تبیان، دستیار زندگی
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور گفت: در حال حاضر بیش از ۳۵ بازارچه دائمی صنایع دستی در کشور فعال است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

۳۵ بازارچه دائمی صنایع دستی در کشور فعال است

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور گفت: در حال حاضر بیش از ۳۵ بازارچه دائمی صنایع دستی در کشور فعال است.

بخش هنری تبیان
صنایع دستی

بهمن نامورمطلق روز گذشته در حاشیه بازدید از بازارچه دائمی صنایع دستی در سمنان، اظهار کرد: امیدوارم تا پایان سال، تعداد بازارچه‌ها به ۵۰ بازارچه افزایش یابد. مقرر شده است در نقاط مختلف کشور براساس قابلیت‌های استان‌ها، بازارچه صنایع دستی راه‌اندازی شود.

او با تاکید بر این‌که این بازارچه‌ها نقش موثری در گشایش حوزه صنایع دستی کشور دارند، گفت: قبل از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، کمتر از پنج بازارچه‌ صنایع دستی در کشور فعال بود.

نامورمطلق با اشاره به این‌که راه‌اندازی پنج بازارچه صنایع دستی در استان سمنان پیش‌بینی شده است، گفت: امیدوارم بخشی از بازارچه صنایع دستی سمنان تا نوروز سال آینده به بهره‌برداری برسد.

او با اظهار رضایت از بازارچه صنایع دستی گرمسار، گفت: این بازارچه به یکی از قطب‌های تجاری و هویتی شهرستان گرمسار تبدیل شده است.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی در ارزیابی صنایع دستی استان سمنان نیز با بیان این‌که هنرهای سنتی در این استان در برخی بخش‌ها مانند «سفال» رشد خوبی دارد، گفت: برخی از رشته‌های صنایع دستی از جمله «نمد» و «حوله‌بافی» هنوز سنتی و فعال است که باید در زمینه طراحی و کاربری اصلاح شوند.

وی با تاکید بر این‌که صنایع دستی باید پاسخگوی نیاز امروز جامعه باشد، گفت: هنرمندان رشته «گلیم» استان سمنان باید در طراحی و انتخاب مواد اولیه تحول ایجاد کنند.

نامورمطلق با بیان این‌که رشته‌های جدیدی مانند «چرم» در صنایع دستی استان سمنان در حال ظهور است، افزود: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از این رشته‌ها برای قرار گرفتن در ردیف برندهای آینده کشور حمایت می‌کند.

بازارچه دائمی و کارگاه تولید زنده صنایع دستی و هنرهای سنتی در سمنان در حال راه‌اندازی و ساخت است و پیشرفت کار ساخت آن تا کنون ۲۸ درصد است. در استان سمنان چهار و هزار ۵۰۰ هنرمند در ۵۲ رشته صنایع دستی مشغول به فعالیت هستند.


منبع:روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی