تبیان، دستیار زندگی
مدیر کل دفتر پیگیری امور قضایی وزارت دادگستری گفت: طبق بخشنامه رئیس قوه قضاییه، وزارت دادگستری از این پس در جلسات دادرسی دعاوی مربوط به پرداخت دیه از بیت المال، حضور می یابد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حضور وزارت دادگستری در دادرسی دعاوی پرداخت دیه

مدیر کل دفتر پیگیری امور قضایی وزارت دادگستری گفت: طبق بخشنامه رئیس قوه قضاییه، وزارت دادگستری از این پس در جلسات دادرسی دعاوی مربوط به پرداخت دیه از بیت المال، حضور می یابد.

بخش حقوق تبیان

دعاوی پرداخت دیه از بیت المال

علی اصغر امینی، افزود:متعاقب تصویب تبصره ماده 342 قانون آیین دادرسی کیفری در سال 1394 متاسفانه محاکم دادگستری بدون توجه به تبصره ماده مذکور که می‌بایست در دعاوی مربوط به خسارت (موضوع ماده 260 قانون آیین دادرسی کیفری) و ماده 30 (قانون نظارت بر رفتار قضات مصوب هفدهم مهر ماه سال 1390) و در سایر مواردی که دیه از بیت المال مطالبه می شود، وزارت دادگستری را طرف دعوی قرار بدهند و نماینده وزارت دادگستری را برای دفاع از حقوق بیت المال در جلسه رسیدگی دعوت کنند ، از این امر آمر قانونی سرباز می زدند و وزارت دادگستری را بدون حضور در جلسه دادرسی به نمایندگی از بیت المال به پرداخت دیه و خسارت محکوم می کردند.

امینی تصریح کرد: مراتب این عدم توجه به وزیر دادگستری گزارش شد و وزیر هم در شرحی از رئیس قوه قضاییه درخواست کرد تا طی بخشنامه ای از روسای محاکم و دادگستری ها تقاضا شود، نسبت به اجرای قانون اهتمام بیشتری داشته باشند.

امینی تصریح کرد: مراتب این عدم توجه به وزیر دادگستری گزارش شد و وزیر هم در شرحی از رئیس قوه قضاییه درخواست کرد تا طی بخشنامه ای از روسای محاکم و دادگستری ها تقاضا شود، نسبت به اجرای قانون اهتمام بیشتری داشته باشند که در این راستا رئیس دستگاه قضا، بخشنامه اخیر را صادر و برای اجرا به تمام دادگستری‌های سراسر کشور ابلاغ کرد.

متن بخشنامه رئیس قوه قضاییه به شرح زیر است:

بخشنامه به واحدهای قضایی سراسر کشور

در اجرای تبصره الحاقی به ماده 342 قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392 و اصلاحات و الحاقات بعدی و با توجه به تبصره 11 قانون بودجه سال 1395 کل کشور، در دعاوی مربوط به مطالبه خسارت موضوع ماده 260 قانون فوق و ماده 30 قانون نظارت بر رفتار قضات مصوب 1392، و سایر مواردی که دیه از بیت المال یا دولت مطالبه می‌شود، مراجع قضایی موظفند از وزارت دادگستری برای جلسه رسیدگی دعوت و رای صادره را به وزارت فوق ابلاغ نمایند.


منبع: ایرنا

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .