تبیان، دستیار زندگی
بایدها و نبایدها در استفاده از وسایل گرمایشی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

33 نکته برای فرار از مرگ خاموش

بایدها و نبایدها در استفاده از وسایل گرمایشی

بخش اجتماعی تبیان
مرگ خاموش

۱- اگر داخل منزل در فضای بسته از وسایل گرمایشی مانند بخاری ، آبگرمكن، شومینه كه با سوخت فسیلی (گاز،نفت،گازوئیل) و یا چوب عمل می كنند استفاده می كنید، خود و خانواده را در معرض خطر مرگ خاموش قرار داده اید . مگر آنكه تمهیدات ایمنی و استاندارد را انجام دهید .

2- به هنگام خرید و یا اجاره منزل ، ابتدا باید ایمنی دودكش های آن را با كمك متخصصین بررسی و همچنین در صورت عبور دودكش موتورخانه و واحدهای دیگر از داخل دیوارهای منزل مسكونی شما ، منزل خود را با نصب هشدار دهنده مونوكسید كربن تایید شده، ایمن نمائید.

3- هر نوع وسیله گرمایشی با سوخت فسیلی (گاز،نفت،گازوئیل و...) باید سالیانه مورد سرویس كامل قرار گیرد .

4- نقص فنی دودكش ها، عامل اساسی مسمومیت ها و مرگ و میرهای ناشی از گاز مونوكسیدكربن هستند و سالیانه باید توسط افراد متخصص مورد بازبینی ،سرویس و نظافت قرار گیرند.

5- استفاده مشترك چند وسیله گرمایشی از یك دودكش خطرناك است.

6- ارتفاع كل یك دودكش هرگز نباید از ۳ متر كمتر باشد.

7- افزایش طول افقی دودكش، احتمال خطر مسمومیت با گاز مونوكسید كربن را افزایش می دهد. مقدار مجاز آن را با توجه به قدرت گرمایشی و قطر لوله دودكش ، از افراد متخصص جویا شوید .

8- هرگز از لوله های انعطاف پذیر (آكاردئونی)برای هیچ نوع دودكشی استفاده نكنید .

9- هرگز از لوله های فرسوده و یا آسیب دیده برای دودكش استفاده نكنید .

10- قطعات لوله های دودكش باید كاملا به صورت دودبند و محكم به هم متصل شوند . هرگونه ضعف در اتصال آنها ، جان شما و عزیزانتان را در خطر مرگ حتمی قرار می دهد .

11- شیب لوله های دودكش در هیچ نقطه ای نباید به سمت پائین باشد .

12- حداقل ارتفاع لوله دودكش از سطح پشت بام یك متر می باشد .

13- نصب دودكش در فاصله كمتر از ۳ متری كولر و دستگاه های تهویه ممنوع است .

14- نصب دودكش در پشت بام در فاصله كمتر از ۳ متری دیوارهای جان پناه اطراف بام ، ممنوع است .

15- عبور دادن لوله های دودكش از داخل سقف كاذب حمام و دیگر فضاها ممنوع است.

16-  از درز انقطاع ساختمان ها هرگز به عنوان دودكش استفاده نكنید.

سر درد، سرگیجه ، سیاهی رفتن چشم و حالت تهوع از علایم گاز گرفتگی است. اگر بعد از خارج شدن از منزل این علایم از بین رفت و یا در منزل چند نفر دچار این علایم شدند به احتمال زیاد مرگ خاموش در كمین شما است .

17- همیشه احتمال خرابی و نقص فنی دودكش ها و دستگاه های گرمایشی وجود دارد  استفاده از دستگاه های هشدار دهنده مونوكسیدكربن تایید شده ضامن سلامتی و حفظ جان ما ، در اینگونه مواقع است .

18- استفاده از دستگاه های هشدار دهنده مونوكسیدكربن در منازلی كه از وسایل گرمایشی با سوخت فسیلی (نفت،گاز،گازوئل و یا چوب ) استفاده می شود الزامی است .

19- هرگز از اجاق گاز ،گاز پیك نیك و یا دستگاه های دست ساز برای گرمایش در فضای بسته استفاده نكنید .

20- استفاده از بخاری های بدون دودكش در اماكن مسكونی و اقامتی بسیار خطرناك است .

21- شعله وسایل گرمایشی همیشه باید به رنگ آبی باشد . رنگ زرد شعله باید به كمك متخصصین به رنگ آبی تبدیل شود . باید توجه داشت كه آبی بودن شعله نیز همواره به معنی كاركرد صحیح دودكش نیز نبوده و در كنار آن باید دمای دودكش نیز بررسی شود.

22- دودكش بخاری در زمان استفاده حتما باید داغ باشد ، سردی دودكش نشانه انتشار گاز مونوكسیدكربن در فضای داخل منزل بوده و وقوع حادثه مرگ خاموش حتمی است . آن را جدی بگیرید .

23- استفاده از شومینه به عنوان وسیله گرمایشی خطرناك است. به هیچ عنوان آن را به هنگام خوابیدن روشن نگذارید.

24- استفاده از آبگرمكن و پكیج های حرارتی در رختكن حمام و حمام اكیداً ممنوع است .

25- به كارگیری آبگرمكن های دیواری در فضاهای بسته بدون ایجاد دریچه تهویه هوای دائماً باز، مجاز نمی باشد.

26- قراردادن دودكش بخاری ها در داخل آب هیچگونه كمكی به كاهش آلودگی فضا به گاز مونوكسید كربن نكرده و مرگ خاموش را در پی دارد .

27- دودكش های واقع در خارج ساختمان باید حتماً عایق بندی شوند تا در سرمای زمستان باعث سرد شدن محصولات احتراق و پس زدن آنها به داخل واحد مسكونی و گاز گرفتگی نشود.

28- از استفاده طولانی مدت و همزمان چند وسیله گاز سوز در منزل پرهیز كنید مگر آنكه از تهویه و جریان مناسب هوا مطمئن باشید .

29- هنگام خرید وسایل حرارتی به نشان استاندارد توجه كنید.

30- نصب كلاهك H در انتهای دودكش الزامی است .

31- سر درد، سرگیجه ، سیاهی رفتن چشم و حالت تهوع از علایم گاز گرفتگی است. اگر بعد از خارج شدن از منزل این علایم از بین رفت و یا در منزل چند نفر دچار این علایم شدند به احتمال زیاد مرگ خاموش در كمین شما است .

32- باز بودن دریچه كولر در بعضی شرایط می تواند عامل تشدید گاز گرفتگی شود، بنابراین برای تهویه مناسب صرفاً از دریچه های همیشه باز در دیواره اتاق ها و سالن ها بهره بگیرید.

33- هنگام خوابیدن فاصله خود را تا بخاری یا منابع حرارتی با سوخت فسیلی (گاز،نفت،گازوئیل) حفظ كنید. این فاصله كمتر از ۵/۱ متر نباید باشد.


منبع: مجله کودک ، شماره 117