تبیان، دستیار زندگی
ترک سیگار یکی از دغدغه های شخصی و اجتماعی افراد است. در سالهای مختلف افراد روشهای گوناگونی برای ترک سیگار پیشنهاد کرده اند اما برخی از این روشها موفق تر بوده اند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مهم‌ترین روش ترک سیگار چیست؟

ترک سیگار یکی از دغدغه‌های شخصی و اجتماعی افراد است. در سالهای مختلف افراد روشهای گوناگونی برای ترک سیگار پیشنهاد کرده‌اند اما برخی از این روشها موفق‌تر بوده‌اند.

بخش هنری تبیان
تبلیغ سیگار نکشید

از سالهای پیش با اطلاع رسانی رسانه‌ها به گونه‌های مختلف؛‌ مضرات سیگار بر کسی پوشیده نیست. هرکس به هر زبانی توانسته از خطرات آن گفته و بیماریهای ناشی از مصرف سیگار را یاداوری کرده است. با این وجود مصرف سیگار در برخی کشورها روز به روز بالا می‌رود؛ البته کشورهایی وجود دارند که با تبلیغات مؤثر توانسته‌اند، سیگار را در کشور خود منزوی کنند.  جالب اینکه تبلیغات بصری در هر دو جامعه مد نظر تاثیرات فراوانی داشته است.

تاثیرات منفی یک تبلیغ

در این سالها تبلیغاتی ضد سیگار وجود داشتند که روی پاکت سیگارها نقش می‌بستند ولی نمی‌توانستند نقش بازدارنده را ایفا کنند. این عکسها که یک شُش از بین رفته یا پای زنجیر شده بود به بیان واضحات می‌پرداخت.

واضحاتی  نظیر «سیگار اعتیاد آور است» و یا «سیگار ریه را خراب می‌کند»

افراد سیگاری جامعه نیز گاهی حتی با مسخره کردن این تبلیغات، به لجبازی با بدن خود می‌پرداختند.

این پیامهای خنثی فقط باعث شد افراد دیگر به مضرات سیگار فکر نکنند و دیگر حتی روی پاکتهای سیگار را نخوانند.

تبلیغ سیگار نکشید
تبلیغ سیگار نکشید

عاطفه نقطه ضعف انسانی

موج مثبت تبلیغات البته به لحاظ ظاهر و پیام تفاوتی با موج منفی آن ندارد اما آنچه تبلیغات را تبدیل شاهکار تبلیغاتی کرده است، باعث شده هزاران نفر سیگار را کنار بگذارند و علاوه بر کاسته شدن بیماریهای شخصی، موعضلات فرهنگی شهر را نیز کم کند؛ بازی با احساسات و تاثرگذاری روی عواطف انسانی است.

خرد شدن شخصیت انسانی برای هرکس نقطه ضعف بزرگی است. نقطه ضعفی که در تبلیغات تاثیرگذار به خوبی از آن استفاده شد و نتیجه خوبی داشت.

مهم نیست که نقطه ضعف چه بود؛ مهم اثر گذاری تبلیغ ضد سیگار با استفاده از عواطف انسانی بود. عواطفی که هیچ شخصی از آن مبرا نیست و همه جامعه را در بر می‌گیرد. به این ترتیب یکی از روشهای تبلیغات مؤثر بهره بردن از عواطف انسانی است.


منبع: تسنیم