تبیان، دستیار زندگی
معاون میراث فرهنگی همدان از آماده سازی سالن اصلی هگمتانه برای نوروز خبر داد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آماده شدن هگمتانه برای گردشگران نوروزی

معاون میراث فرهنگی همدان از آماده سازی سالن اصلی هگمتانه برای نوروز خبر داد.

بخش گردشگری تبیان

آماده شدن هگمتانه برای گردشگران نوروزی

به گزارش تبیان از باشگاه خبرنگاران جوان، بهرام توتونچی معاون اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان همدان از آمادگی سالن اصلی هگمتانه برای نوروز به شرط اختصاص اعتبارات لازم خبر داد و اظهار داشت: علاوه بر آماده سازی همگتانه برای گردشگران نوروزی، امسال قرار است موزه ورزش‌های باستانی «همه کسی» در یکی از موزه‌های همدان که با همین نام شناخته شده است، شکل می‌گیرد. این موزه تا پایان سال جاری بهره برداری می شود و تا 2 روز به صورت نمادین فعالیت‌های مرتبط با ورزش‌های باستانی در این موزه آغاز خواهد شد.

معاون اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان اظهار داشت: همچنین مرمت کلیسای آنجلی در صحن محوطه بیمارستان اکباتان کلید خورده است.

توتونچی در بخش دیگری از سخنان خود از برگزاری کنگره تاریخ معماری و وشهرسازی استان همدان در تاریخ ششم و هفتم بهمن ماه سال جاری خبر داد و اظهار داشت: کنگره تاریخ معماری و شهرسازی استان همدان در ادامه کنگره ملی تاریخ معماری و شهرسازی بوده که در سال 73-74 با مدیریت باقر آیت‌الله زاده شیرازی، معاون وقت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در بم برگزار شد و چهارمین دوره آن به دلیل فوت مبتکرش بدون حضور وی برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: کنگره معماری و شهرسازی کشور با هدف جمع‌آوری اطلاعات مرتبط با تاریخ معماری و شهرسازی که در اختیار اساتید و متفکران این رشته قرار گرفته است، برگزار می‌شود و رویکرد چهارمین دوره آن چنین است که قبل از اینکه کنگره ملی داشته باشیم کنگره‌های استانی را برگزار کنیم و این رویکرد را از منابع علمی موجود در دانشگاه‌ها پیگیری کنیم.

معاون اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان تصریح کرد: ما نیز با هدف پیگیری رویکرد برگزاری کنگره‌های معماری و شهرسازی استانی کار را شروع کردیم و روند آن تا به امروز به گونه‌ای شکل گرفته که بالغ بر  85 تا 90 اعلام آمادگی و خلاصه مقاله به دبیرخانه کنگره معماری و شهرسازی استان همدان رسیده و شاهد ارسال 60 تا 65 مقاله کامل به این دبیرخانه بودیم.

توتونچی افزود: برگزاری کنگره تاریخ معماری و شهرسازی استان همدان اولین تجربه از این نوع در سطح کشور است و ما برگزاری این کنگره را با کمک برخی از ارگان‌هایی که اعلام آمادگی کرده‌اند، پیگیری کردیم.

وی گفت: کنگره تاریخ معماری و شهرسازی استان همدان در آمفی تئاتر دانشکده هنر و معماری دانشگاه بوعلی برگزار می‌شود و خوشبختانه برنامه‌ریزی شده که دبیرخانه دائمی کنگره تاریخ معماری و شهرسازی در سطح کشور و استان‌ها شکل بگیرد.


منبع :باشگاه خبرنگاران جوان