تبیان، دستیار زندگی
از مدت ها پیش مشخص شده بود که امسال پرسپولیس و تراکتورسازی مدعیان جدی کسب عنوان قهرمانی هستند و حالا هر هفته که می گذرد، این گزاره تقویت می شود
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جنگ پرسپولیس و تراکتورسازی در بیرون زمین

از مدت‌ها پیش مشخص شده بود که امسال پرسپولیس و تراکتورسازی مدعیان جدی کسب عنوان قهرمانی هستند و حالا هر هفته که می‌گذرد، این گزاره تقویت می‌شود.

بخش ورزشی تبیان

پرسپولیس

اگرچه همین حالا هم ممکن است تیمی مثل ذوب‌آهن خودش را به کورس اضافه کند، اما خیلی از کارشناسان عقیده دارند سرخپوشان تهرانی و تبریزی مدعیان اصلی کسب عنوان قهرمانی هستند. با اتفاقاتی که در هفته هفدهم رخ داد و فاصله این دو تیم به چهار امتیاز افزایش پیدا کرد، حالا جنگ آنها وارد فاز جدیدی شده و به بیرون از زمین کشیده است. روز پنج‌شنبه باشگاه تراکتورسازی با ارسال نامه‌ای به سازمان لیگ، خواهان برگزاری همزمان مسابقات این تیم با بازی‌های پرسپولیس شده است.

تبریزی‌ها عقیده دارند انصاف نیست که سرخپوشان تهرانی با وجود اطلاع از نتایج تراکتور وارد میدان شوند. این اعتراض پس از آن صورت گرفت که تراکتور در هفته هفدهم یک روز زودتر از پرسپولیس بازی کرد و تیم برانکو بعد از 24ساعت با فراغ بال کامل در ورزشگاه غدیر رودرروی فولاد ایستاد. از آنجا که در دو هفته آینده هم قرار است برنامه به همین شکل باشد و تراکتورسازی زودتر از پرسپولیس بازی کند، تبریزی‌ها مراتب اعتراض‌شان را به سازمان لیگ اعلام کرده‌اند. با این وجود به نظر نمی‌رسد این اعتراض راه به جایی ببرد؛ چرا که برنامه ادامه مسابقات طوری تنظیم شده که شرایط پرسپولیس و تراکتور از این نظر تقریبا مثل هم باشد. در ادامه لیگ، سه بازی هفته آخر به‌طور همزمان برگزار می‌شود و یک بار هم در هفته بیستم پرسپولیس و تراکتور با هم دیدار می‌کنند.

می‌ماند 9 بازی دیگر که از این بین 5بار تراکتور زودتر از پرسپولیس به میدان خواهد رفت و چهار بار هم پرسپولیس زودتر از رقیب تبریزی‌اش بازی خواهد داشت. البته نگاهی به برنامه کل لیگ نشان می‌دهد که مسابقات تراکتور 15بار قبل از پرسپولیس چیده شده در حالی که این عدد برای سرخپوشان تهرانی فقط 7بار بوده و 8مرتبه هم دو تیم به‌طور همزمان پیکار داشته‌اند. البته سازمان لیگ در توجیه این اتفاق می‌تواند به یک استدلال کاملا ساده متوسل شود؛ اینکه در طول نیم‌فصل اول اصلا معلوم نبوده چه تیم‌هایی مدعی قهرمانی هستند که روز و ساعت مسابقه آنها با هم تنظیم شود. در نیم‌فصل دوم اما با روشن شدن سیمای پرسپولیس و تراکتورسازی، فدراسیون سعی کرده تاحدودی کفه ترازو را متعادل کند؛ هرچند باز هم پرسپولیس از این نظر سود بیشتری برده است.

افزایش جذابیت؟

دیروز هم رحمان رضایی، مربی تراکتورسازی در نشست خبری پیش از دیدار این تیم با پیکان مدعی شده برگزاری همزمان مسابقات پرسپولیس و تراکتورسازی باعث افزایش جذابیت لیگ خواهد شد؛ ادعایی که جای بحث دارد و بعید به نظر می‌رسد بیشتر هواداران فوتبال با آن موافق باشند. طبعا هواداران پیگیر و جدی ترجیح می‌دهند مسابقات تیم‌های مهم در دو روز و دو ساعت متفاوت برگزار شود تا امکان تماشا و تحلیل آن را داشته باشند و بیشترین لذت را ببرند. در سایر نقاط دنیا هم تنها دو تا چهار هفته پایانی به‌طور همزمان برگزار می‌شد که این قاعده در تقویم لیگ شانزدهم رعایت شده است.


منبع: دنیای اقتصاد