تبیان، دستیار زندگی
به گزارش روابط عمومی، بخش سینمایی موسسه فرهنگی اطلاع رسانی تبیان این مقاله را بر اساس تحولات سینمایی کشور تهیه و منتشر کرده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

منوی پیشنهادی برای جشنواره فجر

وب سایت فرهنگی اطلاع‌رسانی تبیان در آستانه بزرگترین رویداد سینمایی کشور و در مقاله ای تحلیلی به بررسی و تبیین «منوی پیشنهادی برای جشنواره فجر» پرداخت.

هومن بهلولی- روابط عمومی

فیلم

به گزارش روابط عمومی، بخش سینمایی موسسه فرهنگی اطلاع‌رسانی تبیان این مقاله را بر اساس تحولات سینمایی کشور تهیه و منتشر کرده است.

احمد رنجبر در این مقاله می نویسد:«فراری / کارگردان: علیرضا داوودنژاد/ بازیگران: محسن تنابنده، ترلان پروانه، رضا کیانیان، سیامک صفری و رضا داوودنژاد/ این هم یک پیشنهاد ویژه برای کسانی که دوست دارند فیلمی درباره حال روز جوان های امروزی ببینید. بازیگر فیلم جدید علیرضا داوود نژاد ترلان پروانه است که تا چند سال پیش نقش دختر بچه ها را بازی می کرد و بعد از چند نقش نوجوانانه حالا جوان اول فیلم «فراری» شده. او از شمال به تهران می آید تا به یک آرزوی ساده اش که گرفتن عکس یادگاری با یک فراری هشت میلیاردی است عکس یادگاری بیندازد. ورود یک دختر جوان در پایتخت سرآغاز شکل گیری اتفاقات پیش بینی نشده ای است و همین داستان فیلم را پرکشش و جذاب می‌کند.

* رگ خواب / کارگردان: حمید نعمت الله / بازیگران: لیلا حاتمی،کوروش تهامی، حمیدرضا آذرنگ، الهام کردا / هر آن چه حمید نعمت الله ساخته مورد تحسین خاص و عام قرار گرفته: بوتیک، بی پولی، آرایش غلیظ و سریال وضعیت سفید. پس این نام کافی است که برای تماشای فیلم جدیدش «رگ خواب» بلیت خرید! نعمت الله نقش اول فیلم جدیدش را به لیلا حاتمی سپرد که فیلم قبلی او «بی پولی» برایش سیمرغ به ارمغان آورد و یکی از نقش های متفاوت کارنامه اش را رقم زد. گفته می‌شود او در «رگ خواب» زنی تنهاست که از همسرش جدا شده و به تنهایی روزگار می گذراند. آشنایی اش با یک مرد (کوروش تهامی) فصل تازه زندگی اوست اما این بار هم رابطه اش دوام نمی آورد. همین قدر کفایت می‌کند تا بدانیم نقش انگ خود حاتمی است؛ او از «لیلا» تا امروز نقش های زیادی بازی کرده که موتیف شان سرگردانی و استیصال بوده. حاتمی هر بار به آن ها رنگی دیگر بخشیده و نقش ها را از دام تکرار نجات داده است. گفته می‌شود لیلا حاتمی در «رگ خواب» جنسی دیگر از سرگشتی زنانه را پیش چشم مخاطبان می گذارد. تصاویر و نیز تیز فیلم هم حکایت از این تفاوت دارد. درباره خود فیلم هم این طور گفته می‌شود که هیات انتخاب آن را با آرا قاطع به بخش مسابقه فرستاده اند.

* خوب، بد، جلف / کارگردان: پیمان قاسمخانی / بازیگران: پژمان جمشیدی،سام درخشانی، حمید فرخ‌نژاد، ویشکا آسایش، مانی حقیقی / اگر می خواهید یک دل سیر و با خیال راحت بخندید،«خوب،بد،جلف» را از دست ندهید. فیلم پیمان قاسمخانی نه تنها می خنداند که بر عکس خیلی از کمدی ها،مناسب تمام اعضای خانواده است! حتما می دانید که قاسمخانی از سال ها پیش برای کارگردانی دورخیز کرده بود و «خوب،بد،جلف» سرآغاز مسیر تازه این فیلمنامه نویس طناز و موفق شده. او بعد از موفقیت «پژمان»،ورژن سینمایی این سریال را نوشت و خودش کارگردانی اش کرد. ماجرای فیلم هم با حال است و حتی خلاصه داستانش بر لب آن ها که با «پژمان» خندیده اند، لبخند می نشاند: پسر یک تهیه کننده (ویشکا آسایش) که از سریال «پژمان» لذت برده، دوست دارد پژمان جمشیدی و سام درخشانی بازیگران فیلم جدید مادرش باشند. از قضا کارگردان این فیلم یک آدم روشنفکر (مانی حقیقی) است و اولین تضاد همین جا شکل می گیرد. این دو بازیگر برای اشراف بیشتر به نقش شان نیاز به یک پلیس (حمید فرخ نژاد) دارند و در ماموریت ها همراه او می شوند. واکنش سام درخشانی و پژمان جمشیدی (که در نقش واقعی خودشان بازی کرده اند) موقعیت های خنده دار زیادی ایجاد کرده است. جدیت و ملاحت حمید فرخ نژاد بر موقعیت کمدی فیلم افزوده است.

* بدون تاریخ، بدون امضا / کارگردان: وحید جلیلوند / بازیگران: هدیه تهرانی، ‌امیر آقایی، نوید محمدزاده، سعید داخ / کارگردان «چهارشنبه 19 اردیبهشت» این بار یک فیلم اجتماعی دیگر ساخته که به روایت آن ها که فیلم را دیده اند اثری جذاب، تکان دهنده و تاثیرگذار شده است. «بدون تاریخ، بدون امضا» دو بازیگر مطرح دارد؛ نوید محمد زاده و هدیه تهرانی. اولی جوان خوش استعداد سینمای ماست که سال پیش برای «ابد و یک روز» سیمرغ گرفت و خانم تهرانی پس از سال ها با «بدون تاریخ، بدون امضا» و «اسرافیل» نقشی خاص در کارنامه اش رقم زده. نشانه ها و شنیده ها می‌گوید هدیه تهرانی به روزهای اوج بازگشته و از حالا می توان نامش را در میان نامزدهای سیمرغ دید. هر دو کارگردان یعنی وحید جلیلوند و آیدا پناهنده در فیلم اول شان نشان دادند توانایی گرفتن بازی خوب از بازیگران را دارند.

* آباجان / کارگردان: هاتف علیمردانی / بازیگران: فاطمه معتمدآریا، سعید آقاخانی،حمیدرضا آذرنگ،شبنم مقدمی، فریبا متخصص / این هفتمین فیلم هاتف علیمردانی است که «به خاطر پونه» و «کوچه بی نام» او تحسین شده است. علیمردانی دهه شصت را محمل فیلم جدیدش «آباجان» قرار داده و داستان در شهر زنجان می گذرد. نقطه اتکا فیلم فاطمه معتمدآریا است که در «آباجان» شکلی دیگر از مادرانگی را تجربه کرده: هوو دارد(فریبا متخصص) و لهجه ترکی اش ترکی است و آن طور که از تیزر فیلم بر می آید گویا فرزند مفقودالاثری هم دارد. جمع این ها مواد اولیه مناسبی است برای خانم معتمدآریا تا به نقش مادر رنگ و لعابی تازه ببخشد. آخرین بار که او را در قامت مادر دیده بودیم مربوط است به «اینجا بدون من»، چند سال قبل در سریال «زیر تیغ» و کمی قبل تر «گیلانه». هیچ کدام شبیه دیگری نیستند و هر کدام شناسنامه ای مجزا دارند. معتمد آریا در «آبا جان» از این سه نقش عبور کرده و شمایلی تازه از نقش مادر به کارنامه اش افزوده است. او در «گیلانه» قدرت و تسلطش را بر لهجه گیلکی به رخ کشیده بود و حالا دیالوگ های ترکی چالش جذابی برای او در«آباجان» است. معتمد آریا متخصص شکل دادن به لحظات حسی فیلم ها است و همین ویژگی، نقطه قوت دیگر او در فیلم هاتف علیمردانی است.»

متن کامل این مقاله در اینجا قابل مشاهده است.