تبیان، دستیار زندگی
کودکان علاوه بر بازی و فعالیت، برای رشد بهتر و سلامتی شان نیاز دارند ورزش کنند. اما علاقه مند کردن خیلی از بچه ها به ورزش کردن و ادامه آن کار چندان آسانی نیست. در این میان بسیاری از پدر و مادر ها برای ادامه ورزش به ویژه رشته ای خاص، به فرزند شان فشار می
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دلزدگی بچه‌ها از ورزش و راهکار‌هایی برای علاقه‌مندی آنها

کودکان علاوه بر بازی و فعالیت، برای رشد بهتر و سلامتی‌‌شان نیاز دارند ورزش کنند. اما علاقه‌مند کردن خیلی از بچه‌ها به ورزش کردن و ادامه آن کار چندان آسانی نیست. در این میان بسیاری از پدر و مادر‌‌ها برای ادامه ورزش به ویژه رشته‌ای خاص، به فرزند‌شان فشار می‌آورند که همین باعث می‌شود آنها به اصطلاح از ورزش کردن دلزده شوند. بنابر‌این اگر می‌خواهید کودکتان از ورزش کردن زده نشوند و آن را ادامه دهند این گزارش را بخوانید.

بخش خانواه ایرانی تبیان
title

به او حق انتخاب بدهید

اصلی‌ترین دلیل عدم علاقه کودک به ورزش، انتخاب نامناسب ورزش برای او است. چون اغلب والدین با توجه به ورزشی که خودشان به آن علاقه‌مند بوده‌اند یا ورزشی که در دوره‌ای در جامعه فراگیر می‌شود، کودک را به آن رشته وارد می‌کنند، پس به کودکتان اصرار نکنید که حتما شنا، والیبال یا فوتبال را ادامه بدهد. اجازه دهید او چند ورزش را امتحان کند و از بین آنها یکی را انتخاب کند و ادامه دهد.

کودک را خیلی زود وارد چرخه رقابت نکنید

کارشناسان توصیه می‌کنند کودکان را تا قبل از اینکه به سن 8 تا 10 سالگی برسند، در ورزش‌های رقابتی که در آن شمارش امتیاز وجود دارد شرکت ندهید. چون معمولا آنها در سنین پایین از نظر احساسی و فیزیکی آماده نیستند و احتمال دارد فشار تمرین و مسابقه یا نا امیدی پس از باختن بر روحیه آنها تأثیر بگذارد به‌طوری که ورزش کردن را برای همیشه کنار بگذارند.

بچه‌ها را با بازی‌ها آشنا کنید

خیلی از ورزش‌ها هم برای خردسالان و کودکان پیش‌دبستانی مناسب نیست چون هنوز توانایی فیزیکی، تمرکز و توان یادگیری قوانین بازی را ندارند. بنابر‌این امکان دارد در صورت درست بازی نکردن، دوستانشان آنها را طرد کنند و این باعث شود از ورزش بدشان بیاید.

بنابراین بهتر است پدر و مادر‌‌ها ابتدا در خانه بازی‌ها را به همراه کودک انجام دهند تا او بدون نگرانی و با تشویق شما هم قوانین بازی را یاد بگیرد و هم به توانایی‌هایش امیدوار شود و ورزش کردن را ادامه دهد.

امتحان کردن رشته‌های ورزشی مختلف

اجازه دهید بچه‌ها رشته‌های ورزشی مختلفی را امتحان کنند تا علاقه و استعدادشان در یک یا چندین رشته ورزشی کشف شود. از رشته‌هایی مانند ایروبیک و ژیمناستیک که باعث تعادل، نرمی  و روانی حرکت می‌شوند گرفته تا رشته‌هایی مانند فوتبال و والیبال که هماهنگی دست و چشم را می‌طلبند یا رشته‌هایی مانند دو و میدانی و رشته‌های رزمی که به توان عضلانی نیازمندند.

حمایت و تشویق، دو اصل مهم

شما می‌توانید با به کار بستن روش‌های زیر علاقه فرزندتان را در ورزش تقویت کنید:

- در تمرین مهارت‌ها و حرکات ورزشی به آنها کمک کنید.

- با توجه به رشته کودکتان و بنا بر تصمیم مربی،‌اگر فرزندتان تنها یا به همراه تیمش در مسابقات شرکت کرد، در صورت برد و باخت، باید از او و زحماتش قدردانی کنید.

- اگر وقت و امکان آن را دارید، فرزندتان را به تماشای مسابقات حرفه‌ای ورزشی که به آن علاقه‌مند است ببرید. این کار هم باعث می‌شود از نزدیک با این رشته و فضای آشنا شوند و هم از قهرمانان رشته مورد علاقه خود الگو بگیرند.


منبع: نی نی سایت

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.