تبیان، دستیار زندگی
کتاب «دستنامه نوزاد و مادر»، دست نامه ای برای مادران و پدرانی است که به زودی کودک شان به دنیا می آید یا تازه به دنیا آمده است. در این دست نامه، مهم ترین اطلاعاتی که مادران و پدران جوان تا یک سالگی فرزندشان به آن نیاز دارند، از جدول واکسیناسیون تا لباس ه
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دستنامه مادر و نوزاد

کتاب «دستنامه نوزاد و مادر»، دست نامه ای برای مادران و پدرانی است که به زودی کودک‌شان به دنیا می آید یا تازه به دنیا آمده است.

بخش کتاب و کتاب خوانی تبیان
دستنامه مادر و نوزاد

در این دست نامه، مهم ترین اطلاعاتی که مادران و پدران جوان تا یک سالگی فرزندشان به آن نیاز دارند، از جدول واکسیناسیون تا لباس‌های مناسب نوزاد، از خواب، تغذیه و حمام کردن نوزاد تا نکات ایمنی برای نگه‌داری او گنجانده شده است. این کتاب را موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان به قیمت 29000 تومان به چاپ رسانیده است. در بخشی از این دست‌نامه به مادران و پدران جوان رهنمود داده شده است که چگونه می‌توانند با انجام فعالیت‌های گوناگون از جمله کتاب‌خوانی به رشد شناختی و مهارت‌های زبانی نوزاد یاری رسانند.

سازماندهی مطالب این دست‌نامه موضوعی است و ترتیب زمانی ندارد؛ به این معنا که همه موضوع‌های کتاب مربوط به نیازهای کودک از ابتدای تولد تا یک‌سالگی است. مادران و پدران می‌توانند با سر زدن به فهرست، در هر زمان که نیاز به خواندن موضوعی در پیوند با نوزاد خود دارند، به آن بخش بروند.

«دست‌نامه مادر و نوزاد» یک کتاب هم‌کنشانه است؛ به این معنا که تنها به مخاطبان خود اطلاعات و رهنمود نمی‌دهد، بلکه از آن‌ها می‌خواهد که همراه با خواندن مطالب، اطلاعاتی را که ویژه فرزندشان است در بخش یادداشت‌ها به ثبت برسانند. در صفحه‌هایی از کتاب قاب عکس‌هایی گذاشته شده که از شما خواسته شده است در پیوند با آن موضوع، عکسی از فرزند خود در آن‌جا بچسبانید و زیر آن عکس، نام کودک و سن او را پر کنند. در پایان دوره یک سالگی، این کتاب که در برگیرنده مجموعه ای از عکس ها، یادداشت ها و خاطره های شما از کودک تان است، می تواند به عنوان یادگاری ارزشمند نزد شما نگه داری شود تا در بزرگ سالی به فرزندتان هدیه کنید کتاب «دستنامه مادر و نوزاد» از پنج فصل تشکیل شده است:

فصل یک در این فصل، لباس نوزاد، گریه نوزاد، خواب نوزاد، حما نوزاد، سنجش شنوایی نوزاد، و نکته هایی برای ایمنی نوزاد آورده شده است. فصل دوم: در این فصل، واکنش های غیرارادی نوزاد، ماساژ نوزاد، نشانه های رفتاری نوزاد، و پیوند بیشتر پدر با نوزاد آورده شده است. فصل سوم: در این فصل، تغذیه نوزاد، رشد دندان های نوزاد، و تمیز کردن لثه و دندان های نوزاد آورده شده است. فصل چهارم: در این فصل، رشد شناختی، زبان اشاره، مهارت های زبانی، و عشق به موسیقی آورده شده است. فصل پنجم: در این فصل، گردش در طبیعت با نوزاد، بازی با نوزاد و اسباب بازی برای نوزاد آورده شده است.


منبع : ماهنامه کودک شماره 127