تبیان، دستیار زندگی
توییت ترانه علیدوستی درباره تحریم مراسم اسکار خیلی زود سر از رسانه های معتبر بین المللی درآورد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بازتاب انصراف علیدوستی از اسکار

توییت ترانه علیدوستی درباره تحریم مراسم اسکار خیلی زود سر از رسانه‌های معتبر بین‌المللی درآورد.

فرآوری: علی احمدی_ بخش سینما تلویزیون تبیان

ترانه علیدوستی

فیلم فروشنده ساخته اصغر فرهادی به عنوان یکی از نامزدهای اسکار بهترین فیلم معرفی شد. در همین راستا معمولا بازیگران نقش اول فیلم به همراه کارگردان برای شرکت در مراسم اسکار راهی آمریکا می شوند. ترامپ که پس از رسیدن به کرسی ریاست جمهوری امریکا به فکر محدودیت حضور مسلمانان در کشورش افتاده است قرار شده سندی را امضا کند که بر مبنای آن از مهاجرت و سفرهای مسلمانان به این کشور جلوگیری شود.

پس از انتشار خبر ممنوعیت سفر ایرانیان به آمریکا به دستور دونالد ترامپ، ترانه علیدوستی اعلام کرد که در اعتراض به این موضوع در اسکار شرکت نمی‌کند حتی اگر این ممنوعیت شامل رویدادهای فرهنگی نباشد.

ترانه علیدوستی به محض انتشار این توییت با درخواست بسیاری از روزنامه نگاران و رسانه‌های غربی برای گفت‌و‌گو در این باره روبه‌رو شد. توییت او تا عصر دیروز جمعه 9000 بار لایک شد و 3600 بار هم توسط کاربران بازنشر شد. البته این همه ماجرا نیست؛ اظهارات تازه ترانه علیدوستی بازتاب زیادی پیدا کرد و واکنش بسیاری را برانگیخت. تعدادی از کاربران توییتر زیر همین پست، به او انتقاد کردند و نوشتند، با نرفتن و بایکوت کردن چیزی حل نمی‌شود و بهتر بود این اعتراض در خاک امریکا و حاشیه اسکار صورت می‌گرفت. برخی دیگر از تفاوت سیاست‌های اسکار با دستگاه حاکمه امریکا گفتند و نوشتند خودِ اسکاری‌ها هم منتقد سیاست‌های ترامپ هستند. عده‌ای دیگر هم به ماجرای سریال «شهرزاد» و مسائل مربوط به پولشویی اشاره کرده بودند و از علیدوستی خواسته بودند که‌ ای کاش در مورد آن موضوع هم اظهار نظر می‌کرد.

برخی از کاربران اینترنت با اشاره به این که هالیوود و ستارگان اسکار همگی رو در روی ترامپ ایستاده اند گفته اند انتظار می رود فضای امسال مراسم اسکار به شدت ضد ترامپ شود

با در نظر گرفتن اینکه «فروشنده» یکی از نامزدهای نهایی هشتادونهمین دوره جوایز اسکار است و علیدوستی نقش اول زن فیلم را بازی می‌کند، خبر اعتراض ترانه علیدوستی پنجشنبه هفتم بهمن در بسیاری رسانه‌های معتبر از نیویورک تایمز گرفته تا گاردین و هالیوودریپورتر بازتاب یافت.

آسوشیتدپرس خبر را با این تیتر منتشر کرد: «بازیگر زن ایرانی اسکار را در اعتراض به ترامپ تحریم کرد.»

وب‌سایت روزنامه گاردین درباره حرکت ترانه علیدوستی نوشت:‌ «ترانه علیدوستی بازیگر فیلم نامزد اسکار «فروشنده» به افرادی پیوست که طرح ترامپ برای ممنوعیت ورود اتباع کشورهای مسلمان به آمریکا را محکوم می‌کنند.»

نیویورک تایمز اما به نقل خبر اکتفا نکرد و با ترانه علیدوستی از راه ایمیل گفت‌وگو کرد. بازیگر «فروشنده» به این نشریه آمریکایی گفت: «تصمیم گرفتم حتی اگر امکان حضور در اسکار را داشته باشم در این مراسم شرکت نکنم، چون دیدن اینکه مردم معمولی هموطنم از حق قانونی خود برای دیدن فرزندانشان یا ادامه تحصیل در آمریکا محروم می‌شود، عمیقا مرا آزرده است.»

بازیگر نقش رعنا در «فروشنده» به نیویورک تایمز گفته که درباره تصمیم خود با اصغر فرهادی گفت وگو نکرده است و نمی داند که چه کسانی از طرف فیلم «فروشنده» به اسکار می روند. به گفته علیدوستی، اصغر فرهادی در مراسم اینچنین معمولا بازیگران اصلی فیلم را با خود همراه می کند.

ترانه علیدوستی

تحسین وزیر ارشاد

همچنین سید عباس صالحی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در توئیت خود واکنش هنرمند ایرانی و سیاستمدار امریکایی را ستود . صالحی نوشت: «دو زن موضع شجاعانه ای در برابر ابلاغ ترامپ داشتند؛ مادلین آلبرایت و زیر خارجه سابق و ترانه علیدوستی. آلبرایت، وزیر خارجه اسبق آمریکا در اعتراض به تصمیم ترامپ برای منع صدور روادید برای اتباع ایران و6 کشورمسلمان دیگر گفته بود که آمادگی دارد به طوررسمی نام خود را بعنوان یک مسلمان ثبت کند.»

البته در این میان برخی از کاربران اینترنت با اشاره به این که هالیوود و ستارگان اسکار همگی رو در روی ترامپ ایستاده اند گفته اند انتظار می رود فضای امسال مراسم اسکار به شدت ضد ترامپ شود.

الجزیره، هافینگتون‌پست، ایندپندنت و اسکرین‌دیلی از دیگر رسانه‌های بازتاب دهنده خبر شرکت نکردن ترانه علیدوستی در اسکار هستند.

یک تصمیم عاقلانه

احمد طالبی نژاد/ منتقد سینما: معتقدم واکنش خانم ترانه علیدوستی در مقابل سیاست‌های جدید امریکا درباره ممنوعیت صدور ویزا برای ایرانیان واکنش کاملاً درستی است، چراکه این قوانین شدیداً نژادپرستانه هستند. این تصمیم، ضدانسانی‌ترین قانونی است که تاکنون در امریکا وضع شده و موجب حاکم شدن بهت بزرگی بر جهان اسلام و خصوصاً ایران خواهد شد. شخصی به ریاست‌جمهوری امریکا رسیده و دارد دیوانه‌وار قوانین را تغییر می‌دهد و کشور ما را در کنار کشورهایی قرار می‌دهد که هیچ سنخیتی با ما ندارند. در هر صورت تصمیم خانم علیدوستی بسیار عاقلانه است چراکه اگر او با بی‌توجهی به مصالح و حرمت مردم کشورش میهمانی جشنواره اسکار را بپذیرد بزرگترین بی‌احترامی را به مردم و بیشتر به خودش کرده است. فرهنگ هرگز نتوانسته به‌طور کامل در مقابل سیاست بایستد و همواره مغلوب آن بوده است اما نه به شکل صددرصدی. گاهی اوقات حرف‌ها و انتقادات یک هنرمند تلنگری است بر اذهان، تا آنها را از فاجعه انسانی که در حال رخ‌دادن است آگاه کند؛ مانند کاری که مایکل مور در زمان ریاست‌جمهوری جرج بوش انجام ‌داد. حالا این واکنش خانم علیدوستی تأثیر خودش را در مراسم اسکار خواهد داشت و واکنش عده‌ای را در این مراسم به همراه خواهد داشت.
من اگر جای آقای اصغر فرهادی باشم در این مراسم حضور نمی‌یابم، البته امکان این وجود دارد که درصورت برنده‌شدن «فروشنده» آقای فرهادی بتواند پیامی را در واکنش به این قانون Law آنجا قرائت کند و اگر هم برنده نشد می‌تواند در مصاحبه‌ها انتقاد خود را نشان دهد.

هشتادونهمین دوره جوایز اسکار هشتم اسفند (۲۶ فوریه) با اجرای جیمی کیمل در لس‌آنجلس برگزار خواهد شد.


منابع: سینما سینما/ ایسنا/ روزنامه ایران