تبیان، دستیار زندگی
فصل بهار بود .درخت ها پر از برگ های سبز و شکوفه های سفید و صورتی بودند. گنجشک کوچولو روی درخت ها می نشست و ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رنگ  زیبای برگ ها

فصل بهار بود. درخت ها پر از برگ های سبز و شکوفه های سفید و صورتی بودند. گنجشک کوچولو روی درخت ها می نشست و همراه پرنده های دیگر آواز می خواند. کم کم فصل بهار به پایان رسید و تابستان آمد.

رنگ های زیبای برگ ها

هوای فصل تابستان روز به  روز گرم تر شد و شکوفه های درختان به میوه تبدیل شدند. باغبان ها میوه ها را می چیدند و در سبد می گذاشتند و به بازار می فرستادند. میوه هایی مثل  هندوانه، گرمک، طالبی و خربزه هم بوته داشتند و روی زمین می روئیدند. مردم گرمازده عاشق میوه های آب دار تابستانی بودند. برگ درختان سبز پررنگ بود. اما هوا کم کم خنک می شد و گرمای تابستان  دیگر مردم را آزار نمی داد. فصل پاییز که آمد،  برگ های سبز درختان هم تغییر کردند و زرد و نارنجی و قرمز و قهوه ای شدند.

گنجشک کوچولو که از اول بهار توی باغ ها و میان درختان می گشت و پرواز می کرد و همه جا را می دید، با خودش گفت:«چه قدر عجیب است!  برگ ها دیگر سبز نیستند. حالا برگ درختان نارنجی و قرمز و زرد و قهوه ای شده است. راستی چرا این  طور شد؟

گنجشک کوچولو هرچه  فکر کرد نتوانست  جواب سؤالش را پیدا کند. او به  سراغ مادربزرگش که روی آنتن تلویزیون نشسته بود رفت و پرسید:« مادربزرگ جان، شما می دانید چرا برگ درختان در پاییز خشک و زرد و نارنجی و قرمز و قهوه ای می شود و می ریزد؟

مادربزرگ جیک جیکی کرد و از روی آنتن پائین پرید و به حشره ای که روی پشت بام راه می رفت نوک زد و آن را خورد.بعد دوباره روی آنتن نشست.گنجشک کوچولو هم کناراو نشست  و منتظر پاسخ سؤالش شد. مادربزرگ گفت:«این کار خداست، خدا می خواهد که رنگ برگ ها عوض بشود.

گنجشک کوچولو گفت:« بله این کار خداست. خدایی که درخت ها و فصل ها و گل ها و گیاهان را آفریده است اما خدا چه طور این کار را می کند؟»

مادربزرگ گفت:« من نمی دانم اما شاید گنجشک دانا که خیلی باهوش است بداند. بیا تا پیش او برویم و از او بپرسیم.»

آن ها پرواز کردند و رفتند تا به لانه ی گنجشک دانا رسیدند. گنجشک دانا روی شاخه ی درختی نشسته بود و به آسمان نیمه ابری نگاه می کرد.گنجشک کوچولو و مادربزرگ  به او سلام کردند. گنجشک دانا با مهربانی جواب سلامشان را داد. آن ها از او درباره ی علت تغییر رنگ برگ درخت ها در پاییز پرسیدند.

گنجشک دانا جواب داد:« در برگ ها ماده ای وجود دارد که به آن «سبزینه» یا «کلروفیل» می گویند. سبزینه سبب سبزی برگ هاست و همچنین در برگ ها غذاسازی می کند. در برگ های درختان رنگ های دیگر هم وجود دارد، اما مقدار سبزینه  یا کلروفیل بیشتر از بقیه رنگ هاست، به همین دلیل رنگ برگ ها سبز است.

وقتی هوا سرد می شود، غذایی که در برگ ها ذخیره شده به  طرف شاخه ها و تنه ی درختان می آید. در زمستان هم در برگ ها غذایی تولید نمی شود. از این  رو سبزینه در برگ ها از بین می رود و رنگ های دیگری که در برگ وجود دارد، پیدا می شود.به همین دلیل در پاییز برگ درختان به رنگ های نارنجی، زرد، قرمز و قهوه ای دیده می شود.»

گنجشک کوچولو و مادربزرگش حرف های گنجشک دانا را شنیدند و از او تشکر کردند. حالا هر دوی آن ها می دانستند که چرا برگ درختان در پاییز تغییر می کند. می دانستند که هنگام سردشدن هوا، برگ ها خشک می شوند و روی زمین می ریزند. آن ها می دانستند که خدای بزرگ و توانا در برگ های درختان کلروفیل یا سبزینه را قرار داده تا غذای گیاه را تولید کند و باعث شود در هوای گرم رنگ برگ ها سبز باشد گنجشک کوچولو و مادربزرگ پرواز کردند و رفتند تا منظره های زیبای پاییزی را تماشا کنند.

koodak@tebyan.com

تهیه: شهرزاد فراهانی- منبع: ترانه های کودکان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.