تبیان، دستیار زندگی
آبریزش بینی، ریزش اشك، سرفه و عطسه از جمله علایم آلرژی هستند. داروها، مواد شیمیایی و حتی شرایط فیزیكی خاصی می توانند چنین علایمی را ایجاد كنند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چه عواملی باعث آلرژی می شوند؟

آبریزش بینی، ریزش اشك، سرفه و عطسه از جمله علایم آلرژی هستند. داروها، مواد شیمیایی و حتی شرایط فیزیكی خاصی می توانند چنین علایمی را ایجاد كنند.

متخصصان معتقدند كه 20 تا 25 درصد افراد از نظر ژنتیكی در معرض آلرژی قرار دارند كه این رقم در مورد افرادی كه به حساسیت های فصلی دچار می شوند، 35 میلیون نفراست . بیش از یك قرن است كه پزشكان به درمان ناراحتی های آلرژی می پردازند، اما علت ریشه ای كه رو به افزایش است در پرده ای از ابهام است. تاریخچه خانوادگی ، كلید مسئله است . بر طبق یافته های آكادمی آلرژی، آسم و ایمونولوژی ، اگر یكی از والدین دچار آلرژی باشد، احتمال ابتلای كودك به آلرژی 48 درصد است واگر پدر و مادر هر دو به آلرژی دچار باشند این رقم به 70 درصد می رسد.

یكی از تئوری های جدید بحث انگیز در مورد آلرژی، فرضیه بهداشت است. بدن ما طوری طراحی شده تا مهاجمان خارجی و دشمنان را دفع كند و این كار از طریق مبارزه با آن ها انجام می شود. مطالعات نشان داده اند كودكان روستایی كه در میان حیوانات اهلی و باكتری های مربوط به آنها زندگی می كنند ، بسیار كمتر از كودكان شهری دچار آلرژی می شوند. شاید آلرژی یك سیستم دفاعی قدیمی باشد. ما تصور می كنیم كه آنتی بادی آلرژی برای مبارزه با انگل ها طراحی شده است. مواد آلرژی زای این سیستم دفاعی شامل سلول های نگهبانی است كه در بینی، چشم ها، ریه و مسیر روده تكثیر می شوند و وقتی مشكل ایجاد می شود آنها هیستامین و مواد شیمیایی دیگری تولید می كنند كه موجب بروز علائمی مشابه آلرژی می شود. اكثر افراد نمی دانند كه فقط پروتئین ها می توانند موجب عكس العمل های آلرژیك شوند.

متخصصان آلرژی فكر می كنند مردم ترشح ناگهانی هیستامین را با واكنش ناگهانی بینی، گوش ها و گلو در ترشح اشتباه می گیرند. هیستامین با مواد آلرژی زا ترشح می شود ، اما ممكن است عوامل دیگری نیز در ترشح آن دخالت داشته باشند.

مثلاً فلفل از طریق برخی مكانیسم ها موجب تحریك هیستامین شده و هنوز ماهیت واقعی این مكانیسم معلوم نشده است.

برخی خانم ها در زمان بارداری علائمی شبیه آلرژی دارند. داروهایی مانند داروی خاص فشار خون بالا یا مصرف بیش از حد اسپری های بینی بدون تجویز پزشك باعث این علائم می شوند. مشكلات عفونی مثل عفونت سینوس یا بیماری های مزمن كه در سنین میانسالی ایجاد می شوند، می توانند علائمی شبیه به آلرژی داشته باشند.

توصیه می شود اسپری آب و نمك برای شستشوی بینی را فراموش نكنید.

اخیراً پژوهشگران روش جدیدی برای پیشگیری و درمان حساسیت های فصلی ابداع كرده اند.

به گزارش پایگاه خبری بی بی سی در اینترنت، در این روش كه توسط محققان یك موسسه تحقیقات پزشكی در سیدنی استرالیا ابداع شده است، از نوعی دماغ گیر ویژه برای جلوگیری از ورود گرده گیاهان به داخل بینی و شروع علائم حساسیت استفاده می شود.

این دماغ گیر ویژه در ساختارخود دارای فیلترهای خاصی است كه گرده گیاهان را به خود جذب كرده و از ورود آنها به مخاط بینی جلوگیری می كند. بدین ترتیب از بروز آبریزش بینی و عطسه جلوگیری می شود.

ساختار این دماغ گیر به گونه ای است كه راه را برای تنفس از بینی باز نگاه می دارد و اختلالی در فرآیند تنفس ایجاد نمی شود.

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.