تبیان، دستیار زندگی

3 شیوه برای مقابله با افسردگی زمستانی

زمستان با سوز و سرمایش و با روزهای کوتاهش باعث ایجاد افسردگی به خصوص در بین افراد حساس می شود. زمانی که به واسطه کوتاه شدن روزها نور خورشید کم می شود برخی افراد دچار بی حالی و حالت های افسردگی می شوند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
افسردگی زمستانی، افسردگی، زمستان،
متأسفانه زمستان امسال نیز مصادف شد با حوادث تلخی که خلق همه را تنگ کرد و به اصطلاح دل و دماغی برای کسی نگذاشت. اما از آنجایی که زندگی در حرکت است باید با این حالت ها مقابله کرد. بهتر است با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی و در پیش گرفتن تغذیه سالم افسردگی زمستانی را از خود دور کنید. در این مطلب چند توصیه برای این کار ارائه می دهیم. لطفاً با ما همراه باشید.

آیا شما افسرده اید؟

اگر در این ماه های اخیر احساس افسردگی می کنید بدانید که تنها نیستید. متخصصان معتقد هستند که آخرین هفته‌های دی بدترین هفته‌های سال هستند و بسیاری از افراد را درگیر افسردگی فصلی می‌کنند. روزهای سرد، ابری و تاریک بی‌حوصلگی و افسردگی را تشدید می‌کنند. اما هر کاری چاره ای دارد. کافی است کمی بیشتر مراقب خود باشید و توصیه های زیر را جدی تر بگیرید.

مصرف ویتامین B کمپلکس برای کاهش استرس مؤثر است. این ویتامین به تولید ناقل‌های عصبی در مغز کمک کرده و مانند مبدل مواد غذایی به انرژی عمل می‌کند. این ویتامین در محصولات غذایی حیوانی به وفور یافت می‌شود

 

مرحله اول: ویتامین D مصرف کنید

در این روزها حتی در مواقعی که هوا آفتابی است بدن نمی تواند به میزان کافی ویتامین D تولید کند. علاوه بر این همه ما سعی می کنیم برای جلوگیری از سرماخوردگی لباس های ضخیم بر تن کنیم که به خودی خود مانع از تولید ویتامین D روی پوست می‌شود. چون این ویتامین در ناحیه پوست و از طریق تماس نور خورشید با آن سنتز می‌شود. از آنجایی که بدن ویتامین D را فقط به مدت محدودی ذخیره می‌کند بنابراین در مواقعی که نور خورشید کم است ذخیره تان کاهش پیدا کرده و احساس خستگی و بی حوصلگی خواهید داشت. یادتان باشد که کمبود ویتامین D می تواند در خوابتان نیز اختلال ایجاد کند که این مسئله نیز روی تشدید خستگی تأثیر مستقیم دارد.

توصیه های تغذیه ای

در فصل زمستان بهترین منبع تأمین ویتامین D از طریق مصرف محصولات لبنی غنی شده از این ویتامین خواهد بود. امیدواریم روزی فرا رسد که محصولات لبنی در ایران به طور گسترده غنی سازی شود و شیر و ماست غنی شده از این ویتامین به طور فراوان در دسترس مردم قرار گیرد. در برخی کشورها مانند کانادا برای پیشگیری از بروز کمبود این ویتامین اقدام به غنی‌سازی شیر کرده اند. متأسفانه در ایران نیز کمبود این ویتامین بین مردم رایج شده است و باید تصمیمات جدی برای مقابله با کمبود آن اتخاذ شود. علاوه بر مصرف محصولات لبنی غنی شده می‌توانید با مصرف ماهی آزاد، تخم مرغ و انواع قارچ ها و همچنین خاویار و اشپل ماهی به افزایش جذب این ویتامین کمک کنید.

منابع غذایی ویتامین د

میزان مصرف

در ماه های فصل زمستان میزان ویتامین D مصرفی 1000 میلی گرم در روز توصیه شده است. اگر در خصوص مصرف مکمل شک دارید می توانید با پزشک مشورت کنید.

مرحله دوم: استرس را کاهش دهید

بدون شک زمانی که افسردگی بر فرد غلبه می‌کند مراقب های فردی سخت می‌شود. اما با این حال شما باید در همه حال مراقب خود باشید. برای کاهش استرس که تشدید کننده افسردگی محسوب می‌شود به ورزش هایی مانند یوگا و یا مدیتیشن بپردازید. پیاده روی روزانه داشته باشید. مصرف ویتامین B کمپلکس برای کاهش استرس مؤثر است. این ویتامین به تولید ناقل های عصبی در مغز کمک کرده و مانند مبدل مواد غذایی به انرژی عمل می‌کند. این ویتامین در محصولات غذایی حیوانی به وفور یافت می‌شود. یادتان باشد اگر داروهای ضداسید مصرف می کنید و یا اینکه تغذیه سالمی ندارید به احتمال زیاد ویتامین B کافی دریافت نمی کنید.

در فصل زمستان بهترین منبع تأمین ویتامین D از طریق مصرف محصولات لبنی غنی شده از این ویتامین خواهد بود. امیدواریم روزی فرا رسد که محصولات لبنی در ایران به طور گسترده غنی سازی شود و شیر و ماست غنی شده از این ویتامین به طور فراوان در دسترس مردم قرار گیرد

میزان مصرف

میزان ویتامین B کمپلکس توصیه شده 100 میلی گرم در روز است. میزان ویتامین B12 نیز بیش از 1000 میلی گرم در روز توصیه شده است. می توانید با مشورت با پزشکتان در صورت لزوم اقدام به مصرف این مکمل ها بکنید.

مرحله سوم: مغزتان را تغذیه کنید

آیا می دانید که مغز از مواد چرب تشکیل شده است؟ بنابراین لازم است که از چربی های خوبی مانند چربی های موجود در ماهی و محصولات لبنی برای تغذیه آن استفاده شود. اگر در بدنتان فقط چربی های مضر انباشته شده باشد مغز که از این چربی ها تغذیه می‌کند دچار مشکل خواهد شد. به این ترتیب که دچار افکار منفی و افسردگی می شوید. نتایج پژوهش های علمی نشان می دهند که جذب امگا 3 کافی به مقابله با افسردگی (با یا بدون دارو) کمک می‌کند. برای جذب میزان کافی از این اسیدهای چرب ضروری کافی است که سه تا پنج مرتبه در هفته ماهی های چرب میل کنید. ماهی آزاد یکی از منابع خوب امگا 3 است. البته ماهی های کوچک مانند ماهی ساردین نیز میزان زیادی از این اسیدهای چرب را وارد بدن می‌کند. یادتان باشد که جذب کافی امگا 3 از طریق مصرف مواد غذایی کمی دشوار است. بنابراین متخصصان توصیه می‌کنند که از مکمل استفاده شود. با مصرف این مکمل ها میزان التهاب ها بدن کاهش پیدا کرده، مفاصل نرم تر می‌شود و پوست و موها براق تر، سالم تر و درخشان تر می شوند.

ماهی، امگا 3،

میزان مصرف

میزان نیاز بدن به امگا 3 روزانه بین 1000 تا 2000 میلی گرم تخمین زده شده است. اگر اقدام به مصرف روغن ماهی یا همان مکمل امگا 3 می کنید حتماً مارک های معتبر را خریداری کنید. ممکن است ماهی ها به جیوه و فلزات سنگین آلوده شده باشند و این ترکیبات در روغن آن نیز تجمع کند. بهتر است از روغن ماهی های کوچک تر استفاده شود. این ماهی های کوچک در پایین ترین قسمت زنجیره غذایی قرار داشته و در طول عمر کوتاه مدت خود کمترین آلودگی به این فلزات سنگین را دارند.

حرف آخر

کنترل افسردگی زمستانی در دستان خودتان است. با وجود اینکه بروز این نوع افسردگی بدون دخالت شما بروز می‌کند اما می توانید با یوگا و مدیتیشن و همچنین شنا و ورزش های سبک روزانه با آن مقابله کنید. توصیه های غذایی ارائه شده را نیز جدی بگیرید و برای کنترل احساسات منفی تلاش کنید.


 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.