تبیان، دستیار زندگی
قانون تاسیس و اداره مدارس و مراكز آموزشی و پرورشی غیردولتی پس از تصویب مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان توسط رئیس جمهور برای اجرا به وزارت آموزش و پرورش ابلاغ شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قانون تاسیس و اداره مدارس غیردولتی از سوی رئیس جمهور ابلاغ شد

قانون تاسیس و اداره مدارس و مراكز آموزشی و پرورشی غیردولتی پس از تصویب مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان توسط رئیس جمهور برای اجرا به وزارت آموزش و پرورش ابلاغ شد.

قانون تاسیس

به  گزارش مركزاطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش به نقل از سازمان مدارس غیر دولتی و توسعه مشاركت های مردمی، حسن روحانی در اجرای اصل یكصد و بیست و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران « قانون تاسیس و اداره مدارس و مراكز آموزشی و پرورشی غیر دولتی» كه در جلسه علنی روز یكشنبه مورخ 14 آذرماه 1395 مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 17 آذرماه 1395 به تایید شورای نگهبان رسیده بود، روز چهارشنبه مورخ 15 دی ماه 1395 جهت اجرا به وزارت آموزش و پرورش ابلاغ كرد.

این قانون كه مشتمل بر 39 ماده و 44 تبصره می باشد كه بر اساس یكی از مواد این قانون، از زمان لازم‌الاجراشدن آن، قانون اجازه أخذ هزینه‌های مربوط به صدور اجازه تأسیس و تجدید امتیاز آموزشگاه های علمی آزاد مصوب یكم آذر ماه 1367 قانون تأسیس مدارس غیرانتفاعی مصوب 19 مهر ماه 1367 مجمع تشخیص مصلحت نظام و قانون اصلاح قانون تأسیس مدارس غیرانتفاعی  مصوب 6 مرداد ماه 1387 نسخ می‌شوند.

در ماده 1 این قانون نیز تاكید شده است: در راستای ارتقای جایگاه نظام تعلیم و تربیت كشور ضمن تاكید بر ارتقای كمی و كیفی مدارس دولتی به منظور بهره گیری از مشاركت همگانی مردمی در امر آموزش و پرورش و تاسیس مدارس و مراكز آموزشی و پرورشی غیردولتی و بهره گیری از ظرفیت قوانین بالادستی و مستند به سیاست های كلی ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش كشور ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و راهبردهای كلان و راهكارهای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، همچنین سند نقشه جامع علمی كشور با حفظ كاركردهای سیاستگذاری و نظارتی نظام، "سازمان مدارس و مراكز غیردولتی و توسعه مشاركت های مردمی" وابسته به وزارت آموزش و پرورش تاسیس می گردد. رئیس این سازمان، معاون وزیر است.

همچنین  به منظور سیاستگذاری، برنامه‌ریزی، ساماندهی و نظارت بر اجرای این قانون، شورای سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و نظارت مركزی و شورای نظارت استانی، شهرستانی و منطقه‌ای جهت نظارت بر مدارس و مراكز آموزشی یا پرورشی غیردولتی تشكیل می‌شود  كه در شورای مركزی شخصیت های حقوقی مهمی همچون وزیر آموزش و پرورش، چند تن از معاونان و مدیران كل این وزارتخانه، نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی و نماینده كمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی عضویت خواهند داشت.

بر اساس ماده 11 این قانون دولت موظف است همه‌ساله، یارانه مربوط به تسهیلات بانكی برای خرید زمین، ساختمان، احداث بنا، تجهیزات و تعمیرات مدارس غیردولتی را در لایحه بودجه سالانه كل كشور پیش‌بینی كند.

در ماده 12 نیز به وزارت آموزش و پرورش اجازه داده می‌شود مطابق قوانین و مقررات، زمین و ساختمان‌های مازاد بر نیاز خود را به صورت اجاره یا فروش به مؤسسان مدارس غیردولتی واگذاركند. آیین‌نامه نحوه تعیین قیمت فروش و اجاره و شرایط واگذاری ساختمان‌ها و اراضی مذكور ظرف مدت سه‌ماه پس از لازم‌ الاجرا ‌شدن این قانون توسط وزارت آموزش و پرورش با همكاری وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد. واگذاری‌ها در هر محل مشروط برآن است كه دسترسی مردم به مدارس دولتی در آن محل دچار خلل نشود.

در ماده 13 نیز آمده است: به منظور حمایت از مؤسسان مدارس غیردولتی با اولویت مناطق محروم، وزارت آموزش و پرورش موظف است با مشاركت مؤسسان و بخش غیردولتی، «صندوق حمایت از توسعه مدارس غیردولتی» را به صورت مؤسسه عمومی غیردولتی ایجاد كند. دولت موظف است هرساله و تا سقف پنجاه‌درصد (50%) از قیمت تمام ‌شده سرانه سالانه دانش‌آموزی در بخش دولتی را به ازای كل دانش‌آموزان شاغل به تحصیل در مدارس غیردولتی در قالب كمك در لایحه بودجه سالانه كل كشور پیش‌بینی نماید.

آیین‌نامه استقرار مدارس و مراكز غیردولتی در مناطق، نواحی و محلات مختلف، ظرف مدت سه‌ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون با پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

مرکز یادگیری سایت تبیان