سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
فدراسیون هندبال ایران از بهمن ۱۳۸۹ تاکنون با پنج تغییر در راس فدراسیون هندبال مواجه بوده است و حال باید دید این فدراسیون بعد از این دوره از انتخابات به ثبات خواهد رسید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فدراسیون هندبال، ۵ تغییر در ۵ سال

فدراسیون هندبال ایران از بهمن ۱۳۸۹ تاکنون با پنج تغییر در راس فدراسیون هندبال مواجه بوده است و حال باید دید این فدراسیون بعد از این دوره از انتخابات به ثبات خواهد رسید.

بخش ورزشی تبیان
هندبال

به گزارش ایسنا، فدراسیون هندبال ایران در پنج سال اخیر با پنج تغییر در راس فدراسیون هندبال مواجه شده است. همراه این جابه‌جایی‌ها، تغییرات زیادی نیز در جایگاه تیم ملی هندبال ایران در رقابت‌های آسیایی و قهرمانی آسیا رخ داد و ایرانیان در نهایت نتوانستند جواز حضور در رقابت‌های جهانی ۲۰۱۷ فرانسه را کسب کنند.

تغییرات فدراسیون هندبال ایران از بنیان‌گذار آن تا به امروز را در ادامه بخوانید.

** امیرتاش، مهدوی و مشحون

هندبال سالنی ایران درسال۱۳۴۳ با تدریس علی‌محمد امیرتاش (پدر هندبال ایران) در دانشسرای عالی بصورت کلاسیک آغاز شد. بعد از آن درسال ۱۳۵۴ فدراسیون هندبال ایران تأسیس شد و مهندس هارون مهدوی به عنوان رئیس آن معرفی شد. بعد از او در سال ۱۳۵۹ محمود مشحون به ریاست این فدراسیون درآمد. در آن سال‌ها تیم ملی ایران برای اولین‌بار در دهمین دوره بازی‌های آسیایی که به میزبانی کره جنوبی برگزار شد، حاضر و با یک برد و چهار باخت در جایگاه پنجم آن بازی‌ها قرار گرفت. اما ایران در دو دوره بعد از آن که در چین و ژاپن برگزار شد، شرکت نکرد.

**علیرضا رحیمی/ دو دوره میزبانی ایران در رقابت‌های آسیایی، اولین حضور بانوان در آسیا

بعد از محمود مشحون در سال ۱۳۷۲ علیرضا رحیمی به ریاست فدراسیون هندبال درآمد و تا اواخر سال ۱۳۸۸ در این سمت بود. در این مدت تیم ملی ایران در هفت دوره در رقابت‌های آسیایی هندبال حاضر شد که بهترین جایگاهی که در این دوران کسب کرد عنوان چهارمی بود. البته ایران در این‌ سال‌ها توانست دو بار میزبان این رقابت‌ها باشد.

در این شانزده سال تیم ملی ایران از مجموع سه دوره بازی‌های آسیایی که برگزار شد، دو دوره حاضر و عنوان چهارمی بازی‌های آسیایی تایلند و سومی قطر را کسب کرد.

** جلال کوزه‌گری/ نایب قهرمان بازی‌های آسیایی و سومی آسیا

علیرضا رحیمی باوجود اینکه در بهمن ماه ۱۳۸۸ دوباره در مجمع انتخاباتی موفق به کسب بیشترین آرا شده بود، در اسفندماه همان سال استعفا کرد و جلال کوزه‌گری به عنوان سرپرست این فدراسیون انتخاب شد. البته در بهمن ۱۳۸۹ کوزه‌گری با کسب ۳۰ رای از ۴۳ رای ماخوذ شده برای چهار سال به عنوان رئیس فدراسیون هندبال انتخاب شد.

در زمان ریاست کوزه‌گری تیم ملی ایران در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ چین برای نخستین بار عنوان نایب قهرمانی را کسب کرد. در این دوران تیم ملی ایران در پانزدهمین دوره رقابت‌های آسیایی به میزبانی عربستان پنجم شد. این تیم در زمان کوزه‌گری در رقابت‌های آسیایی بحرین توانست برای اولین بار سهمیه حضور در رقابت‌های قهرمانی جهان ۲۰۱۵ را کسب کند.

**خسرو نصیری/ چهارمی بازی‌های آسیا

اما کوزه‌گری در اردیبهشت ۹۳ از سمت خود استعفا کرد و خسرو نصیری از سوی وزارت ورزش بلافاصله به عنوان سرپرست این فدراسیون انتخاب شد. در دوران سرپرستی او تیم ملی ایران عازم بازی‌های آسیایی کره جنوبی حاضر شد و توانست عنوان چهارمی آسیا را از آن خود کند.

**احمد گواری/ بیست‌ویکم جهان

اما خسرو نصیری به دلیل ثبت‌نام به عنوان کاندیدای انتخابات فدراسیون هندبال در آذرماه ۱۳۹۳ از سرپرستی استعفا کرد و احمد گواری به عنوان سرپرست از سوی وزارت ورزش و جوانان انتخاب شد. تیم ملی ایران که در زمان کوزه‌گری جواز حضور در رقابت های جهان را کسب کرده بود، در دوران گواری به این رقابت ها اعزام شد و در جایگاه بیست‌و یکم جهان قرار گرفت.

** مهدوی/ پنجمی رقابت‌های آسیایی بحرین، نایب‌قهرمانی مرحله نخست مسابقات انتخابی المپیک ریو

در ۲۵ بهمن ۱۳۹۳ مجمع انتخاباتی فدراسیون برگزار شد و سیدابوالحسن مهدوی با کسب ۲۵ رای از ۳۹ رای ماخوذه به مدت چهار سال به عنوان رییس این فدراسیون انتخاب شد.

در مدت حضور مهدوی تیم ملی ایران در رقابت‌های قهرمانی آسیا به میزبانی بحرین حاضر شد اما نتوانست جایگاه قبلی خود را تکرار یا ارتقا دهد، ایران در این رقابت‌ها پنجم شد و از حضور در رقابت های جهانی ۲۰۱۷ فرانسه محروم شد.

  

در دوران مهدوی تیم ملی هندبال ایران برای حضور در رقابت‌های انتخابی المپیک عازم سوئد شد، این تیم باوجودی که در مرحله نخست مسابقات انتخابی المپیک در قاره آسیا پس از قطر به عنوان نایب‌قهرمانی رسید و به‌همراه تیم بحرین به مرحله دوم این مسابقات راه یافت، اما در مرحله دوم مسابقات انتخابی المپیک، ایران در در کنار اسپانیا، اسلوونی و سوئد قرار گرفت و نتوانست جواز حضور در المپیک را کسب کند.

تیم ملی ایران در حالی نتوانست جواز حضور در رقابت‌های جهانی ۲۰۱۷ فرانسه و المپیک ریو را کسب کند که در حال حاضر بیش از ۱۰ ملی‌پوش هندبال ایرانی در لیگ‌های اروپایی می‌درخشند و از جمله بهترین بازیکنان در لیگ اروپایی هستند.

**عباسعلی اکبری

سید ابوالحسن مهدوی نیز در ۲۵ مرداد ۹۵ و بعد از گذشت ۱۸ ماه از سمت ریاست فدراسیون هندبال به دلیل آنچه که بیماری عنوان شد، استعفا کرد و بعد از گذشت ۱۵ روز وزارت ورزش و جوانان با قبول استعفای مهدوی، عباسعلی اکبری را به عنوان سرپرست فدراسیون انتخاب کرد.

بعد از گذشت حدود چهار ماه از اداره شدن فدراسیون هندبال با سرپرست، وزارت ورزش و جوانان۱۰ روز کاری را زمان ثبت نام کاندیدای ریاست فدراسیون هندبال اعلام کرد که هفتم دی ماه این مهلت قانونی به پایان رسید و ۱۶ نفر برای کسب کرسی ریاست فدراسیون ثبت نام کردند. حمید آقاعلی‌نژاد، علیرضا پاکدل، مرتضی حسن‌پور، هادی خلیلی،‌ کاظم دل‌قندی، علیرضا رحیمی، شهداد مرتجی، میترا نوری، احمد سعادتمند، کیوان صادقی، حمیدرضا عباسی مقدم، ولی فرنام، ناصر قاسمی، حمید مدنی، خسرو نصیری و محمدناصر نجف‌پور به عنوان کاندیدای کرسی ریاست فدراسیون هندبال ثبت‌نام کردند.
اما در کنار آن‌ها سید ابوالحسن مهدوی، رییس پیشین فدراسیون هندبال که چندی پیش به دلیل آن چه بیماری عنوان شده بود استعفا داده بود، مدعی شد که به عنوان کاندیدای پست ریاست این فدراسیون مجددا ثبت‌نام کرده است، البته کمی بعد با ارسال نامه‌ای تند در فضای مجازی انصرافش را از انتخابات اعلام کرد.

بعد از ثبت‌نام مهدوی در انتخابات این فدراسیون، علیرضا رحیمی برای جلوگیری از دوگانگی در خانواده هندبال، با ارسال نامه‌ای به وزیر ورزش و جوانان انصراف رسمی خود را اعلام کرد.

حضور تیم ملی هندبال ایران در رقابت‌های قهرمانی آسیا در یک نگاه:

حضور تیم ملی هندبال ایران در بازی‌های آسیایی در یک نگاه:

حضور تیم ملی هندبال بانوان ایران در رقابتهای آسیایی در یک نگاه:


منبع : ایسنا

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین