تبیان، دستیار زندگی
توکسوپلاسموز عفونتی است که ممکن است شما از یک انگل میکروسکوپی به نام توکسوپلاسما گوندی دریافت کنید. اگر چه عفونت به طور کلی در افراد با سیستم ایمنی سالم باعث بروز بیماری با نشانه های بسیار خفیف می شود، اما در دوران بارداری مخاطره آمیز است. زیرا انگل می تو
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

توکسوپلاسموز در بارداری

توکسوپلاسموز عفونتی است که ممکن است شما از یک انگل میکروسکوپی به نام توکسوپلاسما گوندی دریافت کنید. اگر چه عفونت به طور کلی در افراد با سیستم ایمنی سالم باعث بروز بیماری با نشانه های بسیار خفیف می شود، اما در دوران بارداری مخاطره آمیز است. زیرا انگل می‌تواند جفت و جنین‌تان را آلوده کند.

بخش سلامت تبیان
بارداری ، انگل

ابتلا به این عفونت می‌ت در دوران بارداری می تواند خفیف یا شدید بوده و باعث تولد نوزاد مرده، آسیب ساختاری و عصبی طولانی مدت و دیگر اثرات مخرب برای نوزاد شود.

خبر خوب این است که می‌توانید برای جلوگیری از ابتلا به عفونت کارهای زیادی انجام دهید.

خطر ابتلای جنین به این بیماری با پیشرفت حاملگی مادر افزایش می یابد.

* اگر شما در سه ماه اول به توکسوپلاسموز مبتلا شوید، خطر ابتلای جنین حدود 15 درصد است.

*اگر در ماهه دوم آلوده شوید، خطر ابتلای جنین حدود 30درصد است.

* اگر در سه ماهه سوم مبتلا شوید، 60 درصد خواهد بود.

* با این حال، در حالی که خطر انتقال در اواخر بار داری بیشتری است، توکسوپلاسموز به احتمال زیاد زمانی برای کودک تان جدی و خطرناک خواهد بود که در سه ماهه اول آلوده شود.

* همچنین اگر شما چند ماه پیش از بارداری در معرض بیماری قرار گرفته باشید، خطر ابتلای جنین تان بسیار اندک است.

* اگر شما می دانید که به تازگی آلوده شده اید، بیشتر کارشناسان پیشنهاد می کنند پیش از تلاش برای باردار شدن 6 ماه صبر کنید.

توسکوپلاسموز چگونه انتقال می یابد؟

کار‌شناسان تخمین می‌زنند که حدود نیمی از عفونت‌های توکسوپلاسموز با خوردن گوشت خام یا گوشتی که به خوبی پخته نشده ایجاد می‌شوند؛ اما همچنین ممکن است با خوردن غذاهای شسته نشده آلوده، نوشیدن آب آلوده یا دست زدن به خاک آلوده، خاک مدفوع گربه یا دست زدن به گوشت خام و سپس دست زدن به دهان بینی یا چشم، انگل را دریافت کنید.

توکسوپلاسموز نمی‌تواند از فرد به فرد منتقل شود، به جز انتقال از مادر به جنین در طول بارداری یا از طریق انتقال خون آلوده یا پیوند عضو، نیز آزمایش های دوران بارداری می توانند به پیشگیری از بسیاری از ناهنجاری های نوزاد کمک کنند.

نشانه های بیماری

- درگیری عمقی چشم - انحراف چشم  - نابینایی - صرع  - عقب ماندگی جسمی و ذهنی  - کم خونی - یرقان  - تظاهرات پوستی - التهاب مغز - کوچکی مغز و جمجمه - رسوب کلسیم در مغز  - درگیری های مغز و اعصاب  - بیماری های ریوی  - اسهال و...

همچنین، ابتلا به توکسوپلاسموز طی بارداری با مواردی از سقط خود به خودی جنین، تولد نوزاد مرده و زایمان زودرس همراه است.

درمان

درمان زنان باردار مبتلا باعث ریشه کنی کامل بیماری از مادر نمی شود ولی می تواند از میزان انتقال به جنین بکاهد كه در ماه‌های مختلف بارداری بر اساس اثبات گرفتاری جنین در مورد نوع آن تصمیم گیری می‌شود. در صورت تولد نوزاد مبتلا ممكن است نیاز به درمان نوزاد تا دوره‌های طولانی حتی بیش از یك سال باشد و در این مدت نوزاد باید دقیقا تحت كنترل قرار داشته باشد.

پیشگیری

شناخت بیماری و پیشگیری از ابتلا به آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. مهم‌ترین توصیه‌های بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا عبارتند از:

- مصرف نكردن گوشت خام یا نیم پز

- مصرف سبزیجات پس از شست‌وشو و ضدعفونی كامل

- مصرف نكردن سالاد و سبزیجات و غذاهای گوشتی در رستوران‌ها و مكان‌های عمومی، طی بارداری

- بررسی سرولوژیك زنان قبل از بارداری، برای تعیین وضعیت از نظر سابقه تماس با توكسوپلاسما

- نگهداری نكردن از گربه در منزل، به ویژه هنگام بارداری

- مشاركت نداشتن در جابه جایی فضولات گربه و پاك سازی محل زندگی حیوانات خانگی به ویژه در دوران بارداری.


منبع : ماهنامه کودک شماره 113

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.