تبیان، دستیار زندگی

6 درمان طبیعی برای گرفتگی‌های عضلانی شبانه

کرامپ‌های شبانه اغلب در پی از بین رفتن مایعات و مواد معدنی بدن بروز می‌کند. کرامپ‌ها یا گرفتگی عضلات جزو مشکلات رایجی است که برای بسیاری از افراد بروز می‌کند. این مشکل به طور ناگهانی و به مدت چند ثانیه و حتی چند دقیقه بروز و فرد را اذیت می‌کند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
گرفتگی عضلات، بیماری، گرفتگی عضلانی،
گرفتگی عضلانی جزو انقباض ها و گرفتگی‌های ناخودآگاه است در یک یا چند عضله و در اکثر موارد عضله پا و به ندرت عضلات برخی مفاصل بروز می‌کند. این مشکل اغلب در طول شب بروز کرده و فرد را از خواب بیدار می‌کند. بنابراین باعث کاهش کیفیت خواب و استراحت فرد می شود که مشکلات خود را دارد. با این حال می توان با رعایت برخی اصول و همچنین مصرف برخی مواد غذایی با این مشکل مقابله کرد. با ما باشید تا با این روش‌های طبیعی بیشتر آشنا شوید.

گرفتگی عضلات از چه چیز ناشی می شود؟

متخصصان بر این باور هستند که فعالیت ورزشی بالا، کاهش مایعات و افت مواد معدنی و همچنین تغییرات مربوط به پیری باعث بروز این گرفتگی‌ها می شود. با وجود اینکه گرفتگی‌های عضلانی کوتاه و شدید هستند اما گاه چند دقیقه نیز به طول می انجامند و فرد را وادار می کنند تا به مدت طولانی در همان پوزیشن بماند. در هر حال این مشکل باعث فلج شدن موقت شده و می‌تواند روی کیفیت زندگی فرد تأثیر منفی بگذارد؛ بنابراین لازم است مراقبت‌های لازم انجام شود. از دست دادن کنترل pH خون معمولاً عاملی برای بروز اسپاسم‌های عضلانی شبانه محسوب می‌شود.

این وضعیت مانع از تقسیم مواد معدنی در بدن می‌شود. نوشیدنی عسل و سرکه سیب حاوی ترکیبات قلیایی است و به این ترتیب به تعادل pH بدن کمک می‌کند

 

آب چغندر و سیب برای برطرف کردن گرفتگی عضلانی

اسموتی با چغندر و سیب یک نوشیدنی سالم با میزان بالایی مواد معدنی ضروری است که سلامت عضلات را ارتقا می‌دهند. این نوشیدنی به طور خاص به ورزشکاران و افرادی که به هر دلیل فعالیت بدنی بالایی دارند توصیه می شود. این نوشیدنی همچنین خواص دیورتیک و ضدالتهابی دارد که به کنترل گرفتگی عضلانی مربوط به احتباس آب در بدن و مشکلات گردش خون کمک می‌کند.

مواد لازم

کرفس 3 شاخه

سیب 1 عدد

چغندر 1 عدد

آب 100 میلی لیتر

کافی است آب تک تک مواد را بگیرید و سپس آن‌ها را با یک استکان آب در مخلوط کن ریخته و میکس کنید. این نوشیدنی را شب‌ها یک تا دو ساعت قبل از خواب میل کنید.

آب چغندر، سیب،

جوشانده گیاه جینکوبیلوبا

جوشانده گیاه جینکوبیلوبا خواص ادرارآوری و ضدالتهابی دارد و یک آرامبخش طبیعی محسوب می شود. این نوشیدنی برای پیشگیری و درمان کرامپ‌های شبانه مؤثر عمل می‌کند.

مواد لازم

گیاه جینکوبیلوبا 3 قاشق معادل 30 گرم

آب 1 لیوان معادل 250 میلی لیتر

روش تهیه و مصرف

آب را بجوشانید و سپس گیاه جینکو را به آن اضافه کنید. اجازه دهید با حرارت ملایم به مدت 3 دقیقه بجوشد و سپس زیر شعله را خاموش کنید. صبر کنید که جوشانده تان به دمای قابل مصرف برسد. آن را صاف کرده و میل کنید. می توانید از این نوشیدنی به میزان دو فنجان در روز مصرف کنید.

جوشانده گزنه یک نوشیدنی دیورتیک (ادرارآور) است که باعث دفع مایعات محبوس شده در بافتهای بدن می‌شود. مصرف منظم این چای باعث آرامش عضلات و کاهش التهاب و پیشگیری از بروز گرفتگی عضلانی و اسپاسم می‌شود

 

نوشیدنی عسل و سرکه سیب

از دست دادن کنترل pH خون معمولاً عاملی برای بروز اسپاسم های عضلانی شبانه محسوب می شود. این وضعیت مانع از تقسیم مواد معدنی در بدن می شود. نوشیدنی عسل و سرکه سیب حاوی ترکیبات قلیایی است و به این ترتیب به تعادل pH بدن کمک می‌کند.

مواد لازم

عسل 1 قاشق معادل 25 گرم

سرکه سیب 1 قاشق معادل 10 میلی لیتر

آب 1 لیوان معادل 250 میلی لیتر

روش تهیه و مصرف

یک قاشق عسل و سرکه سیب را در یک لیوان آب گرم حل کنید. این ترکیب را به صورت ناشتا و همچنین قبل از خواب بنوشید.

عسل، سرکه سیب،

شیر، عسل و لیموترش

ترکیب شیر، عسل و آب لیموترش یک ترکیب آرامبخش و ایده آل برای پیشگیری از بروز کرامپ‌های شبانه است. اثرات این نوشیدنی به کاهش فشارهای وارده به عضلات کمک کرده و خواب عمیقی فراهم می‌کند.

مواد لازم

شیر 1 لیوان معادل 200 میلی لیتر

عسل 1 قاشق معادل 25 گرم

لیموترش 1 قاشق چای‌خوری معادل 5 میلی لیتر

روش تهیه و مصرف

شیر را گرم کرده و با یک قاشق عسل و آب لیموترش مخلوط کنید. اجازه دهید چند دقیقه استراحت کرده و قبل از خواب میل کنید.

ترکیب شیر، عسل و آب لیموترش یک ترکیب آرامبخش و ایده آل برای پیشگیری از بروز کرامپ‌های شبانه است. اثرات این نوشیدنی به کاهش فشارهای وارده به عضلات کمک کرده و خواب عمیقی فراهم می‌کند

 

جوشانده گزنه

جوشانده گزنه یک نوشیدنی دیورتیک (ادرارآور) است که باعث دفع مایعات محبوس شده در بافت های بدن می شود. مصرف منظم این چای باعث آرامش عضلات و کاهش التهاب و پیشگیری از بروز گرفتگی عضلانی و اسپاسم می شود.

مواد لازم

گزنه خشک 2 قاشق غذاخوری معادل 20 گرم

آب 1 لیتر

روش تهیه و مصرف

برگ خشک گزنه را در یک لیتر آب بریزید و اجازه دهید به مدت 5 دقیقه بجوشد. زیر شعله را خاموش کنید و اجازه دهید ترکیب کمی استراحت کند. سپس آن را صاف کرده و روزانه 3 استکان بنوشید.

جوشانده گزنه

ماساژ با شاه بلوط هندی

شاه بلوط هندی شهرت زیادی در بهبود جریان خون، تسکین پادرد و کاهش گرفتگی‌های عضلانی دارد. می توانید عصاره این گیاه را با اندکی روغن زیتون مخلوط کرده و به صورت ماساژ استفاده کنید.

مواد لازم

عصاره شاه بلوط هندی 5 قطره

روغن زیتون 1 قاشق غذاخوری

چه باید کرد؟

دو ترکیب ذکر شده را مخلوط کنید و با حرکات دورانی ملایم پاها را ماساژ دهید. برای پیشگیری نیز می توانید قبل از خواب یا با احساس نخستین علائم درد ماساژ را شروع کنید.

حرف آخر

یادتان باشد که درمان های طبیعی اشاره شده مانند درمان مکمل است و بدون شک جای درمان پزشکی را نمی گیرد. توصیه می کنیم در گام اول سبک زندگی و تغذیه تان را اصلاح کنید و اگر با روش های طبیعی ذکر شده مشکلتان حل نشد حتماً به پزشک مراجعه کنید.


 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.