلروفیتوم (گل گندمی)

گل گندمی با شاخ و برگ‌ها و گل‌های سفید کوچکش بهترین انتخاب برای داخل منزل است اما این گل فقط زیبایی ندارد، بلکه در از بین بردن سمومی مانند بنزن، فرمالدئید، منواکسیدکربن و زایلن نیز مؤثر است. این گیاه برای کودکان و حیوانات بسیار مضر است.

ژربرا

این گیاه زیبا در از بین بردن سمومی چون بنزن، فرمالدئید و تری کلرواتیلن بسیار مفید است. آن را در مکانی گرم و روشن قرار دهید.

گیاه خانگی پیچک

پیچک

این گیاه بهترین انتخاب برای محیط‌های کم‌نور است. پیچک در جذب بنزن، فرمالدئید، مونوکسیدکربن و تری کلرواتیلن بسیار مفید است. این گیاه همچنین می‌تواند برخی از آلرژن‌ها مثل کپک‌های قارچی را از بین ببرد.

آنتوریوم آندرانوم (فلامینگو)

فلامینگو هوا را مرطوب و آغشته به بخار آب می کند. این گیاه زایل و تولوئن موجود در هوا را جذب می کند و به مواد غیر مضر تبدیل می کند.

گیاه خانگی سرخس بوستونی

سرخس بوستونی

سرخس بوستونی برای مرطوب کردن هوا و از بین بردن فرمالدئید، منواکسید کربن و زایلن مفید است. این گیاه به آب‌رسانی کافی نیاز دارد.

آزالیا

این گیاه زیبا هوای محیط را از فرمالدئید که از فرش، مبل و وسایل چوبی آزاد می شود، جذب می کند. آزالیا اگر به درستی مراقبت شود، برای مدت طولانی باقی می ماند.

گیاه خانگی بنجامین

بنجامین

درختچه‌ای زیبا با برگ‌های ابلقی است که اغلب در راهروی اداره‌ها و خانه‌ها قرار داده می‌شود. بنجامین تری کلرواتیلن ساطع‌شده از چسب‌ها و رنگ‌ها را جذب کرده و هوا را تصفیه می‌کند.

شفلرا

فواید این گیاه در از بین بردن تولوئن، فرمالدئید و بنزن ثابت شده است. این گیاه با برگ های درخشان و براقش که از شاخه بیرون زده اند، در برخی کشورها به گل چتری نیز معروف است.

گل داوودی

این گیاه زیبا هم دکور منزل را منحصر به فرد می کند و هم سمومی مانند فرمالدئید، زایلن، بنزن و آمونیاک را از بین می برد.


منابع:

ایرنا

خبرگزاری آریا

روزنامه حمایت

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.