تبیان، دستیار زندگی
بالاخره شبحی که همه درباره عواقب ریاست جمهوری اش هشدار داده بودند وارد کاخ سفید شد و در نخستین تصمیم، قانونی را امضا کرد که برنامه های ایرانیان ساکن یا علاقه مند به تحصیل و زندگی در آمریکا را به هم ریخته یا حداقل برای ۹۰ روز به حالت تعلیق درآورده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قانون جدید ترامپ و زندگی دانشجویان ایرانی مقیم

بالاخره شبحی که همه درباره عواقب ریاست‌جمهوری‌اش هشدار داده بودند وارد کاخ سفید شد و در نخستین تصمیم، قانونی را امضا کرد که برنامه‌های ایرانیان ساکن یا علاقه‌مند به تحصیل و زندگی در آمریکا را به‌هم ریخته یا حداقل برای ۹۰ روز به‌حالت تعلیق درآورده است.

بخش اجتماعی تبیان

قانون جدید ترامپ و زندگی دانشجویان ایرانی مقیم

هدف گرفتن ایرانیان در نخستین گام ترامپ

«دونالد ترامپ» که پیش از این، بعضی شهروندان آمریکا تنها مشخصه مثبت‌اش را کراوات‌های خوش‌رنگ دانسته بودند در نخستین گام، ایرانیان را هدف قرار داد اما معترضان تصمیم‌ا‌ش فعالان حقوق‌بشری تمام دنیا بوده‌اند و همین موضوع، دانشجویان ایرانی ویزا به‌دست و منتظر برای تحصیل در ایالات متحده را کمی خوشبین می‌کند؛ فارغ‌التحصیلانی که ماه‌ها برای پذیرفته‌شدن در دانشگاه‌های آمریکا و دریافت ویزا، تلاش کرده‌اند و درکنار مطالعه زبان، مبالغ زیادی را هم دانشگاه‌ها و موسسات فعال در این زمینه پرداخت کرده‌اند. این متقاضیان پس از دستور ۲۸ ژانویه رئیس‌جمهوری آمریکا چه خواهند کرد و زندگی آنها چه تغییری خواهد کرد؟

«مهرداد»، فارغ‌التحصیل مهندسی مکانیک است و برای تحصیل در مقطع دکتری این رشته از دانشگاه «رودآیلند» پذیرش گرفته که قانون جدید ایالات متحده ممکن است امکان تحصیل او در آمریکا را از بین ببرد.

او که از دو‌سال پیش تصمیم به ادامه تحصیل در آمریکا گرفته و از نوامبر ‌سال گذشته به‌طور جدی‌تر پیگیر شده، درباره برنامه خود می‌گوید: «هنوز جزییات این قانون مشخص نیست و کاری جز انتظار از دست ما برنمی‌آید. در این مدت حتما سراغی از سفارت می‌گیرم و امیدوارم حدقل این قانون تمدید نشود.» در طرح تعلیق ۹۰ روزه رئیس‌جمهوری آمریکا، از ایران نامی برده نشده اما به نظر می‌آید عبارت «کشورهایی که موضوع نگرانی هستند» باعث محدودیت برای ورود ایرانیان به آمریکا خواهد شد؛ موضوعی که نگرانی افراد دارای ویزا و منتظر سفر را بیشتر کرده است. «سهیل» که بیش از یک‌سال از وقت خود را به پیگیری اخذ ویزا اختصاص داده و نزدیک به ۲۰‌میلیون به یکی از موسسات فعال در این زمینه پرداخت کرده هم درباره شرایط کنونی خود می‌گوید: «واقعا نمی‌دونم چی بگم. من این همه زحمت کشیدم زبان خواندم و کلی پول برای این ویزا دادم. حالا معلوم نیست چی بشه و باید منتظر بمونم. این موسسه هم گناهی نداره و نمی‌دانست چی میشه الان هم پیگیر کار ما هستند.»

در این بین کسانی هم در مرحله ارسال مدارک برای دانشگاه‌ها هستند و نمی‌دانند اگر پذیرش خود را بگیرند امکان دریافت ویزا برای آنها وجود دارد یا نه؟ «مطهره» که در چنین وضعیتی قرار دارد، می‌گوید: «برای بررسی مدارس، دانشگاه‌ها پولی را دریافت می‌کنند که شرایط دانشجو را بررسی کنند و من این کار را انجام دادم و منتظر جواب دانشگاه‌ها هستم. فعلا که گفتند این قانون موقت است و روی سیستم بررسی دانشگاه‌ها هم تاثیری نگذاشته است باید منتظر بمانیم که در آینده چه تاثیری خواهد گذاشت.»

علاوه ‌بر این، موسسات فراوانی در زمینه اخذ ویزای تحصیلی از دانشگاه‌های آمریکا در تهران و شهرهای بزرگ مشغول به فعالیت هستند و این قانون نحوه و آینده فعالیت آنها را هم تحت‌تاثیر قرار داده است. مدیر یکی از این موسسات از افزایش تماس دانشجوها سخن می‌گوید: «هنوز مشخص نیست این قانون چه تاثیری روی کار ما بگذارد و باید فیدبکی ببینیم و بعد دربارش حرف زد، باید منتظر ماند. دانشجوها هم دایم درحال سوال و جواب هستند و در این چند روز سوال و جواب زیاد شده ولی ما هم اطلاعات بیشتری نداریم.»

بقیه موسسات فعال در این زمینه هم شرایط مشابهی دارند و حتی برخی از آنها، درحال بررسی حقوقی برای دریافت پول واریز شده به دانشگاه‌ها هستند: «تماس‌های ما بیشتر شده و مردم می‌گویند چه‌کار باید بکنیم و خود ما هم نمی‌دانیم و می‌گوییم باید منتظر بمانید. بعضی دانشجوها برای ترم سپتامبر هزینه‌ها را انجام داده و مبالغی را به دانشگاه‌ها پرداخت کرده‌اند. الان پول دست دانشگاه است و مشکل این افراد در سفارت است، باید منتظر بمانیم، این قانون ابتدا برای پناهنده‌ها بود ولی الان برای همه شده و اگر کسی ویزای آمریکا و ساکن آمریکا باشد نمی‌تواند به ایران برگردد. اگر هم تمدید شود که باید فکری برای دریافت هزینه‌های پرداخت‌شده به دانشگاه‌ها بکنیم؛ البته فکر نمی‌کنم درنهایت دانشگاه‌های آمریکا پول دانشجویان را پرداخت نکنند.» قانون جدید درباره ورود ایرانیان و شهروندان برخی کشورهای مسلمان به آمریکا، اگرچه امکان ورود به این کشور را سخت یا ناممکن کرده اما روی مهاجران ساکن در این کشور هم تاثیرات منفی فراوانی خواهد گذاشت به گونه‌ای که امکان مسافرت آنها به خارج از آمریکا یا سفر خانواده‌ آنها به ایالات متحده وجود ندارد یا بسیار دشوار خواهد بود. «نسرین» که هم‌اکنون ساکن آمریکاست درباره وضع مهاجران ایرانی ساکن در این کشور می‌گوید: «اینجا همه خیلی ناراحت‌اند چون عملا دیگه هیچ‌کس ویزای مولتی‌پل‌اینتر (چند بار ورود) را نمی‌توانند استفاده كنند علاوه بر این، آنهایی هم كه ویزایشان سینگل هست (بچه‌های دكتری رشته‌های مهندسی اغلب) دلخوشی‌شان این بوده كه سالی یک‌بار خانواده خود را می‌دیدند و الان امکان سفر خانواده‌ها وجود ندارد. كلا جو ناامیدی خیلی بدی ایجاد شده است.


منبع:خبرانلاین