تبیان، دستیار زندگی
فشار خون بالا بیماری ای است که اغلب به صورت نهفته در انسان دیده می شود و زمانی متوجه این مشکل می شویم که شاید خیلی دیر شده باشد...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : صادق مظفری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کاهش فشار خون بالا با 5 راهکار

فشار خون بالا بیماری ای است که اغلب به صورت نهفته در انسان دیده می شود و زمانی متوجه این مشکل می شویم که شاید خیلی دیر شده باشد.

صادق مظفری - بخش سلامت تبیان

فشار خون بالا

فشار خون بالا هنگامی رخ می دهد که میزان نیروی وارده از طرف خون به دیواره ی رگ ها افزایش می یابد و قلب مجبور به تقلای بیشتری برای پمپاژ خون به سایر بخش های بدن است. برخی افراد دارای زمینه ژنتیکی برای ابتلا به فشار خون بالا هستند، اما بسیاری از مردم به دلیل در پیش گرفتن سبک زندگی ناسالم همانند سیگار کشیدن، استرس فراوان، کاهش آب بدن، استفاده از الکل، ورزش نکردن و غیره دچار این بیماری می شوند.

فشار خون بالا عوارضی نظیر بی خوابی، کاهش و حتی از دست دادن بینایی، زوال تدریجی عقل، مشکلات کلیوی و اختلالات عملکرد جنسی را در پی دارد. در بدترین شرایط این بیماری می تواند منجر به بروز حمله قلبی و یا سکته مغزی گردد.

اعداد را درک کنید

اندازه گیری میزان فشار خون شامل دو عدد است، عدد سیستولیک و عدد دیاستولیک (سیستولیک عدد ماکزیمم و دیاستولیک عدد مینیمم است). عدد سیستولیک فشار عروق خونی در حالت انقباض قلب و عدد دیاستولیک فشار عروق خونی در حالت استراحت قلب را نشان می دهد.

محدوده ی فشار خون طبیعی بین 9 تا 12 (عدد سیستولیک) و 6 تا 8 (عدد دیاستولیک) است. این اعداد در حالت قبل از افزایش فشار خون به 12 تا 14 (عدد سیستولیک) و 8 تا 9 (عدد دیاستولیک) و در حالت فشار خون به بیش از 14 (عدد سیستولیک) و بیشتر از 9 (عدد دیاستولیک) می رسد.

بیایید به داروها نگاهی منصفانه داشته باشیم

اگرچه راه متعارف درمان فشار خون بالا استفاده از دارو است، اما این امر معضلاتی را هم در پی دارد. مصرف دارو ممکن است سبب کاهش فشار خون شود، اما گاهی با این کار تنها سبب پنهان کردن و پوشاندن بیماری می شود و مشکل را به صورت اساسی حل نخواهد کرد.

علاوه بر این نمی توان از عوارض جانبی این نوع داروها نظیر افزایش خطر آسیب کلیوی، مشکلات گوارشی، از دست دادن بینایی، بالا رفتن تری گلیسرید و کلسترول بد خون و از دست رفتن مواد معدنی ضروری بدن نظیر پتاسیم  چشم پوشی کرد.

ایجاد تغییرات مثبت در شیوه ی زندگی

اگر شما جزو افرادی هستید که زیاد عصبانی می شوید و یا تنش دارید، یادگیری راه های کنترل استرس می تواند نقش مثبتی در زندگی شما داشته باشد

در بسیاری از مردم در پیش گرفتن شیوه ی زندگی سالم، بدون هیچگونه نیازی به مداخله ی دارویی، اثرات چشم گیری را در کاهش فشار خون خواهد داشت.

بسیاری از افراد در وحله ی اول به سراغ درمان دارویی می روند، اما می توان در طول زمان و به صورت گام به گام به کنترل علت بیماری نیز پرداخت.

در اینجا به پنج روش طبیعی برای اجتناب و یا کاهش فشار خون بالا اشاره شده است.

عدم مصرف الکل

مصرف مشروبات الکلی سبب افزایش فشار خون می گردد. اگر افرادی را می شناسید که از مشروبات الکلی استفاده می کنند و از فشار خون بالا نیز رنج می برند، توصیه به قطع مصرف آن می تواند در کاهش فشار خونشان موثر باشد.

استمرار در ورزش

امروزه انسان ها بیش از هر زمان دیگری دچار کم تحرکی شده اند. افرادی که زمان بسیار زیادی از زندگی خود را در پشت میزها، درون خودرو و یا روی نیمکت ها سپری می کنند. در حال حاضر نیز شاهد افزایش روزافزون چاقی در میان افراد هستیم که خود این امر رابطه نزدیکی با افزایش فشار خون و حتی افزایش خطر ابتلا به دیابت و سرطان دارد.

اگرچه ورزش در ابتدا سبب افزایش فشار خون می شود، اما با باز کردن رگ های خونی سبب عادی شدن فشار خون خواهد شد. ورزش مداوم، حتی اگر به صورت پیاده روی سریع روزانه باشد می تواند سبب کاهش و کنترل فشار خون گردد و بسیاری از مردم می توانند با انجام این کار، وابستگی به مصرف داروها را کاهش دهند. اگر شما مدت زمان طولانی را به دور از ورزش بوده اید، می تواند با کمک گرفتن از مشاوران آموزش دیده، به آرامی شروع به ورزش کنید تا بدنتان برای تطبیق خود با این فعالیت جدید فرصت داشته باشد.

شادی

آرامش روزانه

شرایط زندگی بسیاری از افراد و سبک زندگی جدید سبب می شود تا شخص همواره در معرض استرس باشد که خود این امر موجب افزایش فشار خون خواهد بود. اگر شما جزو افرادی هستید که زیاد عصبانی می شوید و یا تنش دارید، یادگیری راه های کنترل استرس می تواند نقش مثبتی در زندگی شما داشته باشد.

کم کردن شتابزدگی در زندگی و توجه به کیفیت زندگی، اختصاص اوقات بیشتری به خود برای استراحت، انجام کارهای سرگرم کننده، اختصاص چند دقیقه در روز (حتی کم) به تنفس عمیق، رفتن به دامان طبیعت، قدم زدن و دقایقی نشستن در یک جای آرام می توانند تأثیرات شگفت انگیزی بر کاهش فشار خونتان داشته باشند.

اجتناب از مصرف سیگار

سیگار کشیدن سبب انقباض رگ های منتهی به دست و پا و همچنین سخت شدن جداره ی رگ ها می شود و همه ی این عوامل موجب افزایش فشار خون می گردند. نکته ی قابل توجه اینکه اغلب بعد از ترک سیگار، فشار خون به حالت طبیعی خود برمی گردد و سلامت کلی بدن به نحو قابل توجهی بهبود می یابد.

توجه داشته باشید که شما باید فشار خونتان را به طور منظم اندازه گیری کنید، خصوصا اگر به یکی از عوامل موثر در ابتلا به فشار خون دچار هستید

اگر برای ترک سیگار نیاز به کمک دارید، می توانید از خانواده ، دوستان و حتی جامعه پزشکی کمک بگیرید. شاید تنها کار و قطعا بهترین کاری که امروز می توانید برای کمک به سلامت خود انجام دهید ، ترک سیگار است.

غذا خوردن سالم

کمبود مواد مغذی و استفاده از نمک زیاد در غذاهای آماده و فست فودها عامل بسیار مهمی در فقر غذایی و افزایش فشار خون به حساب می آیند. برای عملکرد بهینه ی سیستم بدن توصیه می شود تا از مصرف غذاهای بسته بندی شده، کنسرو شده و فست فود ها خودداری کنید.

تخم مرغ تعادل کلسترول خون را مختل نمی کند و منجر به بیماری های قلبی نمی شود. در واقع مصرف مناسب و منظم تخم مرغ های ارگانیک می تواند سبب افزایش اندازه ذرات  LDL  گردد که این امر خود سبب کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی می شود. یک رژیم غذایی مناسب و رنگارنگ که متشکل از انواع میوه های ارگانیک ، سبزیجات ، چربی های سالم و سایر مواد و ترکیبات غذایی مورد نیاز بدن است می تواند به منظور کاهش فشار خون مورد استفاده قرار گیرد.

نکته مهم

توجه داشته باشید که شما باید فشار خونتان را به طور منظم اندازه گیری کنید، خصوصا اگر به یکی از عوامل موثر در ابتلا به فشار خون دچار هستید. داشتن یک دستگاه اندازه گیری فشار خون در منزل می تواند موثر و مفید باشد.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.