تبیان، دستیار زندگی
خبر فروریختن اولین برج تجاری بزرگ تهران و در پی آن جان سپردن آتش نشانان عزیزمان قلب ملت ایران را فشرده کرد. جامعه هنری نیز به نوبه خود به این واقعه واکنش نشان داد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

واکنش دنیای هنر به واقعه پلاسکو

خبر فروریختن اولین برج تجاری بزرگ تهران و در پی آن جان سپردن آتش نشانان عزیزمان قلب ملت ایران را فشرده کرد. جامعه هنری نیز به نوبه خود به این واقعه واکنش نشان داد.

فرآوری- بخش هنری تبیان
واکنش دنیای هنر به واقعه پلاسکو

شاید اولین واکنش جامعه هنر، از سوی معاون هنری ارشاد اتفاق افتاد که در پیامی این حادثه تلخ را تسلیت گفت.

پیام معاون هنری وزارت فرهنگ در پی حادثه پلاسکو

واکنش دنیای هنر به واقعه پلاسکو

متن پیام مرادخانی بدین شرح است :

با کمال تألّم وتأثر فاجعه دردناک آتش سوزی ساختمان پلاسکوی تهران که منجر به فروریختن ساختمان و ورود خسارات جانی و مالی فراوان به جمعی از همکاران عزیزفعال در عرصه تولید و توزیع پوشاک ایرانی گردید را به پیشگاه تمام ملت ایران به ویژه بازماندگان قربانیان این حادثه و فعالان عرصه پوشاک کشور تسلیت عرض نموده و برای بازماندگان از درگاه احدیت صبر جزیل مسألت داریم و ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های مصیبت دیدگان و قدردانی از سازمان آتش نشانی، ستاد بحران شهرداری تهران، اورژانس، ارتش، سپاه و سایر نهادهای امدادرسان، اعلام می‌دارد کارگروه ساماندهی مد و لباس در کنار اتحادیه پوشاک و سایر مسوولان از ابتدای این حادثه پیگیر مسایل مختلف این حوزه برای ترمیم و جبران آلام حادثه دیدگان بوده و در حمایت و همکاری با آسیب دیدگان و مساعدت به ایشان از هیچ تلاشی دریغ ننماید.

یکی دیگر از تاثیرات این واقعه ناگوار، که همزمان با برگزاری جشنواره موسیقی فجر صورت گرفت، ابراز احساسات از سوی جامعه موسیقی بود:

اطلاعیه ستاد جشنواره موسیقی فجر در پی حادثه پلاسکو

تمامی اجراهای به صحنه رفته در ششمین روز از برگزاری سی و دومین جشنواره موسیقی فجر به حادثه دیدگان مجتمع تجاری پلاسکو تهران تقدیم می‌شود.

ستاد برگزاری سی و دومین جشنواره موسیقی فجر با انتشار اطلاعیه‌ای تمامی اجراهای ششمین روز این رویداد موسیقایی را به حادثه دیدگان و مصدومان سانحه مجتمع تجاری پلاسکو تهران تقدیم کرد.

در این اطلاعیه آمده است: ستاد جشنواره موسیقی فجر حادثه دلخراش امروز و جان باختن تعدادی از هموطنان عزیزمان را تسلیت گفته و ضمن اعلام ادای احترام به آن عزیزان، برنامه امشب را به این عزیزان تقدیم می‌کند.

علاوه بر این پیام، بسیاری از هنرمندان مانند محسن یگانه، زانیار، در ابتدای برنامه های خود، با برقراری یک دقیقه سکوت و یا سی ثانیه دست زدن، رشادت ها ی این قهرمانان بی ادعا را اجر نهادند.

شهرام ناظری با ایلامی‌ها به سوگ نشست

واکنش دنیای هنر به واقعه پلاسکو

شهرام و حافظ ناظری در کنسرت "ناگفته‌ها" یاد آتش‌نشانان حادثه ساختمان پلاسکو را گرامی داشتند.

شهرام و ‏‎حافظ ناظری به همراه گروه خود 30 دی‌ماه در شهر ایلام روی صحنه رفتند و در این اجرای به همراه ایلامی‌ها رشادت‌های آتش‌نشانان حادثه ساختمان پلاسکو را پاسداشتند.  در کنسرت "ناگفته‌ها" شهرام ناظری با اجرای "آتشی در نیستان" این قطعه را برای همدردی با جامعه آتش‌نشانان و خانواده‌های آنان به آتش‌نشانان شجاع کشورمان که در حادثه ساختمان پلاسکو جان باختند، تقدیم کر

قطعات موسیقی قدیم به آتش نشانها

واکنش دنیای هنر به واقعه پلاسکو

خوانندگان پاپ نیز قطعاتی را به یاد این عزیزان منتشر کردند؛ «به این آتش برس» و «به سوی تو» آثاری با صدای حامد زمانی و عماد طالب‌زاده هستند که به روح شهدای آتش‌نشان تقدیم شدند. بنیامین بهادری نیز با خواندن اذان، دین خود را نسبت به این موضوع ادا کرده است.

«سامی یوسف»، شهادت آتش‌نشانان پلاسکو را تسلیت گفت

واکنش دنیای هنر به واقعه پلاسکو

سامی یوسف، خواننده پاپ طی پیامی در اکانت شخصی خود شهادت جمعی از آتش نشانان ایرانی در فاجعه پلاسکو را تسلیت گفت.

وی در پیام خود نوشت: «خداوند آن آتشنشانهای فداکار را رحمت کند، فرشتگان واقعی که جان خود را فدا کردند تا دیگران را نجات دهند. سامی یوسف»

علاوه بر آن ،فضای تجسمی نیز به نوبه خود از این حادثه ناگوار متاثر شد:

پیام نهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر برای درگذشتگان ساختمان پلاسکو

ستاد برگزاری نهمین جشنواره‌ هنرهای تجسمی فجر حادثه درگذشت تنی چند از آتش‌نشانان و مردم در فاجعه پلاسکو را تسلیت گفتند.

متن پیام بدین شرح است: «حادثه دلخراش فروریختن ساختمان پلاسکو در تهران، صحنه غم‌انگیز قربانی شدن گروهی از هم‌وطنان و عرصه نمایش دلیرمردی و هنرمندی انسانیت بود. ناجیانی که قربانی شدند تا گرفتاران در حادثه را ناجی باشند و خود سوختند.

شریک غم داغداران هستیم و برای آسیب دیدگان حادثه از خداوند متعال شفای عاجل آرزو می‌کنیم.»

سکوت ایستاده نقاشان برای آتش‌نشانان در اختتامیه دامون فر

واکنش دنیای هنر به واقعه پلاسکو

آیین اختتامیه ششمین دو سالانه نقاشی دامون‌فر ویژه جوانان زیر ۲۵ سال، در سالن سینمای شماره سه پردیس ملت با حضور چهره‌های شاخص جامعه هنری و بیش از ۴۰۰ نفر از هنرمندان جوان، عصر جمعه اول بهمن ماه برگزار شد.

علی ضیا که مانند دوره گذشته اجرای این برنامه را به عهده داشت این مراسم را با ستایش آتش‌نشانان آغاز کرد و از نقاشان خواست این حماسه را در قاب هنر ماندگار سازند.

سیف‌الله پویاراد،  مدیر دوسالانه نقاشی دامون‌فر نخستین سخنران این آیین بود،  او از حاضران تقاضا کرد به احترام آتش‌نشان‌های حادثه ساختمان پلاسکو، از جای برخیزند و ایستاده یک دقیقه سکوت کنند.

شب غم‌آلود گالری‌ها در سوگ قهرمانان پلاسکو

واکنش دنیای هنر به واقعه پلاسکو

گالری‌های تهران در نخستین جمعه بهمن‌ماه تلخ‌ترین افتتاحیه نمایشگاه‌های خود را با یاد قهرمانان پلاسکو پشت سر گذاشتند. حجم دلتنگی عظیم غروب‌های جمعه را هر هفته می‌شد با سر زدن به گالری‌های تهران و دیدن آثار هنری متنوع کم‌رنگ‌تر کرد، اما شب افتتاحیه گالری‌ها بعد از فروریختن ساختمان پلاسکو و شهادت آتش‌نشانان، شب تلخ و سرد و پر از سکوتی بود.

گالری‌های تهران بهمن‌ماه خود را با اندوه قربانیان حادثه پلاسکو آغاز کردند. هرچند افتتاح نمایشگاه‌ها مانند معمول برگزار شد، اما تاثر حادثه رخ‌داده در پلاسکو و گرفتار شدن آتش‌نشان‌ها در زیر آوار، بر افتتاحیه‌ها تاثیر گذاشت.

گالری‌های تهران در کنار مراسم افتتاحیه، یادبودی هم برای قربانیان حادثه پلاسکو با روشن کردن شمع و نمایش پوسترها و آثار هنری در رابطه با این حادثه تلخ برگزار کردند. یادبودی که فضای غم‌انگیزی را به گالری‌ها داده بود.

در این شرایط، مخاطبان هنرهای تجسمی شاهد فضایی متفاوت در گالری‌ها در دومین شب جست‌وجو برای یافتن قهرمانان وطن‌شان بودند.

اثر نقاش عاشورایی برای قهرمانان پلاسکو

واکنش دنیای هنر به واقعه پلاسکو

«حسن روح‌الامین» برای ابراز همدردی با خانواده بازماندگان و به تصویر کشیدن ازخودگذشتگی آتش‌نشان‌ها اثری طراحی کرد. در پی حادثه آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو و شهادت و ایثار جمعی از آتش‌نشان‌ها، هنرمندان کارتونیست، گرافیست و نقاش، این اتفاق را به تصویر کشیدند.

«حسن روح‌الامین» که او را به عنوان نقاش عاشورایی می‌شناسیم، برای ابراز همدردی با خانواده بازماندگان و به تصویر کشیدن ازخودگذشتگی آتش‌نشان‌ها اثری طراحی کرد.

برگزاری مراسم اختتامیه نهمین جشنواره طنز سوره لغو شد

مدیر عامل مؤسسه سپهر سوره اعلام کرد مراسم اختتامیه جشنواره طنز سوره که قرار بود روز ۴ بهمن‌ماه برگزار شود، به احترام خانواده شهدای آتشنشان و همچنین ملت عزادار ایران لغو شد.

خداوند آن آتشنشانهای فداکار را رحمت کند، فرشتگان واقعی که جان خود را فدا کردند تا دیگران را نجات دهند.

حامد رهنما، مدیر عامل مؤسسه سپهر سوره، با بیان این مطلب افزود: نهمین دوره جشنواره طنز قرار بود 4 بهمن ماه برگزار شود، اما به دلیل حادثه تألم‌بار ساختمان پلاسکو و شهادت عده‌ای از آتش‌نشان‌ها و به دلیل همدردی با خانواده آنها و ملت داغدار ایران، اجرای این مراسم برای روز 4 بهمن ماه لغو و زمان برگزاری مراسم اختتامیه در اخبار تکمیلی دیگر اعلام خواهد شد.

وی افزود: برگزاری جشنواره‌هایی همچون جشنواره طنز از نیازهای اساسی جامعه امروزی برای شهروندان است تا  اندکی از فضای روزمرگی‌ها، مشغولیت‌ها و مشکلاتشان فاصله گرفته و با زبان طنز فضای جامعه را به سمت شادی و نشاط شهروندان برد.

رهنما تصریح کرد: جشنواره طنز سوره نیز با همین هدف شکل گرفته است و امسال مفتخر هستیم تا نهمین دوره آن را برگزار کنیم. البته با توجه به شرایط فعلی پیش آمده برای شهروندان و برای همراهی و همدردی با این بزرگواران ضروری بود تا زمان برگزاری جشنواره را تغییر داده و قطعاً زمان بعدی برگزاری مراسم اختتامیه پس از برگزاری مراسم تشییع پیکر این آتش نشان های فداکار اعلام می‌شود.

نهمین جشنواره طنز سوره با هدف پرورش استعدادهای جوان، ترویج و معرفی طنز فاخر در بخش‌های نثر، نظم، داستان کوتاه، مقالات پژوهشی، عکس، کاریکاتور و استندآپ کمدی با موضوع آزاد برگزار می‌شود.

ابراز همدردی کارتونیست‌های خارجی با قربانیان حادثه پلاسکو

کارتونیست‌هایی هلند، بلژیک، ترکیه و کلمبیا برای ابراز همدردی با حادثه پلاسکو طرح‌هایی را ارائه کردند. در پی حادثه آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو و ایثار و شهادت جمعی از آتش‌نشان‌ها، هنرمندان کارتونیست، گرافیست و نقاش، این اتفاق را به تصویر کشیدند.

نکته قابل توجه این است که علاوه بر کارتونیست‌های کشورمان، کارتونیست‌های خارجی نیز با ارائه طرح‌هایشان، همدردی خود را نسبت به این واقعه اعلام کردند که می‌توان به هنرمندانی از جمله «موریسیو پارو» از کلمبیا، «لوک دسچیمائکر» از بلژیک، «هیجابی دمیرچی» از ترکیه و «ویلم ریزینگ» از هلند اشاره کرد.

آثار کارتونیست‌ها را در ادامه می‌بینیم.

واکنش دنیای هنر به واقعه پلاسکو

اثر «موریسیو پارو» از کلمبیا

واکنش دنیای هنر به واقعه پلاسکو

اثر «لوک دسچیمائکر» از بلژیک

واکنش دنیای هنر به واقعه پلاسکو

اثر «هیجابی دمیرچی» از ترکیه

واکنش دنیای هنر به واقعه پلاسکو

اثر نوید نیلی

واکنش دنیای هنر به واقعه پلاسکو

اثر«ویلم ریزینگ» از هلند

واکنش دنیای هنر به واقعه پلاسکو

اثر سیدحسین نسبی

واکنش دنیای هنر به واقعه پلاسکو

اثر عاطفه مدنی

واکنش دنیای هنر به واقعه پلاسکو

اثر علیرضا کریمی‌مقدم

واکنش دنیای هنر به واقعه پلاسکو

اثر علی میری


منابع: ایلنا/ایسنا/ مهر/ فارس/ هنرآنلاین/ تسنیم