تبیان، دستیار زندگی
دادستان کل کشور اعتیاد را نخستین آسیب تهدیدکننده دانست و گفت: نیروی انتظامی در مبارزه با مواد مخدر موفق نبود و در ترسیم تابلوی واقعی کشور کوتاهی کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اعتیاد، نخستین آسیب تهدیدکننده جامعه

دادستان کل کشور اعتیاد را نخستین آسیب تهدیدکننده دانست و گفت: نیروی انتظامی در مبارزه با مواد مخدر موفق نبود و در ترسیم تابلوی واقعی کشور کوتاهی کرد.

بخش حقوق تبیان

ناجا در مبارزه با مواد مخدر موفق نبود

حجت الاسلام محمدجعفر منتظری روز چهارشنبه در نشست سراسری رؤسای پلیس مبارزه با مواد مخدر در محل ستاد ناجا، افزود: شاخص ها را که جمع بندی کنیم می بینیم کشف مواد، تعداد معتادان، آسیب های ناشی از اعتیاد و تعداد پرونده های قضایی افزایش یافته است لذا در مبارزه با مواد مخدر موفق نبودیم.
وی خطاب به رؤسای پلیس مبارزه با مواد مخدر خاطرنشان کرد: همه شما درباره آثار مواد مخدر إشراف کامل دارید و می دانید که ضرر مواد مخدر از جنگ و حمله مسلحانه بیشتر نباشد، کمتر نیست.
وی ادامه داد: جنگ خانه و زندگی و جان مردم را به خطر می اندازد و مواد مخدر هم جان جوانان را به مخاطره می اندازد، زندگی نکبت باری را برای خانواده آن فرد فراهم می کند. اموال و ثروت مردم را می گیرد و چهره شهرها را زشت و کریه می کند و می تواند مصادیق حمله دشمن باشد.
منتظری تصریح کرد: به جرات می توان گفت امروز اولین آسیبی که جامعه ما را تهدید می کند مسئله مواد مخدر است و اینکه از مسئولان می شنویم حدود ٥٥٠ تن مواد مخدر در ١٠ ماه گذشته از نیروی انتظامی کشف شده، خبر بسیار نگران کننده ای است.
دادستان کل ادامه داد: اما آنچه که نسبت به آن می شود اظهار تاسف کرد، توجه به عمق فاجعه است که آنقدر مواد کشف شده در ١٠ ماه داریم و باید دید مواد حمل شده چقدر داریم.
وی گفت: منشا و بستر بخشی از آسیب هایی چون طلاق، حاشیه نشینی در شهر ها و سرقت؛ اعتیاد است و رقم قابل توجهی از سرقت بویژه سرقت های خرد در اثر اعتیاد به مواد مخدر شکل می گیرد.
منتظری یادآور شد: همه این نکات نشان می دهد مسئله مواد مخدر امروز باید مورد اهتمام همه مسئولان در جامعه اعم از مجلس، دولت، قوه قضاییه و نیروهای مسلح بویژه ناجا قرار گیرد.

ناجا موفق شدن یا نشدن در مبارزه با مواد مخدر را آسیب شناسی کند

دادستان کل کشور خواستار آسیب شناسی و ارزیابی عملکرد از ناجا شد و گفت: باید بررسی شود در مبارزه با مواد مخدر چقدر موفق بوده اید و اگر حتی موفق نبوده اید دلیلش به کدامیک از موارد ضعف قانون، مسائل مالی و بودجه و یا نیروها برمی گردد.
منتظری گفت: اگر فکر می کنیم در مبارزه با مواد مخدر موفق بوده ایم اشتباه است چون با گذاشتن شاخص ها کنار هم در می یابیم که تعداد معتادان، جرائم در اثر اعتیاد، کشف مواد و پرونده های قضایی افزایش یافته است و لذا به یک آسیب شناسی جدی نیاز داریم.

کاهش مجازات إعدام کارساز نیست

وی با اعلام آمادگی دادستانی کل کشور و وجود معاونتی برای پیگیری مبارزه با مواد مخدر ، ادامه داد:مجلس لایحه ای برای کاهش مجازات إعدام داشت که ضمن احترام به مجلس باید بگویم این کارساز نیست و در صدد اصلاح کلی قانون هستیم .
دادستان کل کشور اظهار کرد: همه مواد قانونی باید مورد توجه جدی و اصلاح قرار گیرد که در حال انجام این کار هستیم.
وی ادامه داد: اگر مجلس به اصرار تصویب آن ماده واحده دارد لااقل پیشنهاد ما را دراین زمینه درنظر بگیرد.

جلوی آب را از سرچشمه باید گرفت

دادستان کل کشور از ناجا خواست تا با نفوذ و روش های اطلاعاتی که خود می دانند باید إشراف اطلاعاتی پیدا کرده و ریشه ها را از بین ببرند نه اینکه به دنبال خرده فروشان در سطح شهر بگردد.
وی با بیان اینکه جلوی آب را باید از سرچشمه گرفت، ادامه داد: البته این کار هزینه بر و زمان بر است اما اگر بخواهیم دنبال قاچاقچیان و خرده فروشان در خیابان ها باشیم هیچگاه موفق نمی شویم.
منتظری خطاب به رؤسای پلیس مبارزه با مواد مخدر افزود: ببینید چند نَفَر از عناصر اصلی را در داخل و خارج کشور توانستید به دام بیندازید ؛ شما با پلیس بین الملل همکاری دارید و قراردادهایی برای مبارزه با جرائم داریم.
وی با بیان اینکه اصلا از افزایش کشفیات خوشحال نمی شوم، گفت: این یعنی ورودی، حمل و توزیع هم افزایش داشته و باید به فریاد جامعه خودمان و نسل آینده بپردازیم.

کوتاهی ناجا در ترسیم تابلوی واقعی کشور

دادستان کل کشور یکی از کوتاهی های ناجا را ترسیم نکردن تابلوی واقعی کشور و نشان دادن آن به مسئولان عنوان کرد و گفت: اگر چنین بود می دیدیم و دولت سرمایه گذاری بیشتری برای این بحث می کرد.
وی با طرح سوالاتی چون وزیر چندبار شخصا در جلسات ستاد حضور داشت و چرا مجلس به دنبال حذف مجازات إعدام است ، ادامه داد: قبول دارم قانون مبارزه با مواد مخدر ایراد دارد اما سایر کشورها هم در مبارزه با مواد مخدر إعدام دارند و خودم چند کشور را از نزدیک دیدم.


منبع: ایرنا

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .