تبیان، دستیار زندگی
وب سایت فرهنگی اطلاع رسانی تبیان در نخستین روزهای بهمن ماه و در مقاله ای به بررسی شیوه های «مقابله با افسردگی زمستانی» پرداخت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شیوه های تبیانی برای مقابله با افسردگی زمستانی

وب سایت فرهنگی اطلاع‌رسانی تبیان در نخستین روزهای بهمن ماه و در مقاله ای به بررسی شیوه های «مقابله با افسردگی زمستانی» پرداخت.

هومن بهلولی- روابط عمومی

افسردگی زمستانی

به گزارش روابط عمومی، بخش تغذیه موسسه تبیان این مقاله را بر اساس فرهنگ غذایی کشور تهیه و منتشر کرده است.

فاطمه مهدی پور در این مقاله می نویسد:«متأسفانه زمستان امسال نیز مصادف شد با حوادث تلخی که خلق همه را تنگ کرد و به اصطلاح دل و دماغی برای کسی نگذاشت. اما از آنجایی که زندگی در حرکت است باید با این حالت ها مقابله کرد. بهتر است با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی و در پیش گرفتن تغذیه سالم افسردگی زمستانی را از خود دور کنید. در این مطلب چند توصیه برای این کار ارائه می دهیم. لطفاً با ما همراه باشید.

آیا شما افسرده اید؟ اگر در این ماه های اخیر احساس افسردگی می‌کنید بدانید که تنها نیستید. متخصصان معتقد هستند که آخرین هفته های دی بدترین هفته های سال هستند و بسیاری از افراد را درگیر افسردگی فصلی می‌کنند. روزهای سرد، ابری و تاریک بی حوصلگی و افسردگی را تشدید می‌کنند. اما هر کاری چاره ای دارد. کافی است کمی بیشتر مراقب خود باشید و توصیه های زیر را جدی تر بگیرید.

مرحله اول: ویتامین D مصرف کنید/ مصرف ویتامین B کمپلکس برای کاهش استرس مؤثر است. این ویتامین به تولید ناقل های عصبی در مغز کمک کرده و مانند مبدل مواد غذایی به انرژی عمل می‌کند. این ویتامین در محصولات غذایی حیوانی به وفور یافت می‌شود. در این روزها حتی در مواقعی که هوا آفتابی است بدن نمی تواند به میزان کافی ویتامین D تولید کند. علاوه بر این همه ما سعی می‌کنیم برای جلوگیری از سرماخوردگی لباس های ضخیم بر تن کنیم که به خودی خود مانع از تولید ویتامین D روی پوست می‌شود. چون این ویتامین در ناحیه پوست و از طریق تماس نور خورشید با آن سنتز می‌شود. از آنجایی که بدن ویتامین D را فقط به مدت محدودی ذخیره می‌کند بنابراین در مواقعی که نور خورشید کم است ذخیره تان کاهش پیدا کرده و احساس خستگی و بی حوصلگی خواهید داشت. یادتان باشد که کمبود ویتامین D می تواند در خوابتان نیز اختلال ایجاد کند که این مسئله نیز روی تشدید خستگی تأثیر مستقیم دارد.

در فصل زمستان بهترین منبع تأمین ویتامین D از طریق مصرف محصولات لبنی غنی شده از این ویتامین خواهد بود. امیدواریم روزی فرا رسد که محصولات لبنی در ایران به طور گسترده غنی سازی شود و شیر و ماست غنی شده از این ویتامین به طور فراوان در دسترس مردم قرار گیرد. در برخی کشورها مانند کانادا برای پیشگیری از بروز کمبود این ویتامین اقدام به غنی سازی شیر کرده اند. متأسفانه در ایران نیز کمبود این ویتامین بین مردم رایج شده است و باید تصمیمات جدی برای مقابله با کمبود آن اتخاذ شود. علاوه بر مصرف محصولات لبنی غنی شده می توانید با مصرف ماهی آزاد، تخم مرغ و انواع قارچ ها و همچنین خاویار و اشپل ماهی به افزایش جذب این ویتامین کمک کنید.

در ماه های فصل زمستان میزان ویتامین D مصرفی 1000 میلی گرم در روز توصیه شده است. اگر در خصوص مصرف مکمل شک دارید می توانید با پزشک مشورت کنید. مرحله دوم: استرس را کاهش دهید/ بدون شک زمانی که افسردگی بر فرد غلبه می‌کند مراقب های فردی سخت می‌شود. اما با این حال شما باید در همه حال مراقب خود باشید. برای کاهش استرس که تشدید کننده افسردگی محسوب می‌شود به ورزش هایی مانند یوگا و یا مدیتیشن بپردازید. پیاده روی روزانه داشته باشید. مصرف ویتامین B کمپلکس برای کاهش استرس مؤثر است. این ویتامین به تولید ناقل های عصبی در مغز کمک کرده و مانند مبدل مواد غذایی به انرژی عمل می‌کند. این ویتامین در محصولات غذایی حیوانی به وفور یافت می‌شود. یادتان باشد اگر داروهای ضداسید مصرف می‌کنید و یا اینکه تغذیه سالمی ندارید به احتمال زیاد ویتامین B کافی دریافت نمی کنید.»

متن کامل این مقاله در اینجا قابل مشاهده است.