تبیان، دستیار زندگی
منظور از آنتی اکسیدان ها چیست و در کدام مواد غذایی بیشتر یافت می شوند و چه وظیفه ای در بدن به عهده دارند؟
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آنتی اکسیدان ها و نقش آنها در سلامت بدن

منظور از آنتی اکسیدان ها چیست و در کدام مواد غذایی بیشتر یافت می شوند و چه وظیفه ای در بدن به عهده دارند؟

مشاور: دکتر علیزاده - مرکز مشاوره تبیان
آنتی اکسیدان ها

آنتی اکسیدان ها به خنثی سازی رادیکال های آزاد درون بدن کمک می کنند. رادیکال های آزاد موادی هستند که به طور طبیعی در بدن تولید می شوند اما چربی ها، پروتئین ها و DNA را درون سلول ها مورد تهاجم قرار می دهند که این مسئله می تواند عامل بروز بیماری های مختلف و تشدید فرآیند پیری گردد. آنتی اکسیدان ها نقش مهمی در سلامتی ایفا می کنند.

ویتامین هایی مانند ویتامین C، بتاکاروتن ها، فلاونوئیدها و لیکوپن ها (هر سه رنگدانه های گیاهی هستند) مثال هایی از آنتی اکسیدان ها هستند.

منابع عالی سرشار از آنتی اکسیدان ها:

بهترین منابع برای آنتی اکسیدان ها میوه ها و سبزی ها و گیاهان علفی (گیاهان سبز کوتاه قامت و داروئی) هستند. برخی موارد خوب آنها شامل: ذغال اخته، تمشک، سیب، کلم بروکلی، کلم، اسنفاج، حبوبات مانند لوبیا قرمز، بادمجان، چای سبز، چای سیاه، چای سفید و شکلات تلخ

معمولا وجود رنگ در گیاه نشانگر حضور یک آنتی اکسیدان خاص در آن است. نکته اصلی در اینجا تنوع این میوه ها است. هنگام خرید سعی کنید تعداد زیادی از میوه ها و سبزیجات را با رنگ های مختلف تهیه کنید و در برنامه خود داشته باشید. یک طیف منظمی از رنگ ها در رژیم غذایی شما، طیف گسترده ای از آنتی اکسیدان های سودمند را در اختیار شما قرار می دهد.

چرا باید آنتی اکسیدان مصرف کنیم؟

١. تاخیر در پیری

٢. رشد سالم پوست

3. کاهش خطر ابتلا به سرطان

4. کمک به رفع مواد زائد در بدن

ویتامین هایی مانند ویتامین C، بتاکاروتن ها، فلاونوئیدها و لیکوپن ها (هر سه رنگدانه های گیاهی هستند) مثال هایی از آنتی اکسیدان ها هستند.

منابع آنتی اکسیدان ها چگونه باید مورد استفاده قرار بگیرند؟ (خام یا پخته)

بسته به هر مواد غذایی مشخص، دما و روش پخت و پز گاهی میتواند باعث کاهش یا افزایش سطح آنتی اکسیدان های آن گردد. نکته مهم آنجاست که غذای غنی از آنتی اکسیدان میل کنید، بنابراین هر گونه که مایل هستید آن را آماده کنید. البته دست شما تا جایی باز است که مواد غذایی را کاملا سرخ نکنید!

آیا مصرف مکمل های آنتی اکسیدان به همان اندازه آنتی اکسیدان های طبیعی موثر هستند؟

تفاوت فیزیولوژیکی معنی داری بین آنتی اکسیدان های افزودنی با آنهایی که به طور طبیعی در منابع غذایی موجود هستند وجود ندارد. با این حال هیچ مدرکی هم مبنی بر این که دریافت آنتی اکسیدان ها به عنوان یک رژیم مکمل غذایی به خوبی آنتی اکسیدان های موجود در مواد غذایی عمل کند وجود ندارد.

نباید با مصرف مکلمل های غذایی دریافت آنتی اکسیدان ها را بیش از حد بالا برد چرا که اثری نخواهد داشت. در حالی که با مصرف مواد غذایی به ندرت اتفاق می افتد که مصرفی بیش از حد از آنتی اکسیدان ها داشته باشید.

روزانه چه مقدار آنتی اکسیدان مصرف کنیم؟

مقدار مجازی پیشنهاد نشده ولی بهتر است که نیمی از بشقاب شما را سبزیجات و میوه ها تشکیل دهد. به این ترتیب می توانید مطمئن باشید تا آنتی اکسیدان هایی را که نیاز دارید بدست می آورید.


جهت مشاهده پرسش و پاسخ های عمومی مشاوره پزشکی اینجا کلیک کنید.

جهت دریافت مشاوره از بخش مشاوره پزشکی اینجا کلیک کنید.