تبیان، دستیار زندگی
مراسم رونمایی از پوستر سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر و مجموعه آثار مردمی چند دوره گذشته این رویداد سینمایی برگزار شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

یک دقیقه سکوت سینماگران به احترام شهدای آتش نشان

مراسم رونمایی از پوستر سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر و مجموعه آثار مردمی چند دوره گذشته این رویداد سینمایی برگزار شد.

بخش سینما وتلویزیون تبیان
title

عصر دیروز ۳ بهمن ماه مراسم رونمایی از پوستر سی‌ و پنجمین جشنواره فیلم فجر و مجموعه آثار منتخب مردمی ادوار گذشته جشنواره با حضور جمعی از سینماگران در موزه سینما برگزار شد.

در این مراسم که عصر روز یکشنبه سوم بهمن ماه در سالن سینماتوگراف موزه سینما برگزار شد، هنرمندان و مدیرانی چون محمدعلی کشاورز، خسرو سینایی، بهروز غریب‌پور، حسین پارسایی، محمدحسین قاسمی، امید روحانی، محمدرضا فرجی، کمال تبریزی، منصور لشکری قوچانی، جمال ساداتیان، سعید روستایی، سعید ملکان، سعید آرمند، فرزاد موتمن، حمید فرخ‌نژاد، سیاوش حقیقی، پژمان بازغی، سعید راد، مجید مظفری، هاتف علیمردانی، کوروش تهامی، محمدرضا شریفی‌نیا، پوران درخشنده، احترام برومند، مسعود اطیابی، علی مصفا، زهرا حاتمی، لیلا حاتمی و ... حضور داشتند.

امید روحانی که مجری برنامه بود، در ابتدا با اشاره به حادثه آتش سوزی در پلاسکو و شهادت آتش‌نشانان غیور حاضران را به یک دقیقه سکوت دعوت کرد.

در ادامه فیلم کوتاهی درباره علی حاتمی که عزیز ساعتی آن را ساخته است، پخش شد.

در ادامه، محمد مهدی دادگو با حضور روی صحنه درباره علی حاتمی گفت:  از سال گذشته چهره هنرمندان روی پوستر فجر می نشیند که اتفاق خیلی خوبی است. سال قبل خسرو شکیبایی بود و امسال شاهد تصویر علی حاتمی روی پوستر جشنواره فیلم فجر هستیم.

دادگو با بیان اینکه از آثار علی حاتمی نسخه نگاتیو موجود است گفت: پیشنهاد دادیم که همه آثار علی حاتمی از سال ۵۷ تا اثر نیمه تمام «جهان پهلوان تختی» به همراه مصاحبه‌های این عزیز در یک بسته دیجیتال گردهم آید.

این هنرمند با عنوان اینکه به همراه دبیر جشنواره به دیدار بزرگان سینمای ایران رفته‌اند، گفت: به دیدار آقای کشاورز رفتیم که امشب ایشان حضور دارند و امیدواریم همیشه سلامت باشند. به دیدار آقای علی نصیریان رفتیم که با توجه به تغییر برنامه امشب نتوانستند در مراسم حضور داشته باشند و همچنین به دیدار آقای عزت‌الله انتظامی رفتیم که به دلایل بیماری نتوانستند اینجا باشند، همچنین به دیدار آقای جمشید مشایخی رفتیم که به دلیل اینکه تازه از بیمارستان مرخص شده بودند، نتوانستند تشریف بیاورند.

در ادامه مراسم زهرا حاتمی، لیلا حاتمی روی صحنه حاضر شدند که محمدعلی کشاورز هم با توجه به اینکه در بیشتر آثار علی حاتمی حضور داشته است روی صحنه حاضر شد و گفت: من همیشه مدیون علی حاتمی هستم و دراین‌جا باید بگویم که علی حاتمی کار را از تئاتر شروع کرد. اولین کارهای تئاتری‌اش را که می‌نوشت ما با هم کار می‌کردیم. بعد از آن بود که وارد سینما شد و به بزرگ سینمای کشور تبدیل شد. می‌خواهم بگویم اگر می‌خواهید در سینما موفق باشید، باید در ابتدا تئاتر را درک کنید و بدانید که تئاتر چه می‌گوید.

وی ادامه داد: من خودم را ایرانی می‌دانیم و برخاسته از مردم هستم و هر کاری هم انجام دادم برای مردم ایران کرده‌ام.

کشاورز همچنین به واقعه پلاسکو اشاره کرد و گفت: آن‌ها افراد بزرگی بودند که واقعا جانفشانی کردند و ما در مرگ همه آن‌ها سهیم هستیم.

در ادامه از پوستر سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر منقش به تصویر زنده‌یاد علی حاتمی رونمایی شد. مدیر هنری پوستر مجید برزگر است و حسین زارعی طراح گرافیست آن است. نقاشی پوستر را علی بیگی‌پرست بر اساس عکسی از عزیز ساعتی برعهده داشته و خوشنویسی پوستر امسال را حسن عکاسی‌پرزاد انجام داده است.

در مراسم رونمایی این پوستر، محمد حیدری دبیر جشنواره، محمدمهدی دادگو همکار قدیمی علی حاتمی در کنار لیلا حاتمی و فرزندانش و زهرا حاتمی و نیز محمدعلی کشاورز حضور داشتند.

بخش پایانی مراسم به رونمایی از مجموعه آثار منتخب مردمی جشنواره فیلم فجر اختصاص داشت که به همین منظور کلیپی از فیلم‌های منتخب مردمی از جشنواره سال ۷۶ تا ۹۴ پخش شد.

کارگردان‌هایی که با آثارشان سیمرغ بلورین بهترین اثر از نگاه مردمی را دریافت کرده‌اند ابراهیم حاتمی‌کیا برای سه اثر، کمال تبریزی برای سه اثر، اصغر فرهادی برای سه اثر، مجید مجیدی برای دو اثر، احمدرضا درویش، خسرو سینایی، بهرام بیضایی، داریوش مهرجویی، مسعود ده‌نمکی، حمید نعمت‌الله، پیمان معادی، مازیار میری، پوران درخشنده، نرگس آبیار، مصطفی کیایی، ابوالحسن داودی و سعید روستایی هرکدام برای یک اثر هستند.

همچنین تهیه‌کنندگان این آثار به این شرح هستند: منوچهر محمدی برای سه اثر، سید جمال ساداتیان برای سه اثر، مهدی کریمی برای دو اثر، تقی علیقلی‌زاده، قاسم قلی‌پور، علیرضا شجاع‌نوری، حبیب‌الله کاسه‌ساز، محسن علی‌اکبری، مصطفی شایسته، سید محمود رضوی، محمدحسین قاسمی، ابوذر پورمحمدی، منصور لشکری قوچانی، بیتا منصوری و سعید ملکان برای یک اثر.

تعدادی از کارگردانان و تهیه‌کنندگانی که در مراسم حضور داشتند به همراه مدیرانی که در جمع‌آوری این آثار سینمایی همکاری داشته‌اند، برای رونمایی از مجموعه روی سن حاضر شدند.

فهرست کارگردانان و تهیه کنندگان فیلم های منتخب برگزیده از نگاه تماشاگران ادوار فجر عبارتند از: ابراهیم حاتمی‌کیا برای فیلم‌های آژانس شیشه‌ای، ارتفاع پست و به رنگ ارغوان، مجید مجیدی برای فیلم‌های به رنگ خدا و بید مجنون، احمدرضا درویش برای فیلم متولد ماه مهر، خسرو سینایی برای فیلم عروس آتش، بهرام بیضایی برای فیلم سگ کشی، کمال تبریزی برای فیلم‌های فرش باد، مارمولک و همیشه پای یک زن در میان است، اصغر فرهادی برای فیلم‌های چهارشنبه سوری، درباره الی و جدایی نادر از سیمین، داریوش مهرجویی برای فیلم سنتوری، مسعود ده‌نمکی برای فیلم اخراجی‌ها، حمید نعمت‌الله برای فیلم بی پولی، پیمان معادی برای فیلم برف روی کاج‌ها، مازیار میری برای فیلم حوض نقاشی، پوران درخشنده برای فیلم هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند، نرگس آبیار کارگردان شیار ۱۴۳ ، مصطفی کیایی کارگردان خط ویژه، ابوالحسن داوودی کارگردان رخ دیوانه، سعید روستایی کارگردان فیلم ابد و یک روز، مهدی کریمی تهیه کننده آژانس شیشه‌ای و رنگ خدا، تقی‌علیقلی‌زاده تهیه کننده متولد ماه مهر، قاسم قلی‌پور تهیه کننده عروس آتش، منوچهر محمدی تهیه کننده مارمولک، حوض نقاشی و ارتفاع پست، علیرضا شجاع‌نوری تهیه کننده فرش باد، سیدجمال ساداتیان تهیه کننده به رنگ ارغوان ، برف روی کاج‌ها و چهارشنبه سوری، حبیب‌الله کاسه‌ساز تهیه کننده اخراجی‌ها، محسن علی‌اکبری تهیه‌کننده همیشه پای یک زن در میان است، مصطفی شایسته تهیه کننده بی‌پولی، سیدمحمود رضوی تهیه کننده درباره الی، محمدحسین قاسمی تهیه کننده شیار ۱۴۳، ابوذر پورمحمدی تهیه کننده شیار ۱۴۳ ، منصورلشگری قوچانی تهیه کننده خط ویژه، بیتا منصوری تهیه کننده رخ دیوانه، سعید ملکان تهیه کننده ابد و یک روز، مهدی جعفری موسه ویدیو رسانه قرن ۲۱ ، فرهاد رحمتی موسسه قرن جدید، جواد معماری از موسسه تصویر دنیای هنر و سعید خندق‌آبادی از موسسه ویدیو رسانه سوره.

مراسم رونمایی از پوستر و رونمایی از مجموعه آثار برگزیده جشنواره فیلم فجر از نگاه تماشاگران با عکس یادگاری حاضران روی صحنه سالن سینماتوگراف موزه سینما به پایان رسید.


منبع: سینما پرس

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .