تبیان، دستیار زندگی
ویلی مولر در تاریخ 15 بهمن سال جاری در تهران حضور به هم می رساند تا مهمان کانون معماران معاصر باشد و سخنرانی ای با عنوان «پارادایم شهری پیشِ رو» را در پژوهشکده ی فرهنگ و هنر ترتیب دهد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ویلی مولر به ایران می‌آید تا از شهرنشینی حداکثری بگوید

ویلی مولر در تاریخ 15 بهمن سال جاری در تهران حضور به هم می‌رساند تا مهمان کانون معماران معاصر باشد و سخنرانی‌ای با عنوان «پارادایم شهری پیشِ رو» را در پژوهشکده‌ی فرهنگ و هنر ترتیب دهد.

بخش هنری تبیان
ویلی مولر

ویلی مولر معمار آرژانتینی‌الاصل اسپانیایی، فارغ‌التحصیل مقطع دکترا و از موسسین مدرسه‌ی معماری «یَک» اسپانیا است. در کنار جوایز متعددی که دفتر معماری‌اش در مسابقات معماری بین‌المللی و پروژه‌های اجرا شده از آن خود کرده است، در پروژه‌های تالیفی و پژوهشی متعددی همکاری داشته است.

وی در مقدمه‌ی خود از شرح این سخنرانی اشاره می‌کند: « پارادایم شهری: به سوی شهرنشینی حداکثری؟ در دهه‌ی نخست از قرن 21، ما شاهد یکی از منحصر به‌ فردترین رویداد‌های جمعیتی قرن‌های اخیر بوده‌ایم: برای اولین بار در تاریخ، «شهرنشینی» تعداد بیشتری را نسبت به «روستانشینی» به خود اختصاص داده است.

نتیجتاً از یک طرف، رشد تعریفی (exponential growth) بسیاری از سکنه‌ی [کلان‌]شهری به حدِ بی‌سابقه‌ای از پیچیدگی اجتماعی رسیده و از طرف دیگر، محیط جغرافیایی‌ای که جوامع را در آن مستقر شده‌اند، هر بار بیشتر در معرض خطر، متزلزل و مورد تهدید واقع می‌شود: شهرهایی از قبیل لاگوس، مانیل، ریو، هنگ‌کنگ، بمبئی و توکیو اقدام به مدیریت نوع ناشناخته‌ای از پیچیدگی شهری کرده‌اند که در آن طبقه و نوع  معضلات [کلان‌]شهری بسیار فراتر از موضوعات شهری پیشینی که در سده‌ی 20 توسعه می‌دادیم هستند. ما شاهد شرایط منحصر و محدودی از منسوخیت و تغییر پاردایم‌ها هستیم، جایی که الگوهای سنتی موفقیت دیگر کارا نخواهند بود.

با انتقال این نمود و انعکاس به حیطه‌ی شهرسازی، پرواضح است که اغلب شهرهای معاصر، بسیاری از این ناهنجاری‌ها را در خود انباشته‌اند، که منتج از فقدان هماهنگ‌سازی میان ابزار شهری معاصر با معضلات شهری معاصر است.»

این سخنرانی در تاریخ 5 بهمن، ساعت 18 در سالن کنفرانس پژوهشکده‌ی فرهنگ و هنر واقع در خیابان انقلاب برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به وبگاه www.archca.com مراجعه فرموده یا با شماره‌های 88093255-021 و 88364974-021 تماس حاصل کنند.

شرکت در این همایش برای عموم آزاد است.

برای حضور، رزرو از قبل الزامی است.


منبع: ایلنا