تبیان، دستیار زندگی
گزیده داستان های ترسناک جهان در یک کتاب منتشر شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وقتی که شهر خفته است

گزیده داستان‌های ترسناک جهان در یک کتاب منتشر شد.

بخش ادبیات تبیان
وقتی که شهر خفته است

نشر مروارید مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه از نویسندگان جهان که همه آنها در قالب آثار داستانی ترسناک نوشته شده اند را با ترجمه حسین یعقوبی منتشر کرد.

در این مجموعه که با عنوان «وقتی که شهر خفته است» منتشر شده است، داستان‌هایی از ویلیام نولان، ری برادبری، استفن کینگ، روالد دال، شارلوت پرکینز گیلمن، کلی لینک، دیوید نیکل و کلایو بارکر قرار گرفته است.

حسین یعقوبی در بخشی از مقدمه خود بر این کتاب عنوان کرده است: کهن‌ترین و قدرتمندترین احساس بشری، ترس است و کهن‌ترین و قدرتمندترین ترس بشری، ترس از ناشناخته‌هاست. ترسی که مهم‌ترین عامل در کشف آتش و اختراع مذهب بود. ما با ترسیم وحشت، در حقیقت زمینه‌ی آمادگی کنار آمدن با وحشت حقیقی را در وجود خویش فراهم می‌کنیم. وحشتی که در بسیاری موارد منشاء آن نه هیولاهای خیالی است و نه شیطانی که در پی تسخیر روح انسان است، بلکه وحشت انسان است از انسان و وحشت فرد از جامعه. به همین منوال برای ترسناک بودن داستان لزومی به حضور غول‌ها، ارواح خون‌آشام، هیولاها یا ریختن لیترها خون و قصابی نیست. یک داستان ترسناک می‌تواند صرفاً شرح توهمات یک فرد عادی و معمولی در مکانی متروک، تاریک و به‌طور کلی جایی باشد که قابلیت‌های هراس‌زایی بالقوه‌ای داشته باشد.

در انتخاب داستان‌های این مجموعه سعی شده آثاری انتخاب شود که نمونه‌هایی از این گرایش‌های متفاوت به خواننده معرفی شود. به‌طور مثال داستان‌های «شراکت» و «ویلیام و مری» نمونه‌ای از کاربرد گروتسک هستند. «کاغذدیواری زرد» بهانه‌ای است برای نویسنده‌اش تا در قالب یک اثر سوررئال ترسناک به مسائل تبعیض جنسیتی و فمینیسم بپردازد. «مردان خاندان اسلون» نمونه‌ای از تلاقی فانتزی و وحشت همراه با چاشنی مسائل و مشکلات زنانه است.

از حسین یقوبی پیش از این توسط این ناشر آثاری چون عالیجناب اژدها، امشب نه شهرزاد، این‌گونه بشر این‌گونه شد، استادان تبسم، الفبای تقلب، خرمگس و زن‌ستیز، محرمانه‌های رومئو و ژولیت، هرج و مرج محض و گفتگو با بورخس منتشر شده است.


منبع: مهر