تبیان، دستیار زندگی
پرویز پرستویی؛ بازیگر فیلم سینمایی «قاتل اهلی» بعد از دیدن نسخه مورد نظر مسعود کیمیایی با انتشار یادداشتی اعتراض خود را عمومی کرد و از هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر هم گلایه کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چرا هیأت انتخاب جشنواره «قاتل اهلی» را پذیرفت؟!

پرویز پرستویی؛ بازیگر فیلم سینمایی «قاتل اهلی» بعد از دیدن نسخه مورد نظر مسعود کیمیایی با انتشار یادداشتی اعتراض خود را عمومی کرد و از هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر هم گلایه کرد.

بخش سینما وتلویزیون تبیان
title

در ادامه اختلاف نظرهای بین مسعود کیمیایی و منصور لشکری قوچانی برای فیلمبرداری سکانس های مورد نظر فیلمساز و ساخت دو نسخه متفاوت از یک فیلم توسط تهیه کننده و کارگردان که موجب تعجب بسیاری شد. در آخرین واکنش پرویز پرستویی؛بازیگر «قانل اهلی» با انتشار یادداشتی پرده دیگری از این اختلافات برداشت.

براساس این گزارش، در متن این بیانیه پرستویی که در شرق منتشر شده است، آمده:

آقای کیمیایی خالق آثاری مهم مانند «گوزنها»، «قیصر» و«داش آکل» که با این فیلمها یکی از بانیان موج نوی سینمای ایران بودند در فیلمهای «ضیافت»، «حکم» و «متروپل» به بنده پیشنهاد همکاری دادند که نتوانستم خود را مجاب کنم که در این فیلمها بازی کنم.

اما امسال از طرف آقای لشکری قوچانی به من پیشنهاد همکاری شد. بعد از خواندن فیلمنامه و اعتقاد به اینکه این فیلم کار متفاوتی در آثار اخیر کیمیایی خواهد شد با علاقه پذیرفتم و با جان و دل برای خلق لحظه لحظه ی فیلم وقت و انرژی گذاشتم که به قول آقای کیمیایی دیر شد اما شد.

در تمام لحظات فیلمبرداری ارتباط بسیار خوبی بین من و آقای کیمیایی و  سایر عوامل و بازیگران برقرار بود تا لحظه آخر که تمام سکانس ها طبق همان فیلمنامه ای که خوانده و توافق همکاری ای که کرده بودیم در کنارشان بودم.

در پایان هم به خوبی و خوشی با گروه خداحافظی کردم و ای کاش این حال خوب تا اکران با ما بود. اما غائله به اینجا ختم نشد و اختلاف تهیه کننده و کارگردان بر سر اضافه شدن دو سه سکانس کلیدی و مهم به وجود آمد و ما نمی دانستیم پس از پایان فیلمبرداری موضوع از چه قرار است و نهایتا حکمیت و تصمیم به فیلمبرداری آنها برای من به عنوان کسی که همیشه اول با احترام به مخاطب نقش را می پذیرم و به عشق برقراری ارتباط با ایشان، علامت سوال ایجاد کرد.

این سوال نه فقط برای من بلکه برای بازیگران و عوامل هم ایجاد شده و نهایتا شنیدم که تهیه کننده و کارگردان توافق کرده اند دو نسخه را به مخاطب نشان دهند. نسخه کارگردان در جشنواره و نسخه تهیه کننده در زمان اکران عمومی. نسخه تهیه کننده همان است که در فیلمنامه بود اما…

اما نسخه کارگردان را دیدم و فقط بحث اضافه شدن سه سکانس نبود!!! تغییرات اساسی در فیملنامه و مونتاژ به گونه ای که در خدمت آن دو سه سکانس جدید باشد صدمه اساسی به فیلم زده است. از اینکه از اعتماد و عشقی که به این فیلم داشتم سوءاستفاده شده متأسفم و به دلیل احترام ویژه ای که برای مخاطبان عزیز قائل هستم خواستم پیش از نمایش فیلم به ایشان اعلام کرده باشم این فیلمنامه ای نبود که قرار بود بازی کنم و در نتیجه این فیلم که می توانست اثری خوب در کارنامه همه ما باشد ارزشش را به مسائل شخصی باخت و آن نشد که با وجود مدیر بودن قرار بود بشود.

در آخر انتقادی هم به هیأت انتخاب جشنواره فیلم فجر دارم. اگر از متخصصان سینمای حرفه ای بیشتر در این شورا استفاده می شد در آن صورت نقاط ضعف و قوت فیلمها بیشتر جلوه می کرد و انتخابها این گونه نبود که الان هست. آقای افروغ در مصاحبه شان تأکید داشتند که فیلمها با با حساسیت انتخاب شدند. اگر این گونه است چرا باید «قاتل اهلی» در جشنواره و آن هم در بخش سودای سیمرغ باشد. ای کاش فیلمهای دیگرانی که نادیده گرفته شدند به جای این فیلم نمایش داده می شد.


منبع: سینما پرس

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .