سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
رییس فدراسیون کشتی گفت: هنوز حذف از مسابقات المپیک 2020 و 2024 کشتی را تهدید می کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چرا جام تختی در دو روز برگزار شد؟

رییس فدراسیون کشتی گفت: هنوز حذف از مسابقات المپیک 2020 و 2024 کشتی را تهدید می‌کند.

بخش ورزشی تبیان
خادم

به گزارش ایسنا، رسول خادم عنوان کرد: در خیلی از کشورهای مطرح، دیگر کم‌تر شاهد سرمایه‌گذاری در کشتی هستیم و اکثرا یک تیم کامل ندارند که همین اتفاقات باعث شده بود با حذف کشتی از المپیک مواجه شویم که البته این تهدید هنوز در المپیک‌های 2020 و 2024 برای این ورزش وجود دارد. با این حال کشورهای دیگر در رشته‌های ورزشی مختلف نیز قدرتمند هستند و می‌توانند مدال‌های دیگری کسب کنند.
او تصریح کرد: در کشورهایی مثل روسیه و آمریکا اگر تعداد طلاهای کشتی از آن‌ها گرفته شود آنقدر در رشته‌های دیگر فعال و قدرتمند هستند که خیلی برای آن‌ها تاثیرگذار نیست ولی کشتی ورزش استراتژیک ماست، باعث غرور ملی ما در میادین ورزشی جهانی است و قدرت‌مان را در آن نشان می‌دهیم به همین دلیل در ایران باید با حساسیت بیش‌تری این ورزش را دنبال کنیم.
خادم در خصوص این که به گفته کارشناسان، برگزاری جام تختی در دو روز در سه رشته فرنگی، آزاد و پهلوانی بسیار فشرده و خسته کننده است و تیم‌ها را فرسوده می‌کند و حتی پخش زنده مسابقات را تحت تاثیر قرار می‌دهد، عنوان کرد: در ابتدا سه روز پیش‌بینی شده بود و قرار بود هر رشته در یک روز برگزار شود و در متن دعوت نامه ابتدایی نیز سه روز ذکر شده بود ولی واقعیت این است که به دلیل هماهنگی‌ برای برگزاری جام تختی در یکی از استان‌ها، پیدا کردن میزبان و برنامه‌ریزی در مدت کم کار ساده‌ای نبود. پس از مشخص شدن قطعی میزبان نیز زمان ارسال دعوت نامه‌ها به تعطیلات کریسمس برای تیم‌های خارجی برخورد کرد.
وی افزود: این حجم استقبال تیم‌های خارجی و حتی داخلی پیش‌بینی نمی‌شد و به همین دلیل در دو روز برنامه‌ریزی شد و 40 تیم در مسابقات شرکت کردند. البته اگر میزبان زودتر مشخص شود، شرایط بهتری برای برنامه‌ریزی خواهد بود. در چنین شرایط اقتصادی پذیرفتن میزبانی در استان‌ها کار سختی است و از استانداری خراسان رضوی و شهرداری مشهد بابت همکاری در این رویداد سپاسگزاریم.
خادم ادامه داد: برای کاهش فشار کار برای کشتی‌گیران، ساعت مشخص مسابقات را به تیم‌ها اعلام کردیم تا بتوانند ساعات بیش‌تری را به استراحت بپردازند. دوره‌های دیگر مسابقات جام تختی، به طور قطع باید در سه روز برگزار شود البته موضوع افزایش هزینه‌ها نیز اضافه می‌شود اما جام بین‌المللی تختی، مهم‌ترین رویداد ورزشی کشور است و جا دارد که بیش‌تر به آن توجه شود.
رییس فدراسیون کشتی درخصوص برگزاری جام تختی به صوت تیم به تیم و مزایای آن اظهار کرد: در جام جهانی نیز رقابت تیم به تیم داشتیم که جذابیت‌ها و حساسیت‌های خاص خود را دارد. در قهرمانی کشور نیز آن را پیاده کردیم که خوشبختانه با استقبال تیم‌ها و نیز اسپانسرها مواجه بودیم.
او ادامه داد: در جام یارگین سال گذشته که یکی از تورنمنت‌های بین‌المللی مهم نیز هست، تنها 4، 5 کشور حضور یافتند ولی ما تصمیم گرفتیم شرایط را باید برای حضور کشورها مهیا کنیم تا باعث نشود که به خاطر یک شکست، دوره‌های بعد را از دست دهند. به همین دلیل بهترین حالت تیم به تیم است که در دورهای بعد تیم‌ها به مسابقه ادامه می‌دهند. در جام یادگار امام، جام شاهد و جام روز جهانی کودک نیز رضایت تیم‌ها از این نوع رقابت را دیدیم.
خادم خاطرنشان کرد: کمیته بین‌المللی المپیک نیز اعلام کرد که کشتی‌ها سنتی از این پس زیر مجموعه فدراسیون کشتی خواهند بود و برای آن‌ها برنامه‌های خوبی خواهیم داشت. با این حال با فدراسیون‌های مرتبط دیگر نیز تعامل داریم و در رشته‌هایی که موقعیت جهانی شدن دارند ورود می‌کنیم.
رییس فدراسیون کشتی در خصوص حضورش در هیات رییسه اتحادیه جهانی عنوان کرد: مجموعه افرادی که در هیات رییسه از کشورهای دیگر هستند، حمایت‌های حتی سیاسی سنگینی پشت سر خود دارند. کار سختی در اتحادیه جهانی داریم و طرح‌هایی که عنوان می‌کنیم باید کشورهای دیگر نیز در مورد آن‌ها نظر دهند.
وی ادامه داد: کشتی در سال‌های دیگر توان مقابله با رشته‌های مدرن را نخواهد داشت و رقبا با تمام توان در حال کار هستند ما نیز باید از یک جایی شروع کنیم. جام همبستگی در روز کشتی را خواهیم داشت که به صورت نمادین در ایران، آمریکا و روسیه کشتی‌گیران در فضای عمومی شهر رقابت خواهند کرد. ایران و آمریکا موافقت کرده‌اند اما روسیه مقاومت می‌کند و در رابطه با ایران با احتیاط قدم برمی‌دارند.
خادم گفت: کار دشواری در هیات رییسه داریم، حضور ایران نیز در اتحادیه جهانی نباید تشریفاتی باشد و اگر روزی به این نتیجه برسم که حضورم در هیات رییسه هیچ خاصیتی برای کشتی ما ندارد، یک لحظه در آن‌جا نخواهم ماند.
رییس فدراسیون کشتی تصریح کرد: هر حرکت کوچکی که بخواهیم در فضای جهانی کشتی ایجاد کنیم انرژی زیادی از ما می‌گیرد با این حال تمام تلاش‌مان را می‌کنیم. روز به روز کشورهای بیش‌تری به کشتی ایران اعتماد می‌کنند و ما نیز برای منافع عمومی کشتی در ایران تلاش خواهیم کرد.
 خادم درخصوص انتخاب سرمربی تیم ملی کشور اظهار کرد: همان‌قدر که به پرورش بازیکنان باید فرصت دهیم، باید برای پرورش مربی نیز وقت بگذاریم. سرمربی تیم ملی بزرگسالان ایران نیز باید تمام تلاشش را به کار بگیرد تا مورد پذیرش خانواده کشتی قرار بگیرد.
 رییس فدراسیون کشتی گفت: به ابزار کنترل و آزمایشگاه‌های داخلی با شرایط قانونی در داخل کشور برای مبارزه به دوپینگ نیاز داریم زیرا فعالیت در بحث دویپنگ و مبارزه با آن بسیار سخت و پیچیده است.


منبع : ایسنا

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین