تبیان، دستیار زندگی
سید رضا صالحی امیری – وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه عباس آخوندی- وزیر مسکن و شهرسازی عصر امروز جمعه ۸ بهمن ماه از نهمین جشنواره تجسمی فجر در موزه هنرهای معاصر دیدن کردند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دو وزیر در جشنواره تجسمی فجر حاضر شدند

سید رضا صالحی امیری – وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه عباس آخوندی- وزیر مسکن و شهرسازی عصر امروز جمعه ۸ بهمن ماه از نهمین جشنواره تجسمی فجر در موزه هنرهای معاصر دیدن کردند.

فراوری- بخش هنری تبیان
جشنواره تجسمی فجر

این روزها موزه هنرهای معاصر تهران میزبان آثار نهمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر است و در عصر بارانی هشتم بهمن‌ماه، سید رضا صالحی امیری وزیر ارشاد و عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی به همراه علی مرادخانی معاون هنری وزیر ارشاد از آثار این نمایشگاه دیدن کردند.

وزیر ارشاد چه گفت:

سیدرضا صالحی‌امیری در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری جشنواره‌های مختلف هنری فجر اظهار کرد: امروز در موزه هنرهای معاصر که نماد موزه‌های ایران است با حضور آقای آحوندی وزیر راه و شهرسازی که از علاقه‌مندان دائمی این حوزه هستند و با شور و شوق فراوانی به بازدید آمدند و نشاط و شور فراوانی به همکاران ما دادند.

جشنواره تجسمی فجر

او ادامه داد: هنرهای نه‌گانه تجسمی بخشی از هویت ملی ایرانیان است و سابقه خیلی طولانی دارد. منابع خطی که ما در کتابخانه ملی داریم، تذهیب که قدمت طولانی دارد همچنین هنر مجسمه‌سازی، نقاشی و خط، گرافیک و ... که بخشی از هویت ایرانیان است و چیزی که امسال برای من جذابیت داشت حضور نسل جوان و 45 درصد آثار برای نسل جوانی است که برای اولین بار در جشنواره حاضر شدند و حضور فعال شهرستانی ها در جشنواره بسیار پررنگ است همچنین آثار فاخری در جشنواره ارائه شده است.

فراموش نکنیم این حوزه در اقتصاد فرهنگ بی‌تاثیر نیست. در حراجی تهران که اخیرا برگزار شد بیش از 12 میلیارد و در حراجی ابتدای سال هم بیش از 20 میلیارد تومان آثار تجسمی فروخته شد و هر سال این جنبه از هنر در حال تقویت شدن است و از همین رو بای توجه بیشتری برای تقویت این حوزه داشته باشیم.

وزیر ارشاد با ارائه آماری درباره آثار ارسال شده به جشنواره تجسمی گفت: خوشبختانه نسبت به سال گذشته حدود سی در صد رشد داشتیم که این نشان می دهد جشنواره هر سال رشد بهتری نسبت به سال گذشته داشته و جایگاه خود را پیدا می کند

وی با اشاره به اقتصاد هنر گفت: فراموش نکنیم این حوزه در اقتصاد فرهنگ بی‌تاثیر نیست. در حراجی تهران که اخیرا برگزار شد بیش از 12 میلیارد و در حراجی ابتدای سال هم بیش از 20 میلیارد تومان آثار تجسمی فروخته شد و هر سال این جنبه از هنر در حال تقویت شدن است و از همین رو بای توجه بیشتری برای تقویت این حوزه داشته باشیم.

صالحی‌امیری تاکید کرد: هنرهای تجسمی یکی از کانون‌های اصلی اقتصاد فرهنگ است و ما هم در وزارت ارشاد و هم در حوزه‌های مخاطب تلاش داریم تا سرمایه‌گذاری بیشتری در این حوزه داشته باشیم و از همه سرمایه‌گذاران به‌خصوص بانک‌ها دعوت می‌کنیم تا برای سرمایه‌گذاری در این حوزه حضور داشته باشند. نسل جوان با سلایق جدید وارد این حوزه شده و باید آن را تقویت کنیم.

جشنواره تجسمی فجر
جشنواره تجسمی فجر

او ادامه داد: مهمتر از اقتصاد فرهنگ، بحث دیپلماسی فرهنگی است. وقتی آثار ایرانی از ایران خارج شده و روی دیوارهای هنردوستان خارجی قرار می‌گیرد در حقیقت پیام فرهنگ ایرانی را با خود منتقل می‌کند و ارزش اقتصادی را برای ما ایجاد می‌کند و این مسئله برای ما بسیار اهمیت دارد. ما نباید به گفت‌وگو و تعامل فرهنگی فکر کنیم بلکه باید به انتقال و فروش آثارمان نیز فکر کنیم. هویت هنرهای تجسمی ما توانایی خروج از مرزهای کشورمان را دارد، چنانچه در حراجی‌های کریستیز در منطقه هنرمندان ما نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند.

وزیر ارشاد تصریح کرد: ما تلاش می‌کنیم با حمایت‌های لازم، هنرمندان تجسمی ما بتوانند از مرزهای کشور عبور کنند چراکه این حوزه، حوزه بسیار مهمی در دنیاست و برآوردها نشان می‌دهد هزار و 200 میلیارد دلار ترنوبر هنرهای تجسمی در دنیاست و ما متاسفانه در این اقتصاد سهم بسیار ناچیزی داریم و نیازمندان هستیم تا سرمایه‌گذاری و جهش جدی را در این حوزه ایجاد کنیم.

صالحی امیری در پایان گفت: امیدواریم آقای آخوندی که از دوستداران این حوزه هستند با ایجاد کمپینی از هنرمندان، حرکتی را برای اقتصاد حوزه هنرهای تجسمی انجام دهند.

وزیر راه و شهرسازی چه گفت

جشنواره تجسمی فجر
جشنواره تجسمی فجر

در ادامه نیز عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی گفت: همیشه نگاهم به شهر این است که شهر یک سازمان اجتماعی است و جنبه انسانی شهر از جنبه کالبدی آن برایم مهمتر است، اگرچه متاسفانه روزگاران اخیر شهر به کالبد تنزل پیدا کرده و جنبه انسانی آن رو به نزول است.

او با اشاره به نهمین جشنواره هنرهای تجسمی ادامه داد: نمایشگاه‌هایی شبیه جشنواره فجر، یک بیان هنرمندانه از زندگی نسل ماست و معتقدم هیچ بیانی از این نمی‌تواند گویاتر باشد که فهم این نسل از زندگی چیست و چه اندیشه‌ای دارد.

وزیر راه افزود: من برای اینکه فهمی پیدا کنم از انعکاس واقعی آنچه زیر پوست شهر اتفاق می‌افتد و درباره زندگی و تحولات اجتماعی به نمایشگاه‌ها می‌آیم چراکه هنر قوی‌ترین بیانی است که از روزگار ما برای نسل‌های آینده باقی می‌ماند. از طرفی نکاتی که در این نمایشگاه‌ها وجود دارد برای ما مسئولان بیشتر تکان‌دهنده است. اگر بتوانیم عمق مطلبی را که هنرمند می‌خواهد بیان کند درک کنیم و در واقع اینجا بیان مجدد شعر حافظ است که می‌گوید از صدای سخن عشق ندیدم خوشتر...

مجتبی آقایی دبیرکل نهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر؛ جمشید حقیقت‌شناس دبیر هنری، عبدالحریم سیاهکارزاده دبیر اجرایی، علی شیرازی عضو شورای هنری جشنواره تجسمی فجر نیز در این بازدید ضمن همراهی وزیر ارشاد و وزیر راه و شهرسازی توضیحاتی درباره آثار این دوره از جشنواره هنرهای تجسمی فجر ارائه کردند.

لازم به یادآوری است در نمایشگاه نهمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر، 125 اثر به نمایش درآمده که 102 در بخش رقابتی جشنواره و بقیه آثار در بخش مفاخر هستند. رویکرد امسال جشنواره تجسمی فجر همانند دوره گذشته آن، رویکردی بینارشته‌ای است، نگاهی که در آن ایده هنرمند و خلاقیت هنری مورد توجه قرار گرفته است.

نهمین جشنواره هنرهای تجسمی از سوم تا بیست و هفتم بهمن در موزه هنرهای معاصر و فرهنگسرای نیاوران در حال برگزاری است.


منابع: ایلنا/ایسنا/ هنرآنلاین