تبیان، دستیار زندگی
امروز چهارشنبه ششم بهمن 1395 هجری خورشیدی، بیست و ششم ربیع الثانی 1438 هجری قمری، بیست و پنجم ژانویه 2016 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ششم بهمن در آینه تاریخ معاصر

امروز چهارشنبه ششم بهمن 1395 هجری خورشیدی، بیست و ششم ربیع الثانی 1438 هجری قمری، بیست و پنجم ژانویه 2016 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

هومن بهلولی- روابط عمومی

تاریخ معاصر ایران

6بهمن 1360

افراد مسلح ضد انقلاب در قالب اتحادیه کمونیست ها با هدف تشکیل یک مرکز تهاجمی در شمال، به شهر هزار سنگر «آمل» حمله کردند. اما نیروهای رزمنده و مردم انقلابی این شهر، در مدت زمانی کوتاه به این موضوع پاسخ کوبنده ای دادند.

6 بهمن 1357

مردم تهران و دیگر شهرهای ایران که خود را برای استقبال از امام خمینی(ره) آماده کرده بودند، در اعتراض به جلوگیری از سفر ایشان و تعطیل شدن فرودگاه ها با برگزاری تظاهرات گسترده ای، این عمل رژیم را به شدت محکوم کردند. در شهرهایی همچون قزوین، تبریز، اصفهان، سنندج، مشهد و مغان اردبیل، ارتش به طرف مردم تیراندازی کرد.

6 بهمن 1357

تعدادی از چماق به دستان وابسته به حکومت پهلوی به دانشگاه صنعتی آریامهر(شریف کنونی) حمله کردند.

6 بهمن 1357

«شاپور بختیار» در گفت و گو با رادیو فرانسه گفت: بازگشت آیت الله خمینی به ایران هنوز خیلی زود است. ایشان باید به من فرصت بدهند تا برای ورود ایشان و تضمین امنیت این کار برنامه ریزی کنم. ما برای فراهم آوردن امکانات بازگشت با ایشان در حال گفت وگو هستیم و بر ارتش و دولت تسلط و قدرت کامل داریم و تا زمانی که هستم احتمال کودتا وجود ندارد.

6 بهمن 1357

تمامی دیپلمات ها و کارکنان سفارت ایران در اوتاوا پایتخت کانادا پشتیبانی خود را از انقلاب اسلامی و امام خمینی(ره) اعلام کردند.

6 بهمن 1357

امام خمینی(ره) در دیدار با سه مقام آمریکایی «رمزی کلارک» دادستان کل پیشین آمریکا، «ریچارد فالک» استاد دانشگاه پرینستون و «دان لویی» نماینده سازمان های مذهبی آمریکا در نوفل لوشاتو فرمودند: اگر آمریکا دست از فشار، تهدید و دخالت بردارد، دولتی که در آینده در ایران تشکیل خواهد شد، نیروی خود را صرف اجرای عدالت خواهد کرد و اگر قدرتمندهایی که در صدر ملت ها واقع شده اند کنار بروند یا اصلاح بشوند، تفاهم با ملت ها هم آسان خواهد بود ولی تا زمانی که آنها هستند، تفاهم ایجاد نخواهد شد.

6 بهمن 1357

600 تن از همافران و افسران هوانیروز اصفهان در پشتیبانی از انقلاب اسلامی در خیابان های این شهر راهپیمایی کردند و تعداد زیادی از آنها برای اقامه نماز جماعت ظهر با پوشش نظامی به یک مسجد رفتند.

6 بهمن 1356

اداره های کل سازمان وزارت کشور به هشت اداره کاهش یافت از این پس این وزارتخانه کار ستادی انجام خواهد داد و اختیارهای وزیر کشور به استانداران واگذار و بر این پایه کارمندان 60 ساله بازنشسته خواهند شد.

6 بهمن 1352

برپایه قرارداد منعقده میان ایران و انگلیس، کشوردر برابر 110 میلیون لیره نفت بر مبنای هر بشکه 7 دلار، کالاهای مختلف دریافت خواهد کرد.

6 بهمن 1343

«امیرعباس هویدا» به مقام نخست وزیری رسید؛ او که وزیر دارایی کابینه «حسنعلی منصور» بود، 13 سال این مقام را بر عهده گرفت.

6 بهمن 1341

همه پرسی برای تصویب اصول شش گانه انقلاب سفید در ایران برگزار شد. این طرح به سفارش «جان اف کندی» رئیس جمهوری آمریکا با هدف اصلاحات داخلی (اقتصادی و اجتماعی) به محمدرضا پهلوی ارایه شده بود. مردم به درخواست امام خمینی(ره) شرکت در این همه پرسی را تحریم کرده بودند.

6 بهمن 1341

جنگل ها و مرتع های کشور ملی شد، بدین ترتیب نزدیک به 120 میلیون هکتار از جنگل ها و مرتع های ایران برای بهره برداری ملی در اختیار دولت قرار گرفت.

6 بهمن 1340

«تیمور بختیار» رئیس برکنار شده سازمان اطلاعات و امنیت کشور (ساواک) در سفری بدون بازگشت، به اروپا رفت.

6 بهمن 1338

«ابوالحسن فروغی» از فلاسفه و دانشمندان مشهور معاصر در 79 سالگی درگذشت. وی مدتی وزیر مختار ایران در سوئیس بود.

6 بهمن 1337

شورای مرکزی پیمان بغداد(سنتو) در کراچی پاکستان آغاز به کار کرد. «منوچهر اقبال» نخست وزیر، ریاست هیات نمایندگی ایران در آن نشست را بر عهده داشت.

6 بهمن 1329

اجتماع بزرگی در تهران با دعوت «آیت اللَّه کاشانی» و با هدف سرعت بخشیدن در برنامه های ملی شدن صنعت نفت، برگزار شد.

6 بهمن 1324

مجلس شورای ملی در یک جلسه خصوصی برای انتخاب نخست وزیری رأی گیری کردند. نمایندگان حاضر در این جلسه 105 تن، رأی دهندگان به «قوام السلطنه» 53 تن، به «مؤتمن الملک» 51 تن بودند.

6 بهمن 1320

مجلس شورای ملی پیمان سه جانبه میان تهران، لندن و مسکو را که در آذر گذشته به وسیله دولت به مجلس ارایه شده بود، به تصویب رساند و اجازه انعقاد آن را صادر کرد.

6 بهمن 1311

«علی منصور» وزیر داخله به وزارت طرق و شوارع برگزیده شد.

6 بهمن 1310

«عبدالحسین تیمورتاش» وزیر دربار رضا پهلوی به سفر پنج ماهه خود به اروپا پایان داد و به تهران بازگشت.

6 بهمن 1302

«حسین علاء» وزیر مختار ایران در آمریکا اعلام کرد که نمایندگی تهران را در مجلس شورای ملی خواهد پذیرفت.

6 بهمن 1302

«علی قلی خان سرهنگ» به عنوان حاکم ساوه و زرند انتخاب شد.

6 بهمن 1300

«احمدشاه قاجار» دومین سفر اروپایی خود را با قرض گرفتن از کشورهای خارجی آغاز کرد.

6 بهمن 1300

موافقت نامه تقسیم آب رود هیرمند میان ایران و افغانستان امضاء شد.

6 بهمن 1300

«احمدشاه قاجار» برادر خود به نام «اعتضادالسلطنه» را به نیابت سلطنت تا ورود «محمدحسن میرزا» ولیعهد که در اروپا به سر می برد، تعیین کرد.