تبیان، دستیار زندگی
آیت الله خسروشاهی مشهور به «سید العلما» دیروز دار فانی را وداع گفت و امروز در حرم حضرت عبدالعظیم(ع) و کنار مزار آیت الله حق شناس آرام می گیرد. این عالم پارسا خاطره جالبی از برخورد آیت الله بهجت با پرستار مسیحی خود دارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خاطره آیت‌الله خسروشاهی از برخورد آیت‌الله بهجت با پرستار مسیحی

آیت‌الله خسروشاهی مشهور به «سید العلما»‌ دیروز دار فانی را وداع گفت و امروز در حرم حضرت عبدالعظیم(ع) و کنار مزار آیت‌الله حق‌شناس آرام می‌گیرد. این عالم پارسا خاطره جالبی از برخورد آیت‌الله بهجت با پرستار مسیحی خود دارد.

بخش تاریخ ایران و جهان تبیان
آیت‌الله خسروشاهی

به گزارش خبرنگار تاریخ خبرگزاری فارس، آیت‌‌الله سیدابراهیم خسروشاهی روز گذشته (یکشنبه دوم بهمن) در سن 92 سالگی به لقاءالله پیوست.

رهبر معظم انقلاب در پیامی درگذشت «عالم پارسا» و «سالک الی الله»، مرحوم آیت‌‌الله آقای حاج سید ابراهیم خسروشاهی رضوان‌الله‌علیه را تسلیت گفتند.

آیت‌الله خسروشاهی در سال 1303 در کرمانشاه به دنیا آمد و در محضر شیخ عباس تهرانی درس اخلاق را فرا گرفت. وی از شاگردان برجسته علامه طباطبایی و امام خمینی(ره) است. حضرت امام(ره) در نامه‌ای به آیت‌الله خسروشاهی از وی با عنوان «سید العلما» یاد کرده‌اند.

آیت‌الله خسروشاهی در آذر ماه 1388 به عنوان نخستین پیشکسوت حوزه‌های علمیه تهران تقدیر و کتاب زندگی‌نامه‌اش تحت عنوان «شرح حال خلوت‌نشین» رونمایی شد.

این عالم پارسا شاگردان بسیاری را در مدارس مختلف از جمله مدرسه مروی با مباحث دینی و اسلامی آشنا کرده است.


بستری‌شدن آیت‌الله خسروشاهی در مشهد به دلیل ترک‌خوردگی استخوان لگن پا

وی، تابستان امسال (تیرماه 1395) در مشهد مقدس دچار سانحه و شکستگی از ناحیه لگن شد. با این وجود و پس از بهبود، همچنان در کلاس‌های درس حاضر می‌شد و با کپسول اکسیژن به نشر زکات علم خود می‌پرداخت!


آخرین روزهای تدریس آیت‌الله خسروشاهی در مدرسه علمیه سپهسالار قدیم (شهید بهشتی)

در خرداد 1391 مراسم نکوداشت آیت‌الله بهجت(ره) از سوی حجت‌الاسلام والمسلمین صدیقی در مسجد جامع ازگل تهران برگزار شد.

آیت‌الله خسروشاهی در حاشیه این مراسم به خبرنگار تاریخ خبرگزاری فارس گفت: خاطره‌ای از آیت‌الله بهجت برای شما نقل می‌کنم که نمی‌دانم در مورد بخشی از زندگی خودشان بود یا از دیگران نقل می‌کردند.

وی افزود: آیت‌الله بهجت که در حوزه علمیه نجف مشغول فراگیری علوم حوزوی بود بیمار می‌شود و برای مداوا به بیمارستانی در بغداد منتقل و بستری می‌شود.

آیت‌الله خسروشاهی ادامه داد: پرستار آیت‌الله بهجت یک زن عیسوی(مسیحی) بود و دید ایشان هیچ توجه‌ای به او ندارد. پرستار از طلبه جوان پرسید چرا به من توجه نداری، مگر من زیبا نیستم؟! طلبه در پاسخ گفت: من زیبایی دارم که می‌ترسم اگر به تو توجه کنم، او [خدای صاحب جمال] به من توجه نکند!

آیت‌الله خسروشاهی تصریح کرد: آیت‌الله بهجت و مردان خدای مثل او دل خویش را به خدای یکتا و جمال‌آفرین سپردند و غم و غصه‌ای دل‌های با خدای آن بزرگان را فرا نمی‌گرفت و دردی و رنجی آن بزرگمردان را به خود مشغول نمی‌ساخت. خدا ان‌شاءالله ما را از شفاعتش محروم نکند.


منبع : فارس

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .