تبیان، دستیار زندگی
کتاب «راه نظم بندی» نوشته ایرج کابلی توسط انتشارات بوتیمار منتشر و راهی بازار نشر شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

راه و روش های موزون سرایی در یک کتاب چاپ شد

کتاب «راه نظم بندی» نوشته ایرج کابلی توسط انتشارات بوتیمار منتشر و راهی بازار نشر شد.

بخش کتاب و کتاب خوانی تبیان
title

کتاب «راه نظم بندی» نوشته ایرج کابلی به تازگی توسط انتشارات بوتیمار منتشر و راهی بازار نشر شده است.

کتاب با مقدمات وزن شناسی و معرفی نثر و نظم فارسی شروع می شود. «راه نظم بندی» مانند یک دفتر مشق تدوین و منتشر شده و شعار اصلی نویسنده اش به این ترتیب است: «توانِ نوشتنِ متنِ منظوم حقِ هر فارسی زبانی است.»

این کتاب ۸  فصل دارد. فصل اول درباره مقدمات وزن شناسی، نظم و نثر و شعر، تجربه مهم دبستانی، مقدمات کلی درباره زبان، صامت همزه، هم سایه گی دو مصوت و پاره هجا است. فصل دوم، نخستین گام های نظم بندی را به مخاطب می آموزد و در فصل سوم هم رده بندی ریسه ها، روش رده بندی در این اثر و رشته نظم و بافت آن تشریح می شود. در فصل چهارم کتاب پیش رو، نمونه های نظم توضیح داده می شوند که بین آن ها می توان به ۲بندی ها، ۳ بندی ها و ۴ بندی ها اشاره کرد.

فصل پنجم کتاب «راه نظم بندی» درباره تعمیم جابه جایی است و با بافت دومین گونه ۴ بندی ها شروع شده و به چهارمین ۵ بندی های چهارم آغاز می رسد. در ادامه هم، توضیحاتی درباره ۶ بندی ها، ۷ بندی ها و در نهایت ۸ بندی ها ارائه شده است.

گزینش وزن، واژه پذیری رشته های نظم، واژه پذیرها، واژه پذیرترها، هم خوانی وزن با موضوع، نظم نیمایی، وزن های سیمینی، وزن بی نظم و شرط واژه پذیری وزن های تازه از جمله بخش های فصل ۶ این کتاب هستند. در فصل هفتم، وزن کمیتی در گفتگو و طول مصوت ها در گفتگو مورد بررسی قرار گرفته است و در پایان کتاب و مطالب فصل هشتم، صفحاتی برای مشق نظم بندیِ مخاظب در نظر گرفته شده است.

این کتاب با ۲۷۸ صفحه، شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۲۱۵ هزار ریال منتشر شده است.


منبع: خبرگزاری مهر

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .