تبیان، دستیار زندگی
هوتن شکیبا، حبیب قصه لیسانسه هاست؛ همان شخصیت ساده و دوست داشتنی که علاقه مند به ازدواج است، اما بنا به دلایلی این اتفاق نمی افتد. شکیبا پیش از این در تئاتر مشغول بوده و تا امروز، بازی در نمایش های بسیاری را در کارنامه خود به ثبت رسانده است. او در چهار ف
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دوست دارم دنبال نقش بدوم

هوتن شکیبا، حبیب قصه لیسانسه‌هاست؛ همان شخصیت ساده و دوست‌داشتنی که علاقه‌مند به ازدواج است، اما بنا به دلایلی این اتفاق نمی‌افتد. شکیبا پیش از این در تئاتر مشغول بوده و تا امروز، بازی در نمایش‌‌های بسیاری را در کارنامه خود به ثبت رسانده است. او در چهار فیلم سینمایی بازی کرده و فیلم سینمایی هلن را نیز در نوبت اکران دارد. شکیبا صداپیشه عروسک دیبی در مجموعه پرطرفدار کلاه قرمزی هم هست. او با وجود این که تا امروز پیشنهادهای بسیاری برای بازی در مجموعه‌های تلویزیونی داشته، اما نپذیرفته و علاقه‌مند بوده با یک کار خوب به تلویزیون بیاید. شکیبا حالا با مجموعه لیسانسه‌ها هر شب مهمان خانه‌هاست. او کار کردن با سروش صحت را دوست دارد و معتقد است، صحت جزو کارگردانانی است که به درستی بازیگران را هدایت می‌کند. همین بهانه‌ای شد برای گفت‌وگو با این بازیگر.

بخش سینما وتلویزیون تبیان

title

تا پیش از این، مخاطبان شما را بیشتر در تئاتر دیده بودند. چقدر منتظر این اتفاق در تلویزیون بودید که با یک کار خوب به مخاطبان رسانه ملی معرفی شوید؟

راستش تا امروز پیشنهادهای زیادی برای بازی در مجموعه‌های تلویزیونی به من شده بود، اما با توجه به این‌که مدیوم تلویزیون وسیع است، اصرار داشتم با یک کار خوب دیده شوم. به همین دلیل با وسواس فیلمنامه‌ها را می‌خواندم. از سوی دیگر، ما در تلویزیون با سلایق مختلف مردم رو‌به‌رو هستیم و بینندگان فقط شامل ساکنان تهران نمی‌شوند و شهرها و روستاهای دورافتاده هم پای این رسانه می‌نشینند. بنابراین باید با وسواس اثر را انتخاب کرد، زیرا نگه داشتن این همه مخاطب با سلیقه‌های متنوع کار راحتی نیست.

قبل از بازی در مجموعه لیسانسه‌ها قرار بود در دیگر سریال‌های سروش صحت همچون شمعدونی یا پژمان حضور داشته باشم، اما بنا به دلایلی اتفاق نیفتاد تا این که پیشنهاد بازی در مجموعه لیسانسه‌ها شد و من فیلمنامه را خواندم. آقایان صحت و صفایی فیلمنامه را خوب نوشته بودند و شخصیت‌پردازی هم عالی بود. طنز مجموعه لیسانسه‌ها دوست‌داشتنی و برای من به عنوان بازیگر این مجموعه تازه و بکر بود.

پاسخ سوال مرا ندادید! آیا این همان اتفاقی است که منتظرش بودید؟

در حال حاضر نمی‌توانم قضاوت کنم، اما خیلی راضی هستم. بهتر از آن چیزی شده که فکر می‌کردم. خوشبختانه استقبال مردم هم خیلی خوب بوده و سربلند هستم و با رضایت درباره کار حرف می‌زنم. البته این نگرانی را هم داشتم و هنوز دارم که اگر اولین کارم را در تلویزیون با کمدی شروع کنم، به عنوان بازیگر کمدی شناخته شوم و پیشنهادها فقط در این زمینه باشد، اما من در تئاتر و سینما، هم نقش جدی بازی کرده‌ام و هم کمدی. امیدوارم مجموعه لیسانسه‌ها موردپسند مردم باشد.

یعنی برایتان فرقی نمی‌کند، جدی بازی کنید یا کمدی؟

نه، یکی از دلایلی که بازیگری را انتخاب کردم، این بود که تنوع نقش‌ها را دوست دارم. علاقه‌مندم دنبال نقش بدوم.

چطور شد بر نگرانی‌هایتان غالب شدید و بازی در مجموعه لیسانسه‌ها را پذیرفتید؟

نگرانی‌ام از این بابت بود که خدای ناکرده در یک قالب بمانم و این مساله مرا می‌ترساند. البته الان تجربه‌‌ام بیشتر شده و معتقدم، می‌توانم در هر نقشی خودم را ثابت کنم. به همین دلیل وقتی پیشنهادهای زیادی داشتم، انتخاب نکردم، چون می‌خواستم دست به عصا حرکت کنم. نقش حبیب برایم در سریال لیسانسه‌ها ویژه است و کار کردن با سروش صحت این ویژگی را دارد که خیال بازیگر راحت است، چراکه جنس طنز او به هیچ وجه به سمت لودگی نمی‌رود و به هر قیمتی مخاطب را نمی‌خنداند. کاراکترها جدی هستند و موقعیت‌ها کمدی. همین ویژگی‌ها مرا برای همکاری ترغیب کرد.

آیا در تئاتر هم این جنس طنز را تجربه کرده بودید؟

بله. اتفاقا من این جنس طنز را خیلی دوست دارم. فضای نمایش ستوان اینیشمور کار حسن معجونی نزدیک به این مجموعه بود که در کنار تلخی‌ها، موقعیت‌هایی هم وجود داشت که می‌خندیدیم و جاهایی هم اشک مخاطب درمی‌آمد. به نظرم این آینه درستی از اجتماع است. باید شادی و غم در کنار هم باشند.

با شخصیت حبیب چقدر ارتباط برقرار کردید؟

نقش این‌قدر خوب نوشته شده بود که وقتی فیلمنامه را می‌خواندم، می‌توانستم تصورش کنم. خیلی کاراکتر حبیب را دوست دارم.

کدام ویژگی حبیب را دوست دارید؟

در شخصیت حبیب، صداقت و سادگی وجود دارد که آن را دوست‌داشتنی کرده است. نمی‌دانم مقایسه درستی است یا نه، اما شخصیت حبیب، مرا به یاد دیبی مجموعه کلاه‌قرمزی می‌اندازد. کاراکتر مظلوم، ساده و صادق که همه چیز را برعکس عنوان می‌کند.

با توجه به این‌که بازیگران تئاتر اهل تحلیل هستند، در ارتباط با بهبود نقش آیا پیشنهادی به کارگردان دادید؟

آقای صحت نه‌تنها کارگردان خوبی است، بلکه بخوبی بازیگران را هدایت می‌کند و بازیگردان حرفه‌ای است. با ریزبینی به همه چیز نگاه می‌کند، حتی به حرکت ابروی بازیگر توجه دارد. من هم هر موردی به ذهنم برسد، با او مطرح می‌کنم.

تولید و پخش سریال همزمان است. این اتفاق برایتان دشوار نیست که زمان کمی برای تمرین دارید؟

یک مقدار سخت است، اما چنین فضایی را در سریال نمایش خانگی ابله با کمال تبریزی هم تجربه کرده بودم. به همین دلیل با چنین فضایی ناآشنا نیستم. با وجود این‌که نقش حبیب با چالش‌های زیادی همراه است، اما به دلیل تجربه‌ای که داشتم، سرعت حفظ کردنم بیشتر شده است. از سوی دیگر هیچ وقت خودم را درگیر روزمرگی نمی‌کنم.

به نظرم این برای بازیگر آفت است که درگیر روزمرگی شود، چون کارمند نیستیم که اضافه کار بمانیم. به همین دلیل سعی می‌کنم هر روز خودم را تازه نگه دارم، زیرا وقتی مخاطب کار را می‌بیند، به این مساله توجه نمی‌کند که ما چقدر تحت فشار هستیم یا بی‌خوابی کشیدیم. او فقط دنبال کیفیت است و بازیگر هم باید در همین مسیر حرکت کند.

بازخوردهایی که همزمان از مردم دریافت می‌کنید، آیا تاثیری در بازی‌تان گذاشته است؟

خیلی رودررو مواجه نشده‌ام و در فضای مجازی شاهد بازخوردهای مثبت مردمی بوده‌ام و متوجه شده‌ام چه بخش‌هایی از قصه جذاب است. یکی از ویژگی‌های مجموعه لیسانسه‌ها حضور پارتنرهای بسیار خوب است که همکاری با هر کدام از دوستان، برای من دنیایی تازه است، ضمن این‌که عوامل پشت صحنه این مجموعه هم خیلی خوب هستند.


منبع: جام جم آنلاین

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .