استفاده از برخی گیاهان دارویی و دمنوش ها در وعده های غذایی باعث کاهش بیماری و مانع تشکیل سنگ های کلیه و کیسه صفرا می شود که در ادامه به برخی از آن ها پرداخته ایم، با ما همراه باشید...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دفع سنگ کیسه صفرا با طب سنتی

استفاده از برخی گیاهان دارویی و دمنوش ها در وعده های غذایی باعث کاهش بیماری و مانع تشکیل سنگ‌های کلیه و کیسه صفرا می شود که در ادامه به برخی از آن ها پرداخته ایم، با ما همراه باشید...

فرآوری: مریم مرادیان _ بخش تغذیه و آشپزی تبیان

طب سنتی

آب سیب

مصرف آب سیب باعث نابودی سنگ در کیسه صفرا می شود. مصرف این میوه باعث کاهش کلسترول در کبد، جلوگیری از تشکیل سنگ و کاهش درد در نواحی کلیه و کیسه صفرا می شود.

آب

برای کاهش درد و جلوگیری از بروز بیماری های فصلی و تشکیل سنگ در کلیه و کیسه صفرا روزانه 8 لیوان آب بنوشید، زیرا این عمل باعث افزایش مایعات بدن و کاهش وزن، می شود.

دمنوش آب چغندر و هویج

مصرف غذاهای روغنی و سرخ کردنی باعث تشکیل چربی در کیسه صفرا و ابتلا به یبوست می شود که این امر باعث ایجاد سنگ در کلیه ها و کیسه صفرا می شود

دمنوش آب ریشه چغندر همراه با هویج به دلیل اینکه حاوی مواد مغذی و ویتامین c است، باعث پاکسازی و تقویت کبد و کیسه صفرا و تصفیه خون می شود.

دمنوش آب گلابی

دمنوش آب گلابی و عسل از دیگر ترکیبات مفید برای سلامتی کیسه ی صفرا است. پکتین موادی در گلابی است که در زمان تشکیل سنگ در کیسه صفرا به آن (سنگ) می چسبد و باعث خارج شدن آن از بدن می شود.

نعناع

نعناع باعث هضم غذا می شود و به دلیل اینکه حاوی ترپن است باعث تحریک مایعات در گوارش و کاهش دردهای عضلانی می شود و از تشکیل سنگ در کیسه صفرا جلوگیری می کند.

علاوه بر این مصرف دمنوش این گیاه باعث کاهش غلظت خون، شپش سر، درد گوش و قلب می شود.

ممنوعه های کیسه صفرا

مصرف غذاهای چرب باعث تشکیل سنگ در کیسه صفرا می شود. در واقع مصرف غذاهای روغنی و سرخ کردنی باعث تشکیل چربی در کیسه صفرا و ابتلا به یبوست می شود که این امر باعث ایجاد سنگ در کلیه ها و کیسه صفرا می شود.

غذاهای چرب

* یک دستور غذایی مخصوص دفع سنگ‌های صفراوی

پنج روز اول: 

هر روز ۴ لیوان آب سیب خورده شود. در طول این ۵ روز از آش جو با ترکیبات (جو 250 گرم، گشنیز 250 گرم، (تخم کاسنی، تخم خرفه، تخم خیار، تخم گشنیز، تخم خربزه، مجموع آن‌ها 2 قاشق غذاخوری) +زرشک 50 گرم + ماش پوست کنده 100 گرم+ شلغم + هویج + سیب) استفاده شود.

روز ششم: 

شام خورده نشود. 

در ساعت ۶ بعد از ظهر، یک قاشق چایی خوری نمک اپسوم (سولفات منیزیوم) را با یک لیوان آب ولرم خورده شود. 

در ساعت ۸ بعد از ظهر نیز همین کار را تکرار کنید.

در ساعت ۱۰ بعد از ظهر نصف فنجان روغن زیتون را با نصف فنجان آب لیموی تازه به ‌خوبی مخلوط شده و خورده شود. روغن زیتون در واقع مسیر حرکت سنگ را روغن کاری می‌کند و دفع سنگ را آسان‌تر می‌کند. یک فنجان مساوی ۲۵۰ میلی‌لیتر؛ یک فنجان آب لیمو مساوی حدود آب ۳ عدد لیموی آبدار بزرگ است.

صبح روز بعد شما سنگ‌های سبز رنگی را در مدفوع خود مشاهده خواهید کرد.

** دستورالعمل دیگری برای پاکسازی صفرا و دفع سنگ

دمنوش آب ریشه چغندر همراه با هویج به دلیل اینکه حاوی مواد مغذی و ویتامین c است، باعث پاکسازی و تقویت کبد و کیسه صفرا و تصفیه خون می شود

تمرهندی

به مدت 15 روز، هر روز 5 تا 6 عدد تمرهندی تازه را که از پوست جدا شده را داخل آب بیندازید تا حل شود و بعد از صاف کردن، آب آن را قبل از خواب بنوشید.

سکنجبین عسلی

نوشیدن شربت سکنجبین عسلی روزی یک بار هم توصیه می شود. برای درست کردن این شربت، یک جزء (واحد) سرکه سیب یا انگور خانگی را با 2 جزء عرق نعنا و 2 جزء عسل ترکیب کرده و 15 دقیقه روی حرارت ملایم قرار داده که بجوشد.

افرادی که یبوست دارند یک جزء نعنا و یک جزء گلاب به جای 2 جزء نعنا بریزند. همچنین، 2 جزء آب زرشک، 2 جزء آب سیب، یک جزء لیموترش و 2 جزء شکر را ترکیب کنید. این شربت را باید روی حرارت ملایم جوشاند تا قوام پیدا کند و هر 6 ساعت یک بار 4 قاشق از شربت استفاده شود.

بعد از اینکه طی 15 روز دستورات اول انجام شد، باید به مدت 5 روز از این روشی که در ادامه ذکر می شود، استفاده کرد.

روزی یک قاشق غذاخوری نمک «اپسوم» (سولفات منیزیم) را در نصف لیوان آب حل کرده و قبل از صبحانه خورده شود و بعد از نوشیدن یک لیوان آب راه بروید و بعد از آن؛ آب هویج، آب چغندر، آب پرتقال یا آب سیب بنوشید. وعده ناهار باید یک غذای سبک باشد. شب هم قبل از خواب آب تمرهندی بنوشید.

در روز پنجم باید فقط آب هویج و آب پرتقال بخورید و تا ساعت 6 بعدازظهر هیچ غذای دیگری خورده نشود و از ساعت 6 و نیم تا 10 شب به تدریج یک لیوان روغن زیتون به همراه آب لیمو و آب گریپ فروت بنوشید. چنانچه فرد یبوست داشته باشد می تواند زیر نظر پزشک داروی ملین مصرف کند. پاکسازی باعث می شود که صفرا رقیق شود و سنگ کیسه صفرا دفع شود.

در نهایت این که

در بعضی از بیماران رعایت این رژیم‌ها می‌تواند به دفع سنگ کیسه صفرا کمک کند اما گاهی لازم است که بیمار دچار سنگ کیسه صفرا تحت نظر یک متخصص طب سنتی علاوه بر رژیم غذایی فوق از داروهای گیاهی نیز استفاده کند.


منابع:

راه حل های طب سنتی برای دفع سنگ کیسه صفرا، باشگاه خبرنگاران، رحیم خادمی، متخصص طب سنتی، 95

دفع سنگ آسان‌تر با مصرف «روغن زیتون»، فارس، غلامرضا کرد افشاری، متخصص طب سنتی، 95

پاکسازی بدن مؤثر در دفع سنگ صفرا، فارس، علیرضا کرد افشاری عضو انجمن علمی طب سنتی، 95

 

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .